Hd- kanavat ei näy

CANAL+total

Elikkäs laitoin tuon Canal total paketin dna:lta ja minulla on Hd ready tv sekä kortti adapteri on CI . Mtv3 HD näkyy sekä 4HD, mutta Urheilu HD, Sport HD, Premier HD, Film HD eivät näy. MISSÄ VIKA? olen kokeillut ottaa korttia pois ja nollata TV:n ja hakea kanavat, mutta mikään ei auta. MITEN saan näkymään nuo HD kanavat.? Kellään muilla samoja ongelmia? Soitin aspaan mutta siellä ei tiedetty mistää mitään.

17

1913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HD rulaa

      Hyvin näkyy. Oot ite töppäillyt.

    • sama ongelma

      Mullakaan ei toimi, ostin toissapäivänä saman roskan ja first hd näkyy mutta urheilu hd ja muut ei näy. Haluaisin kattoo kohta suomi-ruotsi pelin hd:nä tehkää jotain mun asian eteen!

      • neuvoja kiitos.

        olisi kyllä mukava katsoo hd:nä ohjelmat kerta on mahdollisuus..kertokaa ihmeessä joku millä ratkaista ongelma!!


    • korttilinkitys

      Oletko muistanut linkitttää korttisi lukijan kanssa?

      • sama ongelma

        No ei se kai siitä voi olla kun osa canal hd maksukanavista näkyy


      • on linkitetty

        joo kortti on linkitetty..muut hd kanavat ei näy paitsi mtv3 hd sekä 4 hd..aika outoa.:s


    • HD-kanavat ei näy

      Kertokaaha joku miten saan kanavat näkymään? Olisi hyvä jos pääsisi kisat katsomaan teräväpiirtona!

      • hd kanavat ei näy

        eli ruudussa vain liikkuu teksti "muokkaussalattu" ja välillä siihen pomppaa teksti "tämä palvelu voidaan näyttää vain yhteensopivassa ci vastaanottimesa".


      • Teastutlaitteet.fi
        hd kanavat ei näy kirjoitti:

        eli ruudussa vain liikkuu teksti "muokkaussalattu" ja välillä siihen pomppaa teksti "tämä palvelu voidaan näyttää vain yhteensopivassa ci vastaanottimesa".

        http://www.testatutlaitteet.fi/ etusivulta:
        Ohjelmakortin ja päätelaitteen linkitys
        Maksullisen teräväpiirtosisällön katsomiseen tarvittava ohjelmakortti ja päätelaite on linkitettävä yhteen. Linkityksellä varmistetaan sisällönomistajien edellyttämä vahva sisällönsuojaus. Linkittävä (CI ) kortinlukija tai digiboksi ja ohjelmakortti on aina linkitettävä keskenään, vaikka katsottaisiinkin pelkästään normaalitarkkuuden kanavia.

        Löytyykö vastaanotin testatutlaitteet.fi:n Cable Ready HD tai Antenna Ready HD -listoilta? Kyseiseltä sivulta löytyy muutakin infoa korttilinkityksestä, jne. Lisäksi operaattorisi, jolta maksukortin olet hankkinut, auttaa näissä linkitysasioissa. Varaudu varmuuden vuoksi puolen tunnin jonotukseen näin ruuhka-aikana.


      • hd kanavat ei näy
        Teastutlaitteet.fi kirjoitti:

        http://www.testatutlaitteet.fi/ etusivulta:
        Ohjelmakortin ja päätelaitteen linkitys
        Maksullisen teräväpiirtosisällön katsomiseen tarvittava ohjelmakortti ja päätelaite on linkitettävä yhteen. Linkityksellä varmistetaan sisällönomistajien edellyttämä vahva sisällönsuojaus. Linkittävä (CI ) kortinlukija tai digiboksi ja ohjelmakortti on aina linkitettävä keskenään, vaikka katsottaisiinkin pelkästään normaalitarkkuuden kanavia.

        Löytyykö vastaanotin testatutlaitteet.fi:n Cable Ready HD tai Antenna Ready HD -listoilta? Kyseiseltä sivulta löytyy muutakin infoa korttilinkityksestä, jne. Lisäksi operaattorisi, jolta maksukortin olet hankkinut, auttaa näissä linkitysasioissa. Varaudu varmuuden vuoksi puolen tunnin jonotukseen näin ruuhka-aikana.

        Joo olen katsonut tuolta. Löytyy Cable Ready Hd listalta ja CI plus.. Kävin kortin hakeen suoraa Dna kaupasta ja ostin samalla moduulin ja kortti pitäisi olla linkitetty. Ainakin asiakaspalvelu niin sanoi kun soitin ongelmasta. Voiko sittenkin olla että ovat töpeksineet DNA:n päässä.?


    • Hd-kanavat ei näy

      Kävin testaamassa korttia ja moduulia toisessa televisiossa ja kaikki kanavat näkyivät heti. Voisiko vika olla kaapeli verkon tarjoajassa? Tai itse kaapeliverkossa.

      • TV:n malli?

        Koska en maininnut oman televisiosi merkkiä, niin testasitko modulia eri merkkisessä televisiossa? Vaikka miten sanotaan modulien sopivan eri malleihin, niin ainakin oma Sony vaatii tietyn valmistajan modulin. Vanhemmissa Samsungeissa oli muistaakseni myös vastaavia ongelmia.

        Minulla on vanha CIv1 rajapinnalla toteutettu tv, johon käy vain DNA:lta vuokrattu moduli (en voinut ostaa sitä omaksi!). CI moduli ei tässä tv:ssä ollenkaan toimi. Pitää vain tyytyä kohtaloonsa toistaiseksi, ja maksan muutaman euron kuukausittain tästä modulista vuokraa. Tärkeintä on, että kaikki tarvittavat HD-kanavat sillä sentään näkyy;)


    • Hpo

      paska mikä paska jumankauta. palauta ja rahat itelle,eikä herroille.

    • kiekkko fani

      mulla näkyy canal paketissa first , kiekko ja urheilu HD , mutta sport ja premier ei näy..`?

      voinko linkittää jos ei ole ci moduli ,, ei viitis kahen kanavan takii hankkii ci modulia

      ihme moduli , linkitys kusetus sekoilua

    • kiekko fani

      jaahas canal ´ urheilu HD näkyy ilman korttia/modulia

      • fsdd

        jaa minulla näkkyy kaikki paitsi sport hd ja premier hd eikä minulla oo ees kortti paitsi joku mtv3 kanavapaketti kortti


    • ottakaa perseeseen

      Haistakaa nyt vittu paskanjauhamisenne kanssa. Jos teillä ei kaapelissa näy kaikki kanavat niin varmistakaa, että teillä on kunnollinen antennikaapeli. Itse käytin vanhaa antenniverkon kaapelia eikä näkynyt Premier HD, saatana, mutta vaihdoin sitten kaapelitv:n antennikaapeliin ja alkoi näkyä kaikki, saatana. Ja perkele Elisan kaapeli, saatana vittu perkeleeeeh!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11175
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1664
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1066
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      102
      991
    Aihe