Vasemmistoliitto on tehnyt työssäkäyvän duunarin hyväksi hallituksessa?
Mitä...
Kysyn vaan
4374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Imenyt sen kuiviin!
- korotti ansiotulovähennystä
- vähentänyt harmaata taloutta
- lisännyt työllisyysastetta
- parantaa rata- ja tieverkkoa
- poisti työmarkkinatuen tarveharkinnan
- esti ALV:n reilumman korotuksen
.
.
.
Oliko noi vitsillä laitettu?
Mikähän noista "Onhan näitä" kohdista ei pidä paikkaansa? Olisit nyt hieman esittänyt totuuksia jos olet erimielinen!
Onko vai ei, ansiotulon vahennystä muutettu ja mihin suuntaan?
Onko vai ei, pyritty puuttumaan harmaaseen talouteen?
Onko vai ei, työllisyysaste parantunut?
Onko vai ei, puututtu rata- ja tieverkon kuntoon?
Onko vai ei, muutettu työmarkkinatuen ehtoja ja jos niin mihin suuntaan?
Olisiko ALV:n korotus ollut muun kokoinen ilman vasureita ja minkä vuoksi?
Noihin nyt voisi arvoisa "\o/" kirjoittaa selvityksen jos kerran edellinen vastaus ei kelpaa!
Jaaha seniilipappa on taas nauttinut alkon tuotteita heti aamutuimaan, ja näin ollen taas kartuttanut omaltaosaltaan valtion kassaa. Voi kun kaikki ottaisivat oman aamupullonsa, niin suomen valtiolla ei olisi mitään hätää ja rahaa voitaisiin vaikka lahjoittaa esim, kreikkaan.
Tämä pappa ei ole seniili eikä nauti Alkon tuotteita, olen virkeä ja idearikas kuten olet ehkä huopmannut. Se jos ideani eivät sovi sinulle niin se johtunee dementiastasi koska et enää muita miten maailma toimii.
Pappa ei enään edes muista, että on tullu hivenen pulloa kallistettua. Holhouksenalaiseksi pitäisi papparainen laittaa. Papparaisen ideat toimivat ehkä, Pohjois-koreassa, ei muualla mailmassa sitten 50-luvun.
Heti pistää silmiin tuosta listasta kysymys onko puututtu rata-ja tieverkon kuntoon.
Ei todellakaan olla, lukuunottamatta jo edellisten hallitusten aloittamia silta -ja ratakorjauksia.
Tervetuloa työeläkeläinen tänne savonmualle ajelemaan syrjäteitä niin ehkä tajuat mistä on kysymys. Vaihda pösöösi jousien tilalle rautakanget.
Hallitus on tehnyt selväksi selonteossaan, että se jättää alemmat tieverkot kuntien ja tiekuntien vastuulle. Tulokset ovat selvästi havaittavissa. Ei tarvitse enää lähteä rajan taa Karjalaan ihmettelemään minkälaisella tiestöllä siellä liikutaan.
Tai olet ehkä sittenkin oikeassa, hallitus on tosiaankin puuttunut rata -ja tieverkonkuntoon. -Antamalla niiden rapistua-
Sitonut maksajaksi miljardien velkoihin ja takauksiin EU:sa.
Mitä itse tekisit? Onko ehdotuksia, näkekemyksiä, ajatuksia. Ei tarvitse passiivisena odottaa. Asioihin vaikuttaminen on vuorovaitusta, yhteistyötä, joukkovoimaa. Kaikki yhden ja yksi kaikkien puolesta.
Häipyisin hallituksesta vähän hel'vetin äkkiä!
Oikeakin Yrttiaho oli pelkuri, taidat olla samaa kaliberia? Jonkun on kuitenkin kannattava vastuu ja nyky hallitus on siihen pystynyt.
Eipä ole teillä esittää reaalista vaihtoehtoa, vai onko? Jos on niin laskelmat siitä mitä se tulisi maksamaan olisi mukavaa nähdä.
2-3 vasemmistoliiton kansanedustajaa voi olla oppositiossa, ilman että se vaikuttaa puolueen asemaan hallituksessa. On puolueelle vahvuus, että voi olla yhtäaikaa hallituksessa puolustamassa työläisten ja vähäosaisten asiaa ja kuitenkin olla ainoa uskottava oppositiovoima.
Mikään ei vaikuta puolueen asemaan hallituksessa... niin kauan kun ne painaa kyllä-nappia kun Jyrki käskee!
Eläköön Vasemmistoliitto... parasta mitä Kokoomus rahalla saa!
Ei ole olleet hallituksen toimet Kataisen näköisiä. Jos Katainen olisi diktaattori, niin melkoinen itku ja hammasten kiristys olisi Suomen kansalla. Nyt kansalla menee ihan hyvin kansainvälieen talouden tilaan nähden. Sinua tuntuu harmittavan, kun maassa on toimiva hallitus, joka tekee parhaansa turvatakseen suomalisten hyvän ja on vielä onnistunutkin siinä hyvin.
Voi vit'tu mikä tollo! Sun mielestä joo Suomella menee hyvin kun on varaa antaa rahaa ulkomaille! Pelata veronmaksajien rahoilla riskipeliä joka on tuhoon tuomittu!
Ei ole annettu rahaa ulkomaille tämän hallituksen toimesta.
Joo,Kreikka maksoi muuten vaan 300Me toissapäivänä Suomelle... ilman että on saanut mitään vastineeksi!
Kreikka maksoi vakuuksia Suomelle siitä, että Kreikka saa lainata rahaa markkinoilta edullisemmalla korolla Suomen luottoluokituksella, maksaen Suomelle korvausta tästä luottoluokituksen käytöstä.
Idiootti,SUOMI ottaa tämän lainan omiin nimiinsä,ja siirtää rahat Kreikalle! Suomi saa lainalle 20% vakuudet... loput on tarkoitus yrittää 30vuodessa saada keinottelulla täytettyä!
Vakuusmekanismi kattaa riskin, joten Suomi ei häviä mitään. Suomi saa jopa vähän suolarahoja Kreikalta.
Jos nämä vakuudet ovat kerran, niin erinomaiset että, ne kattavat kaiken, niin miksi sitten mikään muu maa ei halunnut niitä? Miksi ne pitää sitten lain vastaisesti salata?
Ei Mari-tollo ymmärrä että KUN EU kaatuu,vakausmekanismi kaatuu samalla! Velat jää,mitään ei saada!
Miksi Suomen pitäisi olla tukitoimenpiteiden ulkopuolella, jos mukana oleminen kerran on niin erinomainen vaihtoehto, että kaikki muutkin ovat mukana?
Suomi on luottoluokitukselta ainoa kolmen A:n maa euroalueella, jolla ei merkittävissä määrin rahoja kiinni Kreikassa. Muille kun kolmen A:n maille vakuusjärjestely olisi kallis ja kolmen A:n maille, joilla on sijoituksia Kreikassa, vakuuksien ottaminen olisi käytännössä tarkioittanut sitä, että nämä maat antavat itse itselleen vakuudet. Suomelle vakuudet on, jos ei tuottoisa, niin ainakin riskin poistava vaihtoehto.
Yritä nyt tollo ymmärtää... Suomi ottaa lainaa,maksaa vakuusrahastoon osansa,maksaa korot lainasta itse... Kreikka maksaa yhteiselle tilille vakuudet jotka on siellä 30v... jos Kreikka pystyisi maksamaan takasin lainansa,se saa vakuudet korkotuotot itselleen! Suomi joutuu maksamaan korot lainasti itse kaikissa tilanteissa!
KUN koko euroalue kaatuu,myös vakuudet menee sen siliän tien,ei jää kun velka!
Nostanut:
-sähköveroa
-polttoaineveroa
-ruuan alv:a
-yleistä alv:a
-jäädyttänyt lapsilisien indeksikorotukset
-perjantaipullon veroa
-sätkän veroa
Muistaako joku lisää? Tai mitä rikkailta on vaadittu.
Niin
- sähkön hinta ei ole kuitenkaan noussut vaan sähköherrojen osingot ovat laskeneet
- työmatkojen kilometrikorvausta nostettiin, joten vain "turha" autoilu kallistui
- ALV:n korotus oli maltillinen ja ostovoima on otettavissa takaisin palkkaneuvotteluissa, tukia saavilla se vaikuttaa etuuksien indeksikorotukseen
- lapsiperheet saavat korotukset muualta, ei kaikkia etuuksia voida aina korottaa, lapsilisä ei ole ollut käytännössä koskaan sidottuna indeksiin, lapsilisää saavat nekin, jotka sitä eivät tarvitsisi
- kopsupulloon tuli hurja parinkymmenen sentin korotus, kenenkään talous ei kaadu siihen
- tupakointi on haitallista terveydelle, lopeta tupakointi
Mari... onko sulla kaikki kotona?
Näin se Marinkin takki on kääntynyt!
"k.o.m Mari13.3.2011 09:45
Kokkareiden vastuullisuus????Tuloerot kasvaa,tasaveroa pukkaa,rahaa kylvetään sinne tänne,korruptiopuolue vailla vertaa ja sanot sitä vastuulliseksi."
Nyt hallituspuolueena tämä ei haittaa enää mitään!
Kokoomus on valjastettu.
Valjastettu????
Tasaverot energia,polttoaine,alv ja alkoholi nousi!
Tuloerot ei muutoksia vaikka Vas hallituksessa,huimat 0,04% kaventuneet!
Veronmaksajien rahoilla pelataan edelleen riskiä pelkäämättä!
Kokoomus on saanut torjuttua KAIKKI sen kannattajia heikentävät asiat!
Verotuksen progressio nousi, joten tasaverokehitys koki takapakin.
ALV nousi huomattavasti vähemmän, kun mitä kokoomus olisi halunnut.
Veronmaksajien rahoilla ei pelata enään mitään riskipeliä.
Miksi jonkun asemaa pitäisi heikentää? Eikö ole parempi, että kaikkien asemaa parannetaan?
Marin takki pyörii samaan tahtiin Arhinmäen takin kanssa.
Kysytään mitä mieltä kansa on:
http://img.yle.fi/uutiset/incoming/article6076052.ece/ALTERNATES/w580/
Mikä takapakki se on jos tuloero muutos on -0,04%? Kun se pitäisi olla vähintään -20%!
Eikö se ole riskipeliä jos ei edes suurin puolestapuhuja Katainen uskalla luvata että vakuusmekanismi toimii!
Miten luulet että tavallisten kreikkalaisten asema on muuttunut säästöjen takia,tai muiden kriisimaiden!
Eihän tuo kerro mistään mitään,esimerkiksi yksikään persu ei ilmoita gallupissa että meinaa äänestää Persuja! Tulee muille sitten taas Jytky yllärinä!
Kuten presidentinvaaleissa?
Kukaan persu ei halunnut Soinia johonkin pellevirkaan... tuliko sekin sulle yllärinä!
Kansa tuskin haluaa persuja kunnanvaltuustojenkaan pellevirkoihin tai eduskunnan pellevirkoihin.
Sehän nähdään... ja sekin tulee Marille yllärinä!
Tulot ja verot. Köyhyys ja kurjuus. Puolet suomalaista elää kädestä suuhun.
Kyllä luku on suurempi!
Vanhaa kamaa, joopa joo. Mutta kuitenkin
http://www.nordea.fi/Henkilöasiakkaat/Päivittäiset raha-asiat/Neuvoja päivittäisistä raha-asioista/Lähes puolet suomalaisista elää kädestä suuhun/1284772.html