Eli minulla on sellainen muovinen amme, joka on 1 metriä pitkä ja n.60-70cm pitkä. Voisiko omenakoitiloita laittaa sinne kesäksi ulos jos sen päälle laittaisi verkon tai lasin? Pohjalle laittaisin hiekkaa (akvaariokaupasta ostettua) ka kasveja. Entä tarvitsisiko suodatinta ja lämmitintä? Olsiko hyvä laittaa varjoon vai aurinkoon?
Omenakotilot kesäksi ulos?
5
131
Vastaukset
- gsgsgsdg
Tuskin ainakaan lämmitintä tarvitsee vesihän kiehuu ulkona saavissa. Suodattimet pitää olla niin kuin missä tahansa akvaariossa ja veden vaihdosta pitää huolehtia.
Tottakai vaihdan vedet ja puhdistan suodattimen säännöllisesti. Eli siis voi pitää ulkona? Varjoon vai aurinkoon?
- Määä.
Ei kai sillä ole väliä onko se ulkona vai sisällä jos pidät samat olosuhteet kuin akvaariossa sisällä. Mietippä itse kannattaako 1 metriä pitkä noin 60cm pitkä amme laittaa varjoon vai aurinkoon. Kuten sulle aikaisemmin sanottiin että se vesi voi lämpenee ihan pirusti ulkona kesällä varsingin auringossa. Tulee pian keitettyjä kotiloita mutta sinähän pidät vesiarvot hallinnassa ja lämpötilan kohdillaan vaikka jääpaloja lisäämällä.
Eli siis varjoon.
Toki pidän veden lämpötilan ja arvot kurissa.
Mutta sitten olisi muutama kysymys vielä.
Haittaako sadevesi, vai pitääkö laittaa joku suoja päälle, ettei sada vettä ammeeseen(pidän tietty huolen, ettei amme tulvi)?
Entäs yöllä? Silloinhan ilma viilenee, pitäisikö siis ottaa amme ja kotilot yöksi sisään vai pärjäävätkö ne ulkona, kunhan lämpä ei mene alla 10 asteen?- Stork--
En näe tuossa kauheasti järkeä, koska varsinkin lämpötila vaihtelee päivästä/vuorokaudenajasta riippuen hyvinkin tiuhaan tahtiin. Et mitenkään saan pidettyä lämpötilaa tasaisena. Liian kuumalla joutuisi tekemään koko ajan vedenvaihtoja, jossa vaihtaisit tilalle viileämpää vettä, mikä ei ole hyvä kotiloille. Mitkään jääpalat eivät vettä viilennä riittävästi. Vettä myös haihtuu todella nopeasti kuumalla ilmalla, joten sitäkin pitäisi olla koko ajan lisäämässä.
En ylipäätään ymmärrä, että miksi niitä kotiloita pitää kesäksi edes laittaa ulos? Eihän akvaariokalojakaan pidetä kesäisin ulkona, poikkeuksena esim. kultakalat/muut lammikkokalat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503354Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5512077Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841956Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431528- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281297KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481220