Vainoaminen ja toisten seuraaminen rikos

hoitoon ainakin

Iltalehdessä on tänään juttua että halutaan laki näille häiriöihmisille jotka vainoavat ja seuraavat toisia ihmisiä. Näitä on. On puhelinhäirintää ja ihan tavallista seuraamista ja perättömien levittämistä. Näille kun rupeais rapsahtamaan tuomiot niin eiköhän täälläkin olisi parempi olla.

49

3043

    Vastaukset 49

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just näitä ne on

      Tällä palstalla joku leimaa hulluiksi niitä jotka näkee nämä paikkakunnan pimeät puolet. Eikös siellä mielenterveystoimistoakin jollekin tarjottu.

      • Potilastuntematon

        On tarjottu.Siinähän se nöksöttää jos on mieli sinne mennä.Se rannanpuoleinen pääty terkkakeskukusessa.Käyn itse siellä.


      • Anonyymi

        Kannattaa gosiaan muuttaa sivistyksen pariin pois


    • PMLeaks

      Uudistus vaikuttaa järkevältä. Uudistuksen toinen osa on niin ikään hyvä ja tarpeellinen:

      "Samalla oikeusministeriön työryhmä ehdottaa, että yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisestä ja kunnianloukkauksesta tuomittavia rangaistuksia lievennettäisiin. Kunnianloukkausta ei enää pidettäisi törkeänä sillä perusteella, että se on tehty joukkotiedotusvälineellä. Uudistus korostaisi sananvapautta perusoikeutena."

      Tulee mielenkiintoiset ajat, kun netissä voidaan keskustella asioista oikeilla nimillä kiertelemättä ilman ennen kuin asiasta on nuijittu tuomio käräjäoikeudessa.

    • Pleasestop

      Joo,miten mäkin todistan tän vainon?
      Mä voisin iskee heti kolme nimeä pöytään,mutta kun ei voi ei.
      Mä annan ennemmin heidän olla.ja toivon parasta että keksisivät jotain muuta sen tilalle että mua kyttää ja vainoaa.

      • tämmöstä?

        mutta sekin on jänskää pieksus että sä voit kuulla itsestäsi asioita,joita et edes itse tiennyt?
        Vaikka sä istut kotonas illat,etkä tee just muuta kuin kotihommia,susta voi liikkua juttuja että sä oot ollu siellä ja täällä.


    • ..........

      Joo jokaisen ois paras pitää huoli vaan omista asioista .
      Mutta kiusaa se on pienikin kiusa ja jotkut nauttii kiusata toisia.
      Se on ikävää.

      • Anonyymi

        Muuta pois.


    • Kaivanröökii

      Mulle ihan yks hailee jos minusta joku nimellä huutelee paskaa.
      Mitä se mua loukkaa?
      Ei mua loukkaa edes perättömät ilmoitukset,koska viranomaiset ei ole sentäs
      niin dillejä,etteikö he tajuais todellisuutta.

    • Mättööö

      ei kaikkia haittaa jos saa tuomioita tai mitä lie.
      Ei se hetkauta.

    • HALUAN ELÄÄ:)
    • Accountant

      Olen itsekin odotellut lakia joka kriminalisoisi myös lievemmän tason vainoamisen kuten seuraamisen ja kyttäämisen.

      Itse olen saanut näinkin "lievästä" vainoamisestani - jatkuu jo viidettä vuotta - psykosomaattisia oireita kuten hermostuneisuutta, pohjatonta epäluuloisuutta, ja ylivarovaisuutta.

      Yksin en enää halua lähteä edes lenkille ettei se kuusikymppinen narsistiällötys ilmaannu yhtäkkiä selkäni taakse huohottamaan, tmv. "kivaa". Olen kotini vanki, koska en ulkona voi liikkua vapaasti - koskaan en tiedä milloin ja missä tämä vainoojani on kyttäämässä ja/tai seuraamassa minua. Ilmeisen henkisesti sairas ihminen.

      En voi varmuudella tietää haluaako hän vain säikytellä ja kiusata koska en ole vastannut hänen tunteisiinsä - enkä vastaa. Koko mies ällöttää ja inhottaa jo pelkällä olemassaolollaan!!!

      Paras konsti minkä olen todennut tepsivät on miehen kohdatessani täydellinen välinpitämättömyys häntä kohtaan. Myös kulkemisreittieni ja aikataulujeni rukkaaminen uusiksi on auttanut ongelmaan aika paljon.

      Muillekin voin antaa saman neuvon: älkää sortuko huomioimaan vainoajianne, tai uhkailemaan takaisin! Vakavissa tapauksissa kääntykää poliisin puoleen. Varsinkin väkivallan uhatessa.

      • :(

        kuvittelet koko asia.


    • Psyko-Paatti on vene

      Joskus tämä "vainoaminen" on aivan omassa päässä keksittyä!

      Narsistinen ja itsekeskeinen luonteenlaatu saa aikaa käsityksiä itsensä tärkeydestä ja olemisesta kaiken keskipisteessä. Näissä tilanteissa jokainen vastaantulija tuntuu seuraavan ja kyttäävän juuri sinua!

      • :o

        en edes huomaa jos joku kyttäisikin minua.


    • inhottavaatodellakin

      on samantapasesta kokemusta...auttoi paikkakunnan vaihdos.

    • todellisest.vainotu

      se o vähä vaikee todistoo toi vainommine.miten sen todistat että tietyt ihmiset sattuu aina samaan paikkaan ja kahtoo sinua kohtin. ja ne tietää sinusta kaikenlaista,mikä ei olle totta.
      olen joutunut reitteijä minäkin miettii mistä ajan autolla.
      kun aina kahotaan ja oosotellaan.
      psykenlääkkeen jo sain että hermot kestää elää

    • kyllä aita on suora

      Tuttua meidän perhettä on vainottu neljä vuotta. Vieläkin tämän perheen aikuinen tyttö huuteli naapurille että hän on hullu. Kuulee harhoja ja sitten tullaan aidalle ja huudellaan ja taputellaankäsiä yhteen.Ajatelkaa että takan seisoo aikuinen mies tämän rouvan tukena.SItten levitellään naapureille että meitä vainotaan. Hui raja aita oli vähän vinossa tai mikä se oli vinossa kun naapuri huusi naama punaisena syksyllä.

    • kaikkeeenymmärrä

      Tommone laki laittas kaikki mielenterv. ongelmaiset napinpopsijat keksimään kaikenlaista ihmisistä.

      Esim jos katot johki päin,oot heti kytänny.
      Mitä kyttäämistä voi olla jos kävelee normisti tiellä. nii mitä ihmeellistä siinä on/toisinsanoen tekeekö siinä kävellessä jotain merkillepantavaa.
      Kaikkee en ymmärrä,enkä katso tarpeelliseksi ymmärtääkään.

      • :o

        Sama kun tuttava väitti ukkonsa kyttäävän minua. Harmi vaan ku johonki se katsekin on pantava,kun kävelee ,kompastuu jos kävelee silmät kii.


      • Tuppis¡
        :o kirjoitti:

        Sama kun tuttava väitti ukkonsa kyttäävän minua. Harmi vaan ku johonki se katsekin on pantava,kun kävelee ,kompastuu jos kävelee silmät kii.

        Kyttäys pitää mielen virkeänä.!


    • Tuppis¡

      niin etenkin kun taidat olla se y-ristin heiluja

    • Surullista

      Pieni paikkakunta, vaan isot ovat ihmisten murheet!!

      • PmkMaster

        Toisen murhe kolmannen ilo.! Ja täällä niitä kolmansia riittää. LetsRock


      • Kateuskatkeruus

        xD aivan:D


    • savolainen myös

      Miten pystytte ylipäätään asumaan Pieksämäellä, missä ihmisarvoa ei tunneta? Itsepä muutin opiskelujen jälkeen pois, ja tuskinpa asiaa Pmäelle tulee tässä elämässä enää. Ei jäänyt kovin kaksisia muistoja kaupungistanne.

      • Anonyymi

        Sama täällä. Kesämökillä nyt mäellä. Muuten muualla.


    • kuperkeikkaöljyy

      ei kai täs,syö juo ja paskoo,niin se menee vaikka asusit stadissa.
      Ihmiset on päästään vialla joka puolella.
      Minulla ei ole itsellä tarve jauhaa paskaa,eikä vainota ketään,kun en ole katkera tms.
      Hyväksyn ITSENI JA MUUT sellaisina kuin ovat.

      • ei kiinnosta

        Kuperkeikkalle että sulla on ihana asenne. Sillä kyllä pääset pitkälle. Itselläni on sama periaate en anna toisten pilata ihanaa päivääni. Jos vahtii tai tekee mitä lystää ei hetkauta. Sehän se niitä eniten kyrsiikin kun niihin reagoi. Hullut on hulluja eikä sille voi mitään.


      • Anonyymi

        Ei minuakaan kiinnosta muiden asiat eikä minun asiat kuulu muille.


    • Keravan kolli kuses

      Lisäisin tuohon listaan vielä ihmisten mustamaalauksen, ja intimeettisuojan rikkomisen, jotka on rikoksia. Teinipellet ei vaan saa niistä koskaan rangaistusta, koska aikuisenakin ovat jääneet vajaiksi henkisellä tasolla. Yksi vajaa asuu nyt Keravalla, ja painajainen jo odottaa oven takana.

      • KatkeraPMK

        Kosto antaa syyn jatkaa päivään huomiseen, vaikka elämänhalu olisi jo kadotettu.


      • Keravan kolli kuses
        KatkeraPMK kirjoitti:

        Kosto antaa syyn jatkaa päivään huomiseen, vaikka elämänhalu olisi jo kadotettu.

        Voihan sen asian noinkin ilmaista. Tsemiä sulle KatkeraPMK.


      • Understand?

        On mustamaalattu ja mustamaalataan ja kostoksi mustamaalataan mustamaalajia.


    • Vihreäufo

      On vainottu ja kytätty.Nyt salainen olinpaikka,niin ei ainakaan vielä ole löytänyt.

    • Talvijihuu

      Minua kytätty nettijutuissa.!järki menee! hitto! hermot menee iha kokonaan v.ttaa nyt päähän kaikki! sänkyki romahti ku istuin yoisee päätyyn,oli se jo romahtanu vähä muutenkin jo

      • 17+16

        Sinäkö se rikoitkin minun sängyn..?

        Perhana kun aamulla heräsin lautakasan keskeltä!


    • Ennenkinvainonnut

      Eräs psykopaatti toimi näin: pyysi erästä jota kuvittelin ystäväksi,antamaan osoitteeni "joulukorttia varten".Tämä psyko ilmeisesti jollain keinoin maksoi tai lahjoi,että sai osoitteni käsiinsä.On kuulema katsonut googlemapsista ja googlesta tietoja tästä talosta.
      Sairasta etten sanois?Pelkään,että alkaa ajelemaan talomme ohi..

    • politikos

      Kaikki kyttärit ja vainoajat työttömiä vainoamaan. Johan löytyy työsarkaa kun oikein valtion palkalla saavat ihmisiä vainota. Ja koska vainoajia riittää niin työttömyys loppuu. Saavat sitten lopulta vainota toinen toisiaan kun vainottavat loppuvat. Näin on työttömyys voitettu ja suomi palastettu.

    • Anonyymi

      Onneks mun seuraajat on 16v 🎥💰🔎📡🛴🛹🌝🔥⚡

    • Anonyymi

      Vainoaminen on paha tapa. Tuo ei vetele.

    • Anonyymi

      Asuin joskus muutamia vuosia pmäellä. Heti muuttokuormani tulon huomattuaan yksi naapuri tuli utelemaan, mistä tulen ja kuka olen. Kertoi samalla että "tuo yks nuapur on ihan hullu, juoruilee ja varastaa, on alkoholisti ja vaikka mitä". Kohta toinen naapuri supisi samat asiat kolmannesta . Suurinpiirtein koko kerrostalon asukkaat vihjailivat uudelle tulokkaalle toistensa ongelmat. Tästä arvelin, että lienee paras pysyä omissa oloissaan eikä ystävistyä erityisesti kehenkään. Jonka jälkeen minut leimattiin hulluksi erakoksi, leuhkaksi, salajuopoksi jne.
      Elämä helpottui huomattavasti kun muutin pois pmäeltä.

    • Anonyymi

      Uskovaiset on toisia hakkaamassa ja uhkailemassa. Itse en uskalla seurakuntiin. Välillä toivotustaan jumalan rauha ja välillä uhataan. Onko heillä niin paha olla.

    • Anonyymi

      Sanna marinia vainonnut on mamu. Mikä hitto näitä mamuja vaivaa aina on vaan harmia. Näin rasismi kasvaa. Vielä piti tulkki hommata hullulle. Karkotuksia enemmän niin oppisivat ihmisten tavoille. Kohta alkaa raiskaamaan.

    • Anonyymi

      Isoveli ja naapuri seuraa ylhäältä päin droneilla ja valvontakameroilla. Sannassa ei ole mitään seurattavaa, vaan on feminismimedian tuotoksia. Pahinmman laman jälki seurauksena ministereitä vainottiin ja sen huomasi turvajärjestelyistäkin jälkikäteenkin. Tuntuu, että on hienoa olla esillä tappelujen johdosta lehdissä, mutta bilehuumeet eduskunnassa sivuutetaan. Kaksinaismoralismi rehottaa politikoilla.

      • Anonyymi

        Pitäisi saada Helsingin väkivaltajengit pois vainoamasta ensin ja lopettaa uhruittamiskirjoittelut.


    • Anonyymi

      Näitä helsinkiläisiähän on joitakin muitakin tänne Pieksämäeöle muuttanut ketkä täyttää lähes täysin tuon vainoamis ja seuraamiskriteerin. Tosin yksinkertaisimpia sellaisia.

      • Anonyymi

        Kait vankilasta niitäkin löytyy Naarajärveltä😁


      • Anonyymi

        Onko se oikein kun ajelee vapaa ajallaan ja toinen kirjaa ylös missä millon ja mihin aikaan ja sitten syyttelee vainoamisesta.Ja yrittää tehä lähestymiskieltoa.Halle Luja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1699
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1196
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1092
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      923
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. 73
      590
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 36
      454
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe