Miten aloittaa metsästysharrastus?

Äiti

Millaisella pyssyllä aloittelijan kannattaisi harjoitella? Ja mitä lintuja jahdata ensin?

8

1977

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jake

      Aloita pienriistan metsästyksellä, sorsastus, jänestäminen ja metsäkanalinnut.
      Hanki päälekkäispiippuinen haulikko vaikka Baikal ij27 halpa ja toiminta varma ase.
      Onko sinulla metsästyskortti,??? jollei niin se ensimmäisenä, siis suoritat metsästystutkinnon.

    • metsästys

      ensin kannattaa perehtyä metsästykseen vaikka kirjallisuudenkautta ennenkö suunnittelee mitään jahtaamista. koska metsästys on kumminkin niin paljon muutakin kun jahtaamista.

      • oba

        vaikka sepelkyyhkyillä ja päällekkäis tai yks piippusella!!!!!!!!!!!!!


    • Janne

      Tämä on näitä ikuisuuskysymyksiä, missä omat mieltymykset ja esi-isien tavat painavat paljon.

      Perinteisesti jälkikasvulle (aloittelijalle) on ensin hankittu tai kaivettu kaapin kätköstä pienoiskivääri (ennen ruutiasetta tosin urbaanissakin ympäristössä käytössä on usein ollut ilmakivääri ta -pistooli, jolla pojankoltiaset ovat ammuskelleet kaikkea ei-liikkuvaa ja liikkuvaa, myös toisiaan) ja ampumataidon kartuttua on hankittu isompi pyssy, usein rinnakkais- tai yksipiippuinen haulikko.
      Näin siis meillä.
      Ameriikassa tuo haulikko on ollut pumppu, mutta sielläkin ammunta on aloitettu pienikaliiperisillä, pienirekyylisillä aseilla.

      Ilmeisesti on tarkoitus harjoitella metsästystä, erityisesti lintumetsästystä varten?

      Pienoiskiväärin etuina on panosten halpuus ja minimaalinen rekyyli, voi ampua useimmilla ampumaradoilla, vaimentimen kanssa hiljainen, kiikarin kiinnitysmahdollisuus, haittana metsästettävien lajien pieni määrä ja se että lentävään lintuun ei tahdo osua...
      Pienoiskiväärit ovat usein myös kooltaan pieniä ja keveitä jolloin jälkeläisten on niillä helppo ampua.

      Ilmakivääri lähes sama mutta ei metsästysmahdollisuutta ja rekyyli voi olla isompi kuin pienoiskiväärissä. Luodin kantama on tosin huomattavasti pienempi, joten harjoittelu onnistuu pihapiirissäkin.

      Haulikon etuja laajempi metsästettävien lajien määrä, nopea ampua (voi ampua maasta ponnahtavaa lintua), haittana lyhyt ampumamatka (normaalisti alle 30 m), usein suurehko rekyyli (pienellä latauksella, vaimentavalla perälevyllä ja puoliautomaatilla tai pumpulla rekyyli ei ole niin iso, tietenkin voi hankkia pienempikaliiperisen haulikon esim 16 kal tai 20 kal mutta nämä ovat melko harvinaisia. Yleisin kaliiperi on 12) ja kalliimmmat patruunat. Savikiekotkaan eivät ole ilmaisia.

      Jos kyseessä on nuoriso, suosittelisin pienoiskivääriä jos ruutiase on kiikarissa. Kyttäysmetsästys antaa myös enemmän harkinta-aikaa ampuako vai ei.
      Vanhempi (kookkaampi ja usein myös varakkaampi...) voinee aloittaa haulikolla tai (lintu) kiväärillä.
      Mikä se paras haulikko tai lintukivääri sitten on jäänee toiseksi ikuisuuskysymykseksi...

      Ne linnut...
      Aseen hankinta metsästykseen riippuu myös mitä aikoo metsästää, haulikolla saa metsästää kaikkia lintuja, pienoiskiväärillä muita paitsi metso, teeri ja hanhi, koska luodin iskuenergia ei riitä (100m 200J, ylittyy joillain .22 WMR patruunoilla ja isommilla kaliipereilla).

      • kingpin

        kyllä pumppu tai puol automaatti haulikko on hyvä voipi ampua jonkun kerran ohikii eikä maksa paljon


    • Metästäjä

      Alota vaikka yksipiippusella haulikolla.

    • Kornia on joo

      Älä aloita tai edesauta kenenkään metsästyksen aloittamista. Menkää vaan lihakauppaan ostoksille. Metsästysalueilla pyörii jo nytkin ihan liikaa kaupunkilaisia ja muita perinteettömiä tolloja.

      • moi

        se on gamon 610
        nyt suunnittelen gamon pt-80 ilmapistoolin ostoo
        Ja mä oon nk. pojankoltiainen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      271
      890
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      45
      662
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      519
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      460
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    8. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      437
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      436
    Aihe