Matematiikasta hyötyä rahapeleissä.

En ole ainaut joka on asiasta samaa mieltä.

http://abitreenit.yle.fi/treenaa/lukio/aine/73/276

Todennäköisyyslaskenta on matematiikan osa-alue, joka pyrkii ennustamaan tapahtumien todennäköisyyttä. Millä todennäköisyydellä nopanheitossa saadaan silmäluku 6, millä todennäköisyydellä korttipakasta nostettu kortti on ässä ja millä todennäköisyydellä lotossa saadaan seitsemän oikein, ovat esimerkkejä kysymyksistä, joita todennäköisyyslaskenta tutkii. Todennäköisyyslaskennan tiedoista on hyötyä veikkaus- ja rahapeleissä, mutta se ennustaa myös erilaisten tilastoitujen tapahtumien tapahtumista

http://jaaari.no-ip.com/foorumi/viewtopic58410.html

rahapelin lopputulos ei riipu hyvästä onnesta niin mistä se sitten riippuu? Vastaus on yksinkertainen: matematiikasta. Jeps juuri siitä samasta matematiikasta, jota opetetaan kouluissa ja josta kukaan ei pidä. Otetaanpa esimerkki: Kaverisi löytää taskustaan kolikon ja väittää olevansa varma, että jos hän heittää kolikkoa tulee kruuna. Hän on asiasta niin varma, että maksaa sinulle 2€ jos tulee klaava, mutta sinun pitää maksaa hänelle 1€ jos hän on oikeassa ja tulee kruuna. Jos heitätte kolikkoa 10 kertaa kruuna tulee keskimäärin 5 kertaa ja klaava 5 kertaa (tietenkin näin ei välttämättä käy, mutta se on kuitenkin todennäköisintä). Näin ollen sinä voitat viidellä kerralla kun tulee klaava 2€:a (5*2€=10€) ja kaverisi voittaa 5 kerralla 1€:n kun tulee kruuna (5*1€=5€).
Voitat siis yhteensä 10:llä heitolla 5€:a (omavoittosi(10€)-kaverisi voitto(5€)). Itseasiassa kun kaverisi antaa sinulle näin hyvät kertoimet (2€:1€) voitat, vaikka kaverillasi kävisikin "hyvä tuuri" ja kolikon heitossa tulisi 6 kertaa kruuna ja vain 4 klaava. Voitat tällöin 4*2€-6*1€= 2€.
Tämä esimerkki oli hyvin yksinkertainen ja jokaisen ala-asteen läpäisseen suomalaisen pitäisi ymmärtää, että jos kolikon heitosta tarjotaan kerrointa 2:1 veto on silloin kannaltasi voitollinen (olettaen, että kolikko ei ole esim. painotettu ).

Ruleteissa ja ainkain ray:n peliautomaateissa on käyttetty matemaatista ideaa, että
lasketaan yhdetelmille todenäköisyydet ja annetaan tarpeeksi pieni voittokerroin. Jos nämä tajuaa osaa pysyä rahapelistä erossa tai pelaamaan vain vähän. Eikä kenestäkään tule peliriippuvaista jos nämä ymmärtää. Paljon -ev pelien pelaamien on omaa tyhmyyttä.

6

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesus K.

      Tottakai matikasta on hyötyä esim kasinolla jos pelaa vaikka blackjackiä. mutta kolikkopeleissä sillä ei tee mitään.

      • On hyötyä. Tajuaa, että 90% palatuksella ei voita pidemmän päälle ja ruletin voittokertoimet ovat aina oikein eli odotusarvoltaan pelaajalle negatiiviset. punaisen ja mustan OA on 18/37 =0,864 x2 = 0,97 ja pelaajan kannalta negatiivinen. odotusarvo pitää olla yli 1 jotta se on pelaajan kannalta positiivinen.

        Sekä tajuaa myös RPO:n lakselmat. http://www.rahapeliopas.fi/

        Nämä siis jos tajuaa ei juurikaan odostusarvoltaan negatiivisiä pelejä pelaa eikä myöskään tule riippuvaiskesi.


      • Gambler1 kirjoitti:

        On hyötyä. Tajuaa, että 90% palatuksella ei voita pidemmän päälle ja ruletin voittokertoimet ovat aina oikein eli odotusarvoltaan pelaajalle negatiiviset. punaisen ja mustan OA on 18/37 =0,864 x2 = 0,97 ja pelaajan kannalta negatiivinen. odotusarvo pitää olla yli 1 jotta se on pelaajan kannalta positiivinen.

        Sekä tajuaa myös RPO:n lakselmat. http://www.rahapeliopas.fi/

        Nämä siis jos tajuaa ei juurikaan odostusarvoltaan negatiivisiä pelejä pelaa eikä myöskään tule riippuvaiskesi.

        Sekä osaa myös ymmärtää, että loton ja kenon suurimmat voitot ovat äärimäisen epätodenäköisiä. kerran 15 miljoonasta ja antavat huonon palatusprosentin 40% ja 55%. Veikkaus voitta näin aina ilman huijauksia.


      • Gambler1 kirjoitti:

        On hyötyä. Tajuaa, että 90% palatuksella ei voita pidemmän päälle ja ruletin voittokertoimet ovat aina oikein eli odotusarvoltaan pelaajalle negatiiviset. punaisen ja mustan OA on 18/37 =0,864 x2 = 0,97 ja pelaajan kannalta negatiivinen. odotusarvo pitää olla yli 1 jotta se on pelaajan kannalta positiivinen.

        Sekä tajuaa myös RPO:n lakselmat. http://www.rahapeliopas.fi/

        Nämä siis jos tajuaa ei juurikaan odostusarvoltaan negatiivisiä pelejä pelaa eikä myöskään tule riippuvaiskesi.

        18/37 =0,864 x2 = 0,97

        Korjaus tähän 18/37 =0,486 x2 = 0,972


    • U.R.Stupid

      Mitä mahdat popsia kun tuollaisia jaksat jankuttaa. Rahojen häviämiseen peleissä ei liity muuta matikkaa kuin miinuslaskua. Rahat uppoaa koneeseen, ilmankos RAY käärii kovat voitot joka vuosi.

    • juho poika

      Höpö höpö ja taas aivan täyttä pas*****

      RAY PELIT TÄYSIN SÄÄDETTYJÄ ja siinä ei matematiikalla mitään jako tai osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      183
      1279
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      49
      690
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      52
      552
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    Aihe