A-klinikan lääkäri ei kirjoita sairauslomaa jos oireet johtuvat alkoholista. Yritän nyt hakea terveyskeskuksen lääkäriltä. Miten yleensä on, kuka saattaisi tuon todistuksen kirjoittaa, yksityisen laakäriaseman lääkäri? Vai riippuuko vain ja pelkästään lääkäristä, riippumatta siitä, missä hän on töissä? Olisi nyt sattuneesta syystä hyvin tärkää saada parin viikon loma.
Sairausloma
1
334
Vastaukset
- 9+7
Parin viikon loma juomisen takia? Kuulostaa ihan siltä niinkuin olisit vetänyt alkoholipsykoosiin asti jos tarvitset pari viikkoa lomaa?
Mikäli olet vetänyt siihen asti, niin tarvitset välittömästi hoitoa, sillä tila on hengen vaarallinen.
Jos taas et ole vetänyt niin paljoa, ja kärsit vain normaalista krapulasta, niin parin kolmen päivän saikun luulisi riittävän, sen jälkeen olon luulisi olevan jo sen verran parempi että töihin kykenee.
Kyllähän terveyskeskuksen lääkäri voi sen loman kirjoittaa jos keksit tarpeeksi hyvän syyn. Itselläni on/oli masennus ja olen saanut joskus sen takia pidemmänkin loman.
Eli sinulla pitäisi melkein olla joku selkeä fyysinen vamma kuten selkä- tai jalat paskana, tai sitten joku psykologinen este. Se onko tälläisiä asioita sitten helppo kusettaa riippuukin ihan lääkäristä, toiset lyö heti saikkulappua kouraan ennenkuin ehtii edes kokonaan kertomaan mistä on kyse, toiset eivät meinaa antaa vaikka olisi oikeastikin hyvä syy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2522672Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172187Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3281912- 1031639
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois901566Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001260- 671210
- 251131
- 501093
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731036