Haluaisin tietää....

GirlS

...miten n. 16 vuotiailla äideillä on mennyt. Onko vauvan kanssa ollut ihanaa??? Vai hirveää??? Kadutko näin aikaista raskauttasi??? Miten on mennyt taloudellinen puoli??? Entä opiskelu tai työ??? Oletko saanut töitä äitiyslomalta palattuasi??? Tai oletko päässyt kiinni koulunkäyntiin uudelleen pitkän tauon jälkeen??? "Suositteletko" teiniäitiyttä muille??? Onko ollut rankkaa??? Rankempaa kuin muilla, vanhemmilla, tuntemillasi äideillä???

Tulipas kysymysrikas teksti(: Mutta kiitos vastauksista(:

3

169

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teinimama

      Sain lapseni päivää vaille 17-vuotiaana ja nyt lapseni 7kk. Hyvin on mennyt kaikenkaikkiaan, toki alussa itkeskeli iltaisin mahaansa ja välillä voi muutenkin tulla kiukku jos väsyttää liikaa tai on tylsää, mutta muuten on ollut kyllä melko helppo vauva :) Mitään negatiivista ei tästä vauva-arjesta tule mieleen, paitsi ehkä tietysti tuo rahatilanne ei ole mikään maailman paras. Tuet saan (lapsilisät,vanhempainpäiväraha=n.600e/kk) joilla elelen,mutta onneksi tilille on kertynyt rahaa kun pienestä pitäen sinne laitettu kaikki pikkuhilut mitkä kerätty pankkiin :P Mutta siis,hyvin on pärjätty :)
      Opiskelemaan lähden luultavasti syksyllä oppisopimuksella jolloin ammatinkin saan :) Yhtä rankkaa on ollut kuin muilla (jos voi rankaksi sanoa). Jos lapsen haluaa, tietää että siitä jaksaa ja pystyy huolehtimaan, pystyy antamaan sille kaiken tarvittavan ja rahatilanne on sellainen että pärjää, ja peruskoulu pitää ainakin olla käytynä, niin miksi ei lasta voisi nuorena saada? Mutta jos haluaa elää vielä vapaana,käydä baareissa sun muuta, niin sitten ei kyllä todellakaan kannata. Lapsi on nyt se tärkein asia elämässä ja sen mukaan elettävä :)

      • GirlS

        Ja vielä yksi kysymys:
        Miten synnytys meni??? Oliko keisarinleikkaus vai luonnollinen synnytys???(:


    • teinimama

      Synnytys meni mielestäni oikein kivasti, vaikka kestikin 26 tuntia. Synnytys ei siis edennyt enää 5cm eteenpäin,joten sain käteeni oksitosiinitipan vauhdittamaan :) Alakautta synnytin ihan normaalisti. 8cm kohdalla otin spinaalipuudutuksen kun tuo tippa sai aikaan aika kovatkin supistukset,muuten pärjäilin lämpöpusseilla. Sitten tuon puudutuksen jälkeen nukuin pari tuntia kunnes heräsin kun kivut alkoivat palautumaan,kävin vessassa ja alkoi ponnistuttamaan. Siinä kätilö sitten tarkasti tilanteen ja olin 10cm auki ja eikun ponnistamaan ja lapsi syntyi 17min päästä :)
      Oikein ihana kokemus oli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      58
      1246
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      70
      1223
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      7
      941
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      909
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      906
    6. 48
      786
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      783
    8. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      41
      737
    9. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      702
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      686
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      681
    12. 63
      660
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      139
      647
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      624
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      52
      571
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      58
      549
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      531
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      504
    19. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      21
      502
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      467
    Aihe