mercury 9,8 kipinä hukassa?

hei

että näin kävi talven aikana... kumpaankaan tulpaan ei tule kipinää enkä tiedä oikein mistä lähteä etsimään. tuskin kummatkaan tulpat tai puolat on levinneet samaan aikaan eli voisiko olla staattori tai se mustaboksi koneen kyljessä. kyseessä siis se "kaunis" siniraitainen jostain kekkosen ajoilta. kannattaako konetta edes yrittä korjata? muuten ihan siisti peli ja vähän ajettu..)
3379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suosittelisin kahtomaan vauhtipyörän alta mitä sieltä löytyy.. Moottorisahassa ainaki sytytyksessä monesti se ongelma, että puola ei oo tarpeeks lähellä vauhtipyörää.

Äänestä

Pistä tappokytkin päälle.

Äänestä
  • Mikä on tappokytkin ? Itseni mercurystä 7,5 hv.stä katosi kipinä äkkiä kesken ajon,
    eikä vikaa ole vieläkään löytynyt,toiselta puolalta sormeen vähän sätkäyttää,toinen
    puoli on täysin pimeä. Tulpat ovat uudet dyrosterit,toimivat ennen äkkisammumista
    häiriöttömästi.Mistä vikaa voisi etsiä ? Jäähdytys veden kierossa oli ongelmia,mutta
    kone ei kuitenkaan huomattavasti lämminnyt liikaa. Siipipyörän vaihto on kyllä tarpeellinen,kun nyt ensin tulet tulppiin löytyisi. Voisiko yli länpenemin vahingoittaa
    sytytysjärjestelmää ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laulava perämoottori kirjoitti:

hei

että näin kävi talven aikana... kumpaankaan tulpaan ei tule kipinää enkä tiedä oikein mistä lähteä etsimään. tuskin kummatkaan tulpat tai puolat on levinneet samaan aikaan eli voisiko olla staattori tai se mustaboksi koneen kyljessä. kyseessä siis se "kaunis" siniraitainen jostain kekkosen ajoilta. kannattaako konetta edes yrittä korjata? muuten ihan siisti peli ja vähän ajettu..)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu