Kohdunkaulam solumuutokset!

tohveli

Kävin juuri papa-kokeessa ja terkkari vain mainitsi koetta tehdessä, että silmällä näkee solumuutoksia kohdunnapukassa.
Valitin hänelle myös alavatsakipujani jotka tuntuvat keskellä kohduntietämillä ja munasarjojen kohdilla viiltävänä kipuna. Eivät ole oikeastaan kuukautiskipujen tyylisiä, mutta hieman sinne päin (hankala kuvailla).Terkka ei niihin sanonut mitään.
Myös välivuotoja on nyt tullut vaikka kuukautiset ovat tullee normaalisti.
Yhdyntä aiheuttaa kipua alavatsassa, mutta mitään veristä vuotoa ei ole tullut.
Olen synnyttäny 4kk sitten toisen lapseni, mutta mitään tällaista ei ole edellisen synnytyksen jälkeen ollut vaikka se oli paljon vaikeampi ja jälkivuodot ja muut paljon pahempia. eikä minkäänlaisia solumuutoksia ollut silloin papassa tai nähtävissä (4 vuotta sitten)
Vatsakivut ovat olleet nyt n. 2kk eikä loppua näy, pahenevat vain. Myös edelliset 2 papa koetta ovat olleet II luokkaa.
Olen menossa antamaan virtsatestin klamydia koetta varten, jotta sen saisi seulottua pois luvuista (luulisi, että on mies ollut uskollinen? ken tietää), myöskään uusi raskaus ei kyllä sovi tähän kuvaan ja olisikin melko mahdotonta.

Mieltäni vaivaa nyt se, että voiko tämä olla jotain pahempaa? Jos jollakin olisi kokemusta voivatko nämä liittyä kohdunkaulan syöpään? Munasarja syöpään tai muuhun vastaavaan..? Tietenkin menen lääkäriin jossain vaiheessa jos tämä tästä pahenee tai papasta jotain löytyy, mutta jotta saisi vähän tueksi tietoa eikä tarvisi itsekseen märehtiä. Kiitos jo etukäteen!

4

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terv.hoitotunnilla

      Miksi et mene edes sen yhden kerran lääkärille asti. Noita haavaumia jos on lääkäri polttaa ei terkkari. Solumuutokset 2 ja 3 on juuri niitä millä seurataan että ei tule sitä kohdunkaulan syöpää.
      Pelkoihisi saat vastauksen kun käyt lääkärillä etkä kysele täällä.

    • sairastanut

      Sinuna odottelisin vastaukset papa-kokeesta. Muutokset voivat olla kumminkin pieniä ja hoidettavissa.

    • mikimi

      hei siis aiheuttaako vain yhdyntä sinulle kipua? vai pahentaa vaan? No mutta kuitenkin älähän nyt huoli moni vaiva voi aiheuttaa alavatsakipuja yms vaivoja esim endometrioosi (mitä jos ne olivatkin endometrioosia ne terkkarin näkemät solumuutokset?!), vulvodynia (en osaa kirjotaaa sitä:P) yms jotka eivät ole vaarallisia vaikka ikäviä ovatkin. jos olet vähän aikaa sitten vasta synnyttänyt niin voi olla että (siis nyt tavallisena ihmisenä vastaan en ole lääkäri) kenties kuukautisesi ovat jatkumassa ja ne ovat synnyttyksen jälkeen eri tuntuiset ja ennekun alkavat tuntuu kipua.

      Veikkaan että jos olisi munasarja tms syöpä olisi siitä jo raskausaikana huomattu jotain kun sinua ja vauvaasi seurattiin. Ja ei kai kohdunkaulansyöpä hetkessä pahaksi pääse yllättämään, mitä olen ymmärtänyt niin jos on sama kumppani riittää että käy 3vuoden välein papassa jos ei ole aiemmin ongelmia ollut. Älä huoli, ja suosittelen että menet lääkäriin siksi juuri että ei tarvitsisi turhaan pelätä meinaan se vasta ilkeää on:(
      En ole tiennyt että solumuutokset voi nähdä siis silmällä?! mitä jos se on esim.kondyloomaa mitä hän siellä näki, sitähän voi olla sukupuolielimissäkin ja se on hpv-viruksen aiheuttama, mutta se ei ole siis se mikä aiheuttaa sitä syöpää, ovat eri hpv-tyyppejä.

    • labbisnur.

      Ei todellakaan näe solumuutoksia paljaalla silmällä, kyllä nyt olet käsittänyt asian väärin.

      Gynekologille sen PAPA-kokeen tuloksen jälkeen, hän tekee sitten mm. vag.ultran jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6665
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2285
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1867
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      85
      1261
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1042
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      970
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      87
      942
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      32
      840
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      147
      767
    Aihe