Vaikka SRK on vakuutellut, ettei hoitokokouksia enää järjestetä, ovat hoitokokoukset tutkija Aini Linjakummulle tulleiden viestien mukaan edelleen arkipäivää vl-uskonyhteisössä.
www.kaleva.fi
Kuinka on mahdollista, että SRK valehtelee asiasta kuin asiasta julkisuuteen? Eikö tuolla valehtelulla ole mitään määrää?
www.kaleva.fi
Kuinka on mahdollista, että SRK valehtelee asiasta kuin asiasta julkisuuteen? Eikö tuolla valehtelulla ole mitään määrää?
Vastaukset 18
Vanhimmat
varmasti jatkuvat
Riippuu siitä, että pidetäänkö sielunhoitoa hoitokokouksena.
SRK on sanonut, että sielunhoito tulee kyllä aina jatkumaan.
Lue Aini Linjakummun kirja "Haavoittunut yhteisö" ja kerro sen jälkeen, että onko hoitokokouksissa kysymys sielunhoidosta vai hengellisestä väkivallasta.
Voi lapsi parka. Luulet pakko- ja julkirippiä sielunhoidoksi!
voinko olla homoyhdistyksen puheenjohtaja tai jäsen kun pidän kaikkia homoja sairaina. En ymmärrä miksi he eivät hyväksy minun ajatteluani ja aikovat eroittaa
Älä lapsi rakas tuollaisella ajatusmaailmalla pyri "homoyhdistyksen" puheenjohtajaksi.
Kokemukseni mukaan vanhoillislestadiolaiset tykkäävät puhua mielellään ns. muunneltua totuutta. Voihan hoitokokouksillekin keksiä aina uusia nimiä.
Vielä kuusi-seitsemän vuotta sitten vl-yhteisössä ei saanut edes puhua "hoitokokous" -nimellä niistä saa.tanallisista kokouksista. Ne olivat "sielunhoidollisia tilaisuuksia", "seurakuntailtoja", "seurakuntapäiviä" tai "neuvonpitoja uskonasioista".
Nyt kun SRK lupasi olla järjestämättä hoitokokouksia, se voi siis tarkoittaa aivan mitä tahansa! SRK on tuhansien juonien mestari!
Vastasin sinulle tyhjentävästi jo 5 vuotta sitten. Yhä kyselet samaa asiaa. Mene johonkin hoitokokoukseen, niin saat ajantasaista tietoa, eikä tarvii arvailla. Kokouksia järjestyy vaikka tilauksesta. Sanot vaan että omistat television ja käytetyn kortongin, niin alkaa kuule hoitajia ilmestyy. Sit vaan pidät korvat auki niin kaikki selviää ittestään.
jatkuu Kalevassa: http://www.kaleva.fi/mielipide/paakirjoitukset/asia-kuuluu-kirkollekin/591676/
Vastausta suoraselkäisyys-nimimerkin laittamaan Kalevan linkin keskusteluun:
Linkissä mainitun (30.4.)Kalevan pääkirjoituksen perässä on lukijoiden kommentteja. Nimimerkki SPECTATOR harmitteli sitä kun nuoret joutuvat kärsimään hoitokokouksista ym. vääryyksistä puhumisista, joihin he ovat täysin syyttömiä. Varsin ymmärrettävää vai onko?
Kirkon sisällä oleva uskonnollinen yhteisö ei voi eikä saa olla mikään salaseura, kaiken toiminnan tulee olla julkista. Myös sen historiaa on uskallettava katsella ja arvioida rehellisesti, myös hoitokokouksia. Ne koskettivat tavalla tai toisella valtavaa ihmismäärää joko suoraan tai välillisesti. Tapahtuneita tosiasioita ei voida muuttaa.
Kipeistäkin asioista on voitava puhua ja korjata mitä korjattavissa on. Asioita on kyllin kauan piilotettu maton alle.
Kiitos tutkimuksen ja kirjan tehneelle Aini Linjakummulle sekä siinä avustaneille kirjasta Haavoittunut yhteisö. Nuoret, lukekaa se!
Virheistä voidaan oppia, ne voidaan tunnustaa ja pyytää anteeksikin. Vaikka suuri osa uhreista on jo kuollut, tuon ajan kokeneita on vielä paljon. Uskoakseni jokainen tuon ajan Ry:llä kulkija tietää nuo tapahtumat ja kokouskutsuja on voinut lukea myös Päivämies- lehdistä.
Nuoret, kysykää omilta vanhemmilta, isovanhemmilta ja muilta aikalaisilta enemmän!
Lukekaa...
nimimerkin suoraselkäisyys laittama linkki, te joille ei tule Kaleva-lehteä!
Eivät ikinä lopeta hoitamista, käyvät jatkuvasti heikäläisten, ja myös meidän sukulaisten ja muidenkin tavisten kimppuun, kirkko kun potkaisisi ulos ton liikkeen, olisi jo alku parempaan
Kyllä lähtee levikki laskuun, kun tuollaisia kirjoitellaan, No omapa on heidän asia. Minulle riittää, kun olen uskomassa.
Ilmoittaudu hoitokokoukseen päätähdeksi, niin tiedät sen jälkeen kuinka ihanaa on olla "uskomassa"!
Mitä se tämä "olla uskomassa" oikein tarkoittaa, ja mihin raamatunkohtaan se perustuu, kun en ole vielä neljänkymmenen vuoden tutkimisen aikana selaiseen tötmännyt raamatusani.
siellä ollaan uudestisyntyneitä tai ei olla, harmaata uskomisen aluetta ei ole.
herätkää jo tekin porukka.
No se "olla uskomassa" on sama asia (siis synonyymi) sanoille "olla uudestisyntynyt". Olla uskomassa = Olla uudestisyntynyt.
P-Pohjanmaalle pitäisi papille pitää varsinainen isännän hoitokokous.
Hautajaisissa paasasi vainajan suoraan helvetiaan.
Hyvin tunteettomasti kertasi menneisyyden, alkoholin käytön eron jne.
Oma äitinsä istui etupenkillä kuuntelemassa papin ripistystä arkun vierellä,
helvetiaan menosta. Vapisten, täristen itkien jne.
Erittäin pahat hautajaiset. Kyllähän hautajaisissa vainaja siunataan haudan lepoon
Jumalan tahdosta olit elänyt sen miten hyvänsä, eikä kerrata vain negatiivisia
asioita.
Tuommoselle papille äkkiä hoitokokous, pannaanko nimi?