Terveisiä koulukiusaajille

Herätkää elukat

8

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ml213.

      Luin tuon linkin ja aiheesta riittää edelleen ihmetyksen aihetta. Mikä on se voima tai motiivi yhteiskunnassamme, miten kiusaajia todella suojelemalla suojellaan ja ,- jopa palkitaan.

      Itse ymmärrän ja uskon, miten tämä suojeleminen liittyy ihmisen perusolemukseen/turmeltuneisuuteen (Raamatun ilmoitusta käyttäen) eli sivullisille heikon/kiusatun puolustaminen olisi jo poikkeavuutta. Taas kiusaajan käyttäytyminen ilmentää sivullisten ihmisten alitajuntaa/mieltymisksiä ja siksi kiusaajaa ei rangaista tai "laiteta sivuun". Todellisuudessa kiusaaja saa tilanteista/tuomioista positiivisen singaalin jatkaa käyttäytymistään.

      Toisaalta ihmiset huuli pyöreänä ihmettelevät ja kausistelevat kiusaamista, mutta todellisuudessa sanaton viestintä ilmentää kiusaamisen hyväksyntää.
      Eli loppujen lopuksi sokeudesta/sokeus käyttäytymiseen on kysymys.

    • Mikä avuksi?

      Ne väkivaltaiset ja agressiiviset yksilöt apinayhteisössä kuolivat saastuneeseen ruokaan.
      Samaa menetelmää ei kait nykyisten lakien puitteissa voi soveltaa koulukiusaajiin?
      Olenko käsittänyt oikein?

      • ml213.

        >Samaa menetelmää ei kait nykyisten lakien puitteissa voi soveltaa koulukiusaajiin?
        Olenko käsittänyt oikein?<

        En ymmärtänyt pointtiasi ja mitä ajat takaa. Mutta, todellisuus on, miten meissä kaikissa ihmisissä lymyää se kiusaaja ja tätä aluetta ei lakien avulla saa poistetuksi. Ainoa tekijä, joka vaikuttaa tähän on kasvaminen ymmärryksen kautta/ymmärtämään ja näkemään kokonaisuus.

        Todellisuus on, miten tämä kasvu tulee tapahtua jokaisen yksilön ja jokaisen sukupolven kohdalla eli se "pyörä" on keksittävä yhä uudelleen ja uudelleen.


      • Voi voi
        ml213. kirjoitti:

        >Samaa menetelmää ei kait nykyisten lakien puitteissa voi soveltaa koulukiusaajiin?
        Olenko käsittänyt oikein?<

        En ymmärtänyt pointtiasi ja mitä ajat takaa. Mutta, todellisuus on, miten meissä kaikissa ihmisissä lymyää se kiusaaja ja tätä aluetta ei lakien avulla saa poistetuksi. Ainoa tekijä, joka vaikuttaa tähän on kasvaminen ymmärryksen kautta/ymmärtämään ja näkemään kokonaisuus.

        Todellisuus on, miten tämä kasvu tulee tapahtua jokaisen yksilön ja jokaisen sukupolven kohdalla eli se "pyörä" on keksittävä yhä uudelleen ja uudelleen.

        En aja mitään takaa.
        Oletko toimittaja kun tunnu tajuavan vitsiä sellaisen nähdessäsi?


      • ml213.
        Voi voi kirjoitti:

        En aja mitään takaa.
        Oletko toimittaja kun tunnu tajuavan vitsiä sellaisen nähdessäsi?

        Pidän hyvistä vitseistä, mutta vitsit lie kaukana aloittajan tervehdys huomoiden. No, koko toisen ihmisen kiusaaminen onkin vitsi/leikki kiusaajan näkövinkkelistä katsottuna..
        Kumpaan ryhmään kuulunet, molempiin et kuulu et.


    • ml213.

      Pitkäkestoinem toisen kiusaaminen saisi uuden käänteen, jos tästä käyttäytymisestä tehtäisiin rikos / nimike.

      Eli , jos kiusaaminen on reagoittanut kiusattua niin voimakkaasti, että hän on "kasvanut" suorittamaan väkivaltarikoksen/menettänyt itsehillinnän.(josta kiusattu joutuu aina vastuuseen ja tuomittavaksi). Lakisääteisesti tulisi kiusaajat saada jälkikäteen vastuuseen tästä kiusatun käyttäytymisen kehityksestä.Kehitys,- joka aktivoi sen kielteisen käyttäytymisen kiusattuun.

      Nyt olevien lakien mukaan kiusaajia ei saada vastuuseen kielteisestä käyttäytymisestään.

    • No juu, mutta...

      ... siinä kun on se todistelu.
      Millä sen kiusaamisen osoitat todeksi jos kaikki opettajista lähtien on sen kiusaajaremmin takana ja tukena?

      Meillä oli aikoinaan sellainen tilanne tuossa 60- luvun alkupuolella, että pahimman kiusaajani (sen agressiivisimman apinan) isä oli tavallaan merkittävä henkilö kyläyhteisössä.
      Opettaja ei uskaltanut puuttua kiusaamiseen, koska pelkäsi tämän "merkittävän miehen" kostoa. Ehkä se ei ollut ihan pelkkää kostonpelkoa. Opettajallamme oli outoja ajatuksia ihmisyydestä ja minua sai vähän kiusatakin, koska olin "muukalainen".
      Tilanne rauhoittua vasta kun isäni, joka ei paljon piitannut "tärkeistä miehistä", kävi "informoimassa" kiusaajan isää pari kertaa.
      Valitettavaa kiusaajani kannalta oli se, että toisella kerralla hän sai selkäsaunan isäni ja sisarustensa nähden.
      Tärkeintä minun kannaltan oli se, että sillä oli positiivinen vaikutus minun koulunkäyntiini, koska kiusaaminen loppui.

    • ml213.

      >Millä sen kiusaamisen osoitat todeksi jos kaikki opettajista lähtien on sen kiusaajaremmin takana ja tukena?<

      Kiusaamisen kartoittaminen käytännön tasolla on todella vaikeaa ja juuri siksi miten tuomasi asiat vaikeuttavat kokonaisuuden näkemistä. Samoin työpaikoilla tapahtuvat kiusaamiset.

      Niin, tämä toisen ihmisen kiusaaminen ja sen ehkäiseminen on vaikea asia,- ja juuri siksi, koska tämä "kiusaaja" asuu meidän kaikkien ihmisten alitajunnassa/sydämessä. Just tästä tekijästä tulevat liittoutumat ja puolueelisuus hämärtää fyysisesn kiusaamisen näkemistä.

      Mutta, itse ymmärrän, miten lakisääteisyys toisi hivenen paremman lähtöasetelman kiusaamisen selvittelyyn. Olisi ainakin lakisääteisyys ja tästä tuleva suurempi vastuu esim. opettajilla asian suhteen.Siis valvojana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4665
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2800
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe