että mä en voi ottaa yhteyttä vaikka niin kovin tahtoisin...
kyllä sä ymmärrät sen
luulisin näin..
34873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Seli seli seli... Jos tahtoa on niin siinä mennään kautta kiven ja kannon, vaikka mörökölli veis.
Ymmärrän toki.... onneksi täällä tavataan.
Vaikee tollasta ymmärtää että joku ei ottas yhteyttä vaikka tahtoisi...Mitä järkee...?
En ymmärrä
Näin olen ymmärtänyt, taitaa olla tuhoontuomittua koko juttu :-/
Puhelinkauppiaat kyllä harmittaa, mutta en ole niitäkään koskaan haukkunut.
Ne on elämän valintoja ei tai joo. Onneksi jokaisella on itsellä oikeus päättää mitä tekee.
Sepä just että kun ei vaan ymmärrä. Helpompaa olisi hyväksyä kun tietäisi, vaikka totuus ei kaunista kuultavaa ehkä olisikaan
jos tahtoa on.Mut tietysti jos sulla jää sormet jääkaapinoven väliin ja ne pistetään kipsiin nyt yöllä, se onkin eri juttu :)
Aivan sama.
Ole sitten ottamatta, sillä selvä ei kukaan sua pakota.
Niinhän mäkin ajattelen, että hän ymmärtää. En halua mitään sotkea, koska en tiedä hänen tämän hetken tilannettaan, saati sitten vaikuttaa itse jotenkin riippuvaiselta tms. Ehkä tulen katumaan tätäkin enemmän kun vastaan kävelee naisensa kanssa.
miehelle vastaisin: että tavallaan ymmärrän - et näköjään olekaan vapaa, mutta miksi härnäsit pitkät ajat toista saadaksesi toisen sinusta kiinnostumaan.. turhaan???
Mistä päättelet ettei hän ole vapaa?
Aikaa on kulunut ja hyvännäköinen mies tuskin vapaa?.. En kerro tänne, että miksi näin päättelin.
Itse olen kyllä nykyisin vapaa.
No ymmärrän,mutta paa ny joku text.vaikka,ETTÄ TIEDÄN SUN ainaki vielä muist.muaki...
Ei, ei hän ymmärrä, sillä hän tietää että tahdot.
Hän ei todellakaan ymmärrä! Joten pysy pois ja unohda kaikki!
...koita säkin ymmärtää ja olla ottamatta toisten mielipiteistä likaa ittees sen takia, että kaikki ihmiset ei ymmärrä sitä, että yksi ihminen ei voi repeämättä revetä kahteen paikkaan yhtäaikaa ja siksi on helpompi jättää taka-alalle se, joka siitä tilanteesta vähemmän kärsii vaikka joskus pienempi paha saattaakin sattua todella paljon omaan sydämeen, mut luota silti vaikka sattuukin se on oikea ratkaisu kuitenkin. Tää ei ole maailmanmestaruuskilpailu, eikä mikään vähempikään kilpailu muutenkaan, tää on vaan elämää ja joskus on tehtävä valintoja.
On tehtävä valintoja, mutta Rakkaus on niistä tärkein. Mutta siitä sinä et ymmärrä mitään!
...jos tää oli miulle niin sanon, että voi olla etten sitten ymmärrä rakkauesta mitään, mut ehkä ymmärrän kuitenkin elämästä sen verran enemmän. Mistä sinä tiedät mitä on ihmisten vaakakupissa valintoja tehdessä? Oikeasti mieti työtöntä ja vaikka kävisi töissäkin niin tiukoilla on taloudellisesti ihan varmasti yksinhuoltajaaä, joka ihastuu (pysytään tässä ajatusleikissa nyt suomen sisäpuolella) toisella puolella maata asuvaan todella mukavaan ja ihastuttavaan ihmiseen, jonka kanssa haluaisi tehdä lähempää tuttavuutta, mutta toteuttaakseen edes tuon halunsa hänen tulisi olla tekemisissä tuon ihmisen kanssa ja siihen tarvitaan rahaa. Sen kummenmmin kuin sitä ihmistä itseään niin satasen seteliä on hyvin vaikea puolittaa saati sitten jakaa kolmen osaan ostaakseen kahden viikon ruuat, pukea lapset ja itsensä, ostaa vielä ne kurahousut tai kärjestä rikkoutuneiden popojen tilalle uudet sekä vielä matkustella. Siinä tilanteessa on ihmisen pakko tehdä valintoja. Ja ihan sama tilanne on vaikka ei olisikaan lapsia jos ei ole rahaa niin milläs matkustat, koska ruokaa se on syötävä sen yksinasuvankin.
Joku voi sanoa, että onhan sitä olemassa nämä nettisysteemit ja kaikki ,joissa voi ilman kuluja olla yhteydessä ihmiset keskenään, mutt ei se ole sama kuin kohdata konkreettisesti ja voin vakuuttaa, että kun oikeesti kolahtaa niin jos on jossain yhteydessä niin ei se pysty jäämään siihen siinä vaiheessa kun oikeesti tykkää vaan on saatava myös koskettaa ja siinä sitä sitten ollaan ongelman edessä äkkiä milloin tuut tänne ja milloin meen sinne ja millä hiivatilla sitä omaa ahteriaan taas siirtää sinne ja tänne.
Ja usko vaan tiedän, että tuollaiset ratkaisut sattuu sydämeen ja hetkittäin kovaakin. Ehkä sitä kipua sydämessa lisää myös se tunne siitä kun miettii kuinka paljon se satuttaa toisen sydämeen vaikka kuinka se toinen ymmärtäisikin. Ei me aikuiset olla toisten tunteista vastuusta, mutta silti se painaa jos miettii onko aiheuttanut omalla itsellään on sille toiselle pahaa oloa (tunnetta ei kuitekaan pidä sotkea syyllisyydentunteeseen koska se on enemmänkin vastuuntuntoa kuin syyllisyyttä) ja varsinkin jos tunteet merkitsee itselle niin paljon, että ymmärtää ettei välttämättä toinenkaan osaa lentää kukasta kukkaan ilman oikeita tunteita. Siinä sitä sitten roikutaan tyhjiössä puolin ja toisin tai käytetään korvikkeita ilman todellisia tunteita tai tunteiden kohteita.
Joku voi sanoa, että voihan sitä odottaa ja tietysti vaikka kuinka kauan, mutta onks kaikilla ihmisllä aikaa odottaa vaikka tahtoa löytyiskin, niin sitähän meistä ei kukaan etukäteen tiedä.
Tässä nyt oli yksi esimerkki siitä mikä vaakakupissa voi esimerkiksi painaa ja niitä voisin vetää tähän pitkän rivin lisää ihan elävästä elämästä eikä mitää hatusta temmattuja juttuja. Elämä ei oikeasti ole kaikille helppoa eikä siksi pitäisi tuomita ihan mitään tietämättömänä toisten ihmisten ratkaisuja vaikka ne ei välttämättä olisikaan omiin näkökantoihin siististi istuvia.
Jos oikeasti välität siitä ihmisestä, niin muuta sinne missä hän on. Onni on paljon muuta kuin materiaa.
Tai sitten toisin . . . käyttää mielummin rahansa viinaan ja huumeisiin, haluaa elää vapaasti ja ajattelee että toinen rajoittaisi häntä. Siinä käsityksesi rakkaudesta, joten älä selittele!
...Joo, oli siinä oma lehmä ojassa tuossa tekstissä eikä ollut ihan pelkkä esimerkki, mut ei nyt ihan suoraan tuollai kuitenkaan. Ja siksi tähän kommenttiin en voi vastata kuin, että ai jättäisin omat lapset tänne? Ehkä ne pärjäisi ilman minuu, mut pärjäisinks mie onkin jo sitten vaikeampi kysymys pohdittavaksi. Ja entäs lapsenlapset?
Ja totta on elämässä onni on ihan muuta kuin materiaa, sillä se on tunne sisimmissä siitä että on oikeasti hyvä olla. Mut on vaikea tehdä päätöksiä kun ei tiedä voiko sen onnen saavuttaa luopumalla jostakin sellaisesta mikä tekee onnelliseksi, sillä onni koostuu kuitenkin niin monesta pienestä murusesta, jotka yhdessä isossa möykyssä tekee sydämeen sen tunteen, jonka aivot registeröi erittäin positiiviseksi olotilaksi.
No ehkä siellä sinne muuttaessa saisi jotain sellaisia murusia siihen omaan möykkyynsä, joita ei täällä olisi mahdollista saada, mut vaikeeta on päättää ja ainakaan pelkästään sillä perusteella, että heittää tuollaisena ajatuksensa tänne ja joku yllyttää syöksemään suin päin suden suuhun tietämättä tuon taivaallista mistä on edes kyse.
Varmaankin kaksi aikuista toisistaan välittävää ihmistä pystyy sopimaan asioista. Lapset on maailmaan saatettu ja heistä pidetään huolta, se on heidän etuoikeutensa, mutta lapsetkin kasvavat ja elämäntilanteet muuttuvat. Se oikean ihmisen kanssa asiat voi saada toimimaankin, mutta joustamista tarvitaan molemmilta. Jospa se toinen osapuoli voisi muuttaa, ja asioista tietämättä tämäkin ajatus.
En ymmärrä , ymmärrän. Paremmin voit kun en ole jatkuvasti ahdistelemassa. Kyllä vielä tykkään näin paljoneikä koskaan lopukkaan, Toivottavasti kaikki menee elämässäsi hyvin.Ja ikävää kun on ikävä.
Ai mä olisin mielelläni tutustunut sinuun kyllä ;-)
Välillä musta kyllä tuntuu että hän vaan pelleilee mun kustannuksella ja saa jotain hupia siitä kun mä nolaan itseni..
Ei varmaan näin.
Ymmärrän sen. Yhtävaikeeta on mullakin yhteyttä ottaa, vaikka halu on kova. En ole varma enää mistään, kaikki on ollut niin sekavaa. Ensin uskoin että välität, sitten luulin etten merkitse mitään, nyt taas tuntuu että ehkä sittenkin... Onko se uus kuvio vain varalla, tapa tehdä mut mustasukkaseksi, tai jotain. Siks että mullakin on. Miksi puhuminen sulle on niin pirun vaikeeeta? Kyllä tämä pitää selvittää. Eiköhän se hetki vielä tule. Etsin sua muuten viime yönä kaupungilta, en löytänyt. No mulla on puhelin vieressä, jos sittenkin uskallat voit jotain lähettää. Aloita vaikka ihan normi jutuilla, siis jos haluat... En tiedä.
Ai nyt sä oisit sit ollut siellä, kun mä kerrankin jätin menemättä´koska aattelin etttet sä kuitenkaan siellä ole.. no niinpä tietenkin..
En , sitä vain odottaa...
jospa päivä kuitenkin?? jospa?
Ja taas systeemi missä huudetaan Etunimea ja Sukunimen ensimmäistä kirjainta. Tai edes nimikirjaimia ja paikkakuntaa. Jokuhan voisi vaikka löytää kaipaamansa jos kohdistaisi vähän :)
niin tää' llä menee*
kun ei näe kuule...ja rak-
kautta voi olla vain elävässä hetkessä;
toisaalta tuntemattomina mahdollisuus selvitä...
Mistä h-stä se pitää tietää eli ymmärtää ? Ellet ole sanonut, puhunut, kertonut, ilmoittanut, ilmaissut itseäsi selkeästi ...