Nykyinen rivitalon takapiha jossa on sammaleisia betonilaattoja jo joka sivulla metrin levyisiä kukkapenkkejä pitäisi saada uudistettua. Takapihan leveys 7m ja syvyys 4m.
Tarkoitus olisi jättää pelkästään oikealle reunalle kukkapenkki ja ottaa pois vasemman reunan sekä ulkoreunan kukkapenkit pois.
Onko ihan typerä idea että kaivaisi kukkapenkit pois ja laittaisi niiden paikalle betonilaattoja ja sitten vetäisi koko takapihan täytään puulaattoja uusien ja vanhojen betonilaattojen päälle? Vanhat betonilaatan on osasta pihaa hieman painuneet alaspäin, saisiko niitä korotettua esim laittamalla hiekkaa alle?
Entäs jos betonilaattojen ja uusien puulaattojen väliin laitaa suodatinkakaan?
Helpointa olisi tietysti valaa anturat ja niiden päälle juoksut joiden päälle sitten terassilaudoiitus, mutta tulee aika kalliiksi.
Rivitalon takapihalle uudet laatat
1
617
Vastaukset
- puuta heinää
Nosta vanhat betonilaatat ylös ja pese ne puhtaaksi sammalesta. Poista tarpeettomat kukkapenkit ja kaiva kaikki multa pois. Tasoita pihaj a levitä suodatinkangas, jos tarpeen. Päälle kerros kalliomursketta, tiivistä täryllä. Tarkista, että pihan kallistus on pois päin talosta. Levitä kerros asennushiekkaa. Asenna pestyt vanhat betonilaatat ja tarvittavat uudet laatat paikoilleen. Tarvittaessa tue paikalleen jäänyt kukkapenkin reuna, niin ettei mullat valu laatoille. Istuta kasvit.
Kuulostaa työläältä, mutta lopputulos on varmasti parempi kuin jos yksittäisiä laattoja yrittää oikoa.
Jos haluat puulaattoja käyttää, niin sitten myyt vanhat betonilaattasi vaikka naapurille ja asennat uudet puiset terassilaatat tiivistetyn kalliomurskeen päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4225489Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1891898Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3621835- 1201074
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl5994- 27918
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60815- 72791
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️55723- 37704