kuolaimet

meripolle8

moi miks hevosilla ja poneilla käytetään kuolaimia tunne kaverin jonka hevoset EI käytä kuolaimia eikä hevosenkenki

6

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meripolle

      voisko joku kommata pliis ihan huvin vuos :D

    • caballera

      En minäkään kuolainta käytä, pidän siitä kun heppa menee rentona. Kuolaimia kannattaa käyttää, jos hevonen ei muuten tottele, ja silloin, kun hevosen pitää koota itsensä, kuolaimella saadaan hevonen erittämään sylkeä, joka aiheuttaa nieleskelyä, joka rentouttaa selkää ja niskaa. En itse kyllä pidä tuollaisesta ratsastamisesta, mutta jos sekä heppa että ratsastaja tykkää niin mikäs siinä.

      Mutta en ymmärrä sitä, miksi hevoset pääosin lähtökohtaisesti opetetaan kuolaimelle. suurin osa ei kuitenkaan taida aikoa kouluratsastajiksi?

    • meripolle

      Niin,ja viellä hevosen kaviot ku ei käytä niin ei tule helosti kavokuumetta

    • Meripolle8

      Voisiko joku taas kerran kommata niin ois mukava

    • 2+3

      Itellä on kaikki hepat ravureita ja niillä on vähän pakko käyttää kuolainta kun vähän vaikea on kärryiltä käsin hallita kuolaimetonta heppaa. Ja mitä kenkiin tulee, kyllähän joku harrasteheppa tms. pärjää hyvin ilman kenkiä, mutta kilpahevosella kaviot tuppaa kulumaan liikaa ja se taas aiheuttaa niille kipua.

    • tämmöstä tänäään

      Hevosilla käytetään kuolaimia, osaksi sen takia, että niitä on aina käytetty, ja osaksi sen takia, että se on yksinkertainen keino hallita hevosen päätä. Ne sopivat myös vaikeille hevosille ja kuolaimia on paljon erilaisia eri käyttötarkoituksiin.

      Kenkiä hevosilla ei välttämättä tarvtse. Mutta omalla hepallani on niin matala kavionpohja, että kengät ovat välttämättömät jotta ei aiheutuisi turhaa kipua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      72
      4657
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      71
      4449
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2977
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      73
      2873
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      22
      2186
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      58
      2008
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1699
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      112
      1389
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1298
    Aihe