Kataisen hallituksen politiikka vaikuttaa

Taloustutkija

KOTIMAA YLE TIISTAI

Työttömyys laski edelleen maaliskuussa


Työttömiä oli maaliskuussa 227 000 eli
18 000 vähemmän kuin vuosi sitten.
Työttömyysaste putosi 9,3 prosentista
8,5 prosenttiin, Tilastokeskus kertoo.

Työllisiä oli yli 40 000 enemmän kuin
viime vuonna. Työllisiä miehiä oli 12
000 ja naisia peräti 32 000 enemmän
kuin vuotta aiemmin.

Naisten työllisyysaste nousi vuodessa
1,8 prosenttiyksikköä 66,7 prosenttiin
ja miesten 0,7 prosenttiyksikköä 68,6
prosenttiin.

Myös nuorten työllisyystilanne koheni.

27

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 152 cm

      Ktsoin eduskuntakeskustelua. Kovin oli väärentäjän naama punainen. Imbesillin ilme oli "vakuuttava".

      Ps. Työttömyyden ennustetaan kasvavan muultakin osalta kuin käsiin räjähtäneen nuorisotyöttömyyden osalta.

      • Sanoi sen itse

        Ihan vaan tiedoksi, että hänen selkä oli venähtänyt ja teki istumisen vaikeaksi.

        Osaatko edes hävetä.


      • 152 cm
        Sanoi sen itse kirjoitti:

        Ihan vaan tiedoksi, että hänen selkä oli venähtänyt ja teki istumisen vaikeaksi.

        Osaatko edes hävetä.

        Miksi pitäisi hävetä Kataisen puolesta. Selkäkö hänet teki imbesilliksi?


      • 152 cm
        152 cm kirjoitti:

        Miksi pitäisi hävetä Kataisen puolesta. Selkäkö hänet teki imbesilliksi?

        Olen niin Katainen fani, että kirjoitan täällä kaikenlaista, jotta minut huomattaisiin.


      • sinunkin joo
        152 cm kirjoitti:

        Miksi pitäisi hävetä Kataisen puolesta. Selkäkö hänet teki imbesilliksi?

        http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=3437

        tämän takia pitäis hävetä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    • Suomalainen koti

      Korkotaso auttaa nuoria perheitä ja kaikkia muitakin maksamaan velkojaan, jos on työtä. Ja työtä on 40 000 suomalaiselle nyt enemmän kuin vuosi sitten.

      • ei hyvä

        Päivittäin saneerausilmoituksia..


      • Mischu

        On jo muutaman vuoden ihmetyttänyt nämä "työllisyys-työttömyystilastot", vaikuttaa enemmänkin Kreikkalaiselta tilastoinnilta ja raportoinnilta. Odotan mielenkiinnolla koska ne alkavat "vuotaa", ja selväähän on että ne alkavat.


    • LörppäLäpä

      Syö paskaa tilastoines...

    • P.Aholaiska

      Muutama vuosi sitten Tilastokeskus ja muut viisaat ennusti Suomessa olevan tänä vuonna hirmeä pula työvoimasta. Siihen vetosi ex-pääministerikin hiihtolomakeksinnöstään uudisoidessaan. Tilastokeskus kuitenkin ilmoitti pari viikkoa sitten, että vapaan työvoiman määrä on ennusteista huolimatta yllättäen viime vuosina lisääntynyt! Vertailumuotoilua nykysuomesta: vale, emävale, tilasto?

    • Soinin äänestäjä

      Työttömyys laskee, koska ihmiset menevät TÄNÄ VUONNA 2012 ELÄKKEELLE
      ENNÄTYSMÄISESTI
      KOKO SUOMEN HISTORIAN SUURIN ELÄKELÖITYMISPROSESSI ON MENOSSA

      SEN SIJAAN TYÖVOIMAPULAA EI TULE EIKÄ OLE NÄKÖPIIRISSÄ.

      Tämä näkyy NUORISOTYÖTTÖMYYDEN LISÄÄNTYMISENÄ MM. ENSI KESÄNÄ.

      Tämä on koko Euroopan kehitys,
      työttömyys heikkenee vähän
      nuorisotyöttömyys räjähdysmäisesti.

      Työvoimapulaa ei ole (tai siis on sillä tavalla, että korkea tason tohtorityyppisistä
      on pulaa mutta siis ei hanttihommia tavallisille humanistimaistereille
      inex-partnersissa ei ole enää kun tuottavuus
      on noussut ja on tietokoneet ja laitteet)

      KATAINEN ON MERKELIN MARAKATTI JOKA ON SITONUT SUOMEN
      SEURAAMAAN RANSKAN JA HOLLAN VAALEJA
      JA JÄNNITTÄMÄÄN TULEVIA SAKSAN VAALEJA
      JA SEURAAMAAN KREIKAN VAALEJA
      JNE JNE
      KAIKKEA TÄTÄ HÖMPPÄÄ
      MUTTA KATAINEN EI HOIDA SUOMEN ASIOITA,

      Siks jytky syksyllä, nuorisotyöttömyyden keskellä

    • Suomen parhaaksi

      Kokoomusta emma saa kiittää parantunesta työllisyystilantessa vaan hallituksen vasemmistosiipeä. Kokoomuksen haluama linja olisi tuhonnut suomalaisten ostovoiman ja räjäyttänyt työttömyyden pilviin.

      • Michu

        Vasemmisto, ei paljoa ole suomalaisten ostovoimaan vaikuttanut, eikä työllisyyteen, tietysti hehkutus on ollut kovaa, ei vaan näy muualla kuin Vasemmiston omissa jutuissa. Vähän niinkuin "vanhustenhoitolaki", se uusi, se parempi, se todellakin mahtava aivan ...... niin.


      • Tuskinpa
        Michu kirjoitti:

        Vasemmisto, ei paljoa ole suomalaisten ostovoimaan vaikuttanut, eikä työllisyyteen, tietysti hehkutus on ollut kovaa, ei vaan näy muualla kuin Vasemmiston omissa jutuissa. Vähän niinkuin "vanhustenhoitolaki", se uusi, se parempi, se todellakin mahtava aivan ...... niin.

        Kokoomuksen ajama ALV:n reippampi korottaminenko olisi lisännyt suomalaisten ostovoimaa ja näin ollen myös suomalaista työllisyyttä?


      • Michu
        Tuskinpa kirjoitti:

        Kokoomuksen ajama ALV:n reippampi korottaminenko olisi lisännyt suomalaisten ostovoimaa ja näin ollen myös suomalaista työllisyyttä?

        Niinpä, mitä siis haluat kertoa tuolla viestilläsi, vasemmistopuolueethan eivät hyväksyneet Alv;n nostoa ollenkaan. Sehän oli ihan ehdoton vaaliteemana, mutta kuinkas sitten kävikään, KAIKKI vasemmiston vaaliteemat ovat joko hukkuneet, tai muuttuneet oleellisesti. Ei tuo kovin luotettavalta sakilta vaikuta.
        Kokoomus on omaa luokkaansa taas muuten, luulisi että tuollainen porukka ja touhu ei saisi kannatusta enää, kun ajattelee suomen historiaa, taitaa tulla viellä tilanne, jossa historia tavalla tai toisella, toistaa itseseään.


      • Pääministerin hinta
        Michu kirjoitti:

        Niinpä, mitä siis haluat kertoa tuolla viestilläsi, vasemmistopuolueethan eivät hyväksyneet Alv;n nostoa ollenkaan. Sehän oli ihan ehdoton vaaliteemana, mutta kuinkas sitten kävikään, KAIKKI vasemmiston vaaliteemat ovat joko hukkuneet, tai muuttuneet oleellisesti. Ei tuo kovin luotettavalta sakilta vaikuta.
        Kokoomus on omaa luokkaansa taas muuten, luulisi että tuollainen porukka ja touhu ei saisi kannatusta enää, kun ajattelee suomen historiaa, taitaa tulla viellä tilanne, jossa historia tavalla tai toisella, toistaa itseseään.

        Kokoomus ei saanut mitään muuta tällä kierroksella kuin ALV:n korotuksen vaivaisella yhdellä prosenttiyksiköllä. Muut puolueet putsasivat pöydän.


    • Äänestäjä SF

      Kataisen painoarvo kasvaa.

    • Kaksi kalaa

      Kaikki on niin kovin, kovin suhteellista.

      Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työttömiä oli vuonna 2011 tammikuussa 215 000 - ja tämähän on vähemmän kuin 227 000, joten minusta työttömyys on lisääntynyt.

      Tilastokeskuksen mukaan vuoden 2011 työttömyysasteen vuosikeskiarvo oli 7,8 prosenttia - jos nyt ollaan lukemassa 8,5%, niin minusta työttömyys on lisääntynyt.

      Tilastokeskuksen mukaan työttömiä oli ikäluokassa 15-74 vuoden 2011 aikana 209 000 - ja tämähän on vähemmän kuin 227 000, joten minusta työttömyys on lisääntynyt.

      Tilastokeskuksen mukaan työttömiä oli 2011 joulukuussa 192 000 - ja tämähän on vähemmän kuin 227 000, joten minusta työttömyys on lisääntynyt. Jopa huomattavasti.


      Mitä tulee Kokoomukseen: se on tämän maan syöpä.

    • Siksi ääni kok:selle

      Kataisen hallitus on pitänyt asiat hallinnassa.

    • pareminvointivaltio

      Taas nähtiin että reippaat veronalennukset (Vanhanen-Katainen 2007,-8 ja -9, eli 6 miljardi budjetti miinuksella) tuottavat lisää työpaikkoja. Kun verotus lähenee nollaa lähenee työttömyyskin nollaa. Kohta valtio saa lisää verotuloja nerokkaiden miesten Vanhanen&Katainen ansiosta: mitä pienemmällä veroprosentilla valtio rokottaa yrityselämää, sitä enemmän valtio saa rahaa. Nerokasta.

      Verotuksen lähestyessä nolllaa, lähestyy valtion verotulot ääretöntä! Suomi ei tarvitse öljylähteitä, vaan ne on korvattu poliitikoilla kuten Rakas Johtajamme Katainen!

      Fantastista! Fiksua! Dynaamista!

      Työpaikkojen lisääntyminen on VAIN veronalennusten ansiota! Nyt pitäisi vielä kaataa ay-liike, työttömyys romahtaisi nollaan vielä nopeammin. Lisäksi pitää kaataa enemmistön tyrannia, eli perustuslaki jonka kateelliset, kostonhaluiset & kaunaiset 100 vuotta sitten tekivät.

      Lopulta Suomi voisi työllistää kaikki Euroopan työttömät Suomessa, ja ulkomaisissa erikoistalousalueissa, eli Suomen osissa Suomen ulkopuolella.

      Suomesta on tulossa kauppasuurvalta kuten Venetsia ja Genova 1200-luvuilla! Rakkaan Johtajamme Jyrki Kataisen suurenmoisella johdatuksella! Aamen halleluja!

    • Varma ääni kok:selle

      Fantastista Jyrki. Kokosit kuuden puolueen hallituksen, kun persut eivät saaneet muuta aikaan kuin sutkautuksen heiton.

    • Kokkarit jaksaa

      Lienee niin kovin suhteellista, miten nämä luvut halutaan kertoa missäkin yhteydessä, ja viellä suhteellisempaa on, miten ne halutaan ymmärtää.
      Tärkeämpää on se, mitä ei kerrota.

      Tosiasia kuitenkin on, että lisääntynyt on se työttömyys, ja siitähän se suuri "ongelma" johtaa, jossa työllisten määrä vähenee, osaksi työttömyydestä, osaksi eläkkeelle jäännistä. Yhtä kaikki, kovin on, sanoisiko lähes totuudenvastaisesti esitetty tuo väittämäsi.

    • Tukea kansalta

      Hallituksen suosio vahvistunut.

      • Kok rasite suomelle

        Mistähän tuo olisi todettavissa luotettavammin kuin täältä? Kaikki mittarit ovat kyllä osoittaneet aivan päinvastaista, mutta se tuskin Kokoomuslaisia estää väittämästä totuuden vastaisesti muuta.


    • KOK:sen johdolla

      Kokoomus on keskustaoikeistolainen kansanpuolue. Sen tehtävänä on parantaa jokaisen ihmisen asemaa ja hyvinvointia sekä kehittää yhteiskuntaa tämän periaateohjelman mukaisesti. Samojen periaatteiden pohjalta Kokoomus vaikuttaa ihmisten lähiyhteisöissä sekä Suomea laajempaan kehitykseen maailmanlaajuisesti

    • Me tullaan varmasti

      Saittihäirikkölle tuli taas paniikki.

      • Hoitoonohjaus

        Joo. Saittihäirikkö on suoltanut viestejä taas hullun lailla.
        Kokoomus vahvistuu, saittihäirikön touhu menee pieleen.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      136
      1970
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      128
      1625
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1506
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1413
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1381
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1204
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1090
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1089
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      50
      872
    Aihe