Ostin yllämainitut uudet kesärenkaat ja nyt kulutus on noussut n. 0,5-0,7l/100km talvirenkaisiin verrattuna. Tuntuu, että auto tarvii enemmän kaasua kiihtyäkseen ja mäissä kulku hidastuu hieman aikaisempaan verrattuna. Kuin renkaat eivät pyörisi niin helposti kuin ennen? Vähensin rengaspaineita ja auto muuttui keveämmäksi ohjata, mutta kulutukseen ei vaikuttanut.
Kumho kh 15
syyttömänä syntynyt
8222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
luulet vaan kulutuksen nousseen tai no jos kerran paineita vähensit niin sitten kyllä kulutuskin nousee eikä laske,joten mahdatkohan ollenkaan tietää mitä höpötät
onko kesäkumit kovastikkin leveämmät?? Laita vähintään 2.5 baria painetta ja ihmettele sitten elämän kovuutta.
Joo, mulla on 2,7bar, ja sitten alkaa rullamaan, 2,2bar tuntuu että käsijarru päällä.
Kokeillaan nyt vielä noin sitten. Ei toi vähennyskään muuttanut kulutusta kumpaankaan suuntaan ja sinulle puavo terveisiä, jos sanon että kulutus on kasvanut, niin sitten se ON! Kiitti neuvoista kuiteskin!
Kumho on pehmeä ja siten vierintävastukseltaan isompi rengas.
Toisaalta on äänettömämpi ja mukavampi kuin moni kova rengas.
Mistä löysit noin vanhat Kumhot ? Nykyisin ne on jo KH 21 tgai KH 23 .
Itse en havainnut mitään kulutuksen kasvua, mutta Kumhot oli selvästi hiljaisemmat kuin esim. Good Yearit.
Ihan rengasliikkeestä myivät, tosin taisivat kusettaa. Näyttivät aluksi kh 17 mallia,mutta alle tuli kh 15.
Hyvin rullaa kumhot kun pitää vaikka 0,3 yli suositusten. Mulla ohje on 2,2 ja 2,4 , mutta laitan 2,5 ja 2,7 eli vähän yli täyden kuorman paineista.
Haittapuolena on että kivikaduilla jytisee turhan kovaa.