Miten aloittaa metsästysharrastus?

Äiti

Millaisella pyssyllä aloittelijan kannattaisi harjoitella? Ja mitä lintuja jahdata ensin?

8

1850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jake

      Aloita pienriistan metsästyksellä, sorsastus, jänestäminen ja metsäkanalinnut.
      Hanki päälekkäispiippuinen haulikko vaikka Baikal ij27 halpa ja toiminta varma ase.
      Onko sinulla metsästyskortti,??? jollei niin se ensimmäisenä, siis suoritat metsästystutkinnon.

    • metsästys

      ensin kannattaa perehtyä metsästykseen vaikka kirjallisuudenkautta ennenkö suunnittelee mitään jahtaamista. koska metsästys on kumminkin niin paljon muutakin kun jahtaamista.

      • oba

        vaikka sepelkyyhkyillä ja päällekkäis tai yks piippusella!!!!!!!!!!!!!


    • Janne

      Tämä on näitä ikuisuuskysymyksiä, missä omat mieltymykset ja esi-isien tavat painavat paljon.

      Perinteisesti jälkikasvulle (aloittelijalle) on ensin hankittu tai kaivettu kaapin kätköstä pienoiskivääri (ennen ruutiasetta tosin urbaanissakin ympäristössä käytössä on usein ollut ilmakivääri ta -pistooli, jolla pojankoltiaset ovat ammuskelleet kaikkea ei-liikkuvaa ja liikkuvaa, myös toisiaan) ja ampumataidon kartuttua on hankittu isompi pyssy, usein rinnakkais- tai yksipiippuinen haulikko.
      Näin siis meillä.
      Ameriikassa tuo haulikko on ollut pumppu, mutta sielläkin ammunta on aloitettu pienikaliiperisillä, pienirekyylisillä aseilla.

      Ilmeisesti on tarkoitus harjoitella metsästystä, erityisesti lintumetsästystä varten?

      Pienoiskiväärin etuina on panosten halpuus ja minimaalinen rekyyli, voi ampua useimmilla ampumaradoilla, vaimentimen kanssa hiljainen, kiikarin kiinnitysmahdollisuus, haittana metsästettävien lajien pieni määrä ja se että lentävään lintuun ei tahdo osua...
      Pienoiskiväärit ovat usein myös kooltaan pieniä ja keveitä jolloin jälkeläisten on niillä helppo ampua.

      Ilmakivääri lähes sama mutta ei metsästysmahdollisuutta ja rekyyli voi olla isompi kuin pienoiskiväärissä. Luodin kantama on tosin huomattavasti pienempi, joten harjoittelu onnistuu pihapiirissäkin.

      Haulikon etuja laajempi metsästettävien lajien määrä, nopea ampua (voi ampua maasta ponnahtavaa lintua), haittana lyhyt ampumamatka (normaalisti alle 30 m), usein suurehko rekyyli (pienellä latauksella, vaimentavalla perälevyllä ja puoliautomaatilla tai pumpulla rekyyli ei ole niin iso, tietenkin voi hankkia pienempikaliiperisen haulikon esim 16 kal tai 20 kal mutta nämä ovat melko harvinaisia. Yleisin kaliiperi on 12) ja kalliimmmat patruunat. Savikiekotkaan eivät ole ilmaisia.

      Jos kyseessä on nuoriso, suosittelisin pienoiskivääriä jos ruutiase on kiikarissa. Kyttäysmetsästys antaa myös enemmän harkinta-aikaa ampuako vai ei.
      Vanhempi (kookkaampi ja usein myös varakkaampi...) voinee aloittaa haulikolla tai (lintu) kiväärillä.
      Mikä se paras haulikko tai lintukivääri sitten on jäänee toiseksi ikuisuuskysymykseksi...

      Ne linnut...
      Aseen hankinta metsästykseen riippuu myös mitä aikoo metsästää, haulikolla saa metsästää kaikkia lintuja, pienoiskiväärillä muita paitsi metso, teeri ja hanhi, koska luodin iskuenergia ei riitä (100m 200J, ylittyy joillain .22 WMR patruunoilla ja isommilla kaliipereilla).

      • kingpin

        kyllä pumppu tai puol automaatti haulikko on hyvä voipi ampua jonkun kerran ohikii eikä maksa paljon


    • Metästäjä

      Alota vaikka yksipiippusella haulikolla.

    • Kornia on joo

      Älä aloita tai edesauta kenenkään metsästyksen aloittamista. Menkää vaan lihakauppaan ostoksille. Metsästysalueilla pyörii jo nytkin ihan liikaa kaupunkilaisia ja muita perinteettömiä tolloja.

      • moi

        se on gamon 610
        nyt suunnittelen gamon pt-80 ilmapistoolin ostoo
        Ja mä oon nk. pojankoltiainen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7200
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2597
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2170
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1598
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1119
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      43
      1005
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      999
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      951
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      753
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      749
    Aihe