elikkä volvo 850 2.l turbon päästöt ei mee kohilleen....vaihettu katti tulpat johot virranjakaja pyöriä ilmamäärämittari lambda arvo 0.99..ja lukemat vieläkin vitullaa.mitä vieläpitäs tehä ajettu no alle 200000
850 päästö ongelma
9
875
Vastaukset
- volvo_puranen
Kuules se päästöarvot kertoo paljon joten laittakaa niitä arvoja näkyviin kun se lambda arvo ei aina kerro mikä sitä auto vaivaa.Koska se ilmamassamittari on puhdistettu ja koneessa hyvät öljy ilmaputsari hyvä ja turbo ok.Sekä koneessa ei ole mitään virityslastua kun se monesti sekoittaa tuon systeemin.Kerro vastauksia niin kirjoitellaan lisää.Jos HCC arvo korkea niin silloin palamistapahtumassa on jotain häikkää.
Moi, ennen katsastusta kannattaa vaihtaa öljyt ja öljynsuodatin, sekä ilmansuodatin, ja sitten lämpimällä moottorilla vedättää kunnolla autoa kierroksilla että noet lähtee liikkeelle ja pakoputki puhdistuu.
Kun olet vedättänyt autoa punarajakierroksille, sitä ei saa missään tapauksessa sammuttaa heti, vaan antaa käydä pari minuuttia tyhjäkäynnillä, jotta lämmöt tasaantuu, ja turbo jäähtyy.
Näin auton pitäisi mennä katsastuksesta läpi.- ei toivoo
juu kaikkee o koitettu no volle o pajalla nyt.. kaikki o tehty noi ellä mainitut o vaihettu ilmamassa systeemii myöten
- ei toivoo
volvo-ville aika satu setä että auto huuattamalla läpi katsastuksesta just,,,,
Moi, oliko jokin syy aloittajalla kritisoida neuvoani?
Tuo on vanhoissa autoissa normaali tapa, että huudatetaan kunnolla ja poistetaan nokea pakoputkesta, mutta voihan sinun autossasi olla jotain muuta vikaa, mihin tällainen helppo puhdistus ei auta.- volvo_puranen
Nimimerkki ei toivoo mikäs siinä Volvossa oli vikana.Kiva tietä'ä seuraavaa kyselijää varten
- ei toivoo
no autokilta hoiti päästöt kohillee sen tarkemmin en tullutietää et mikä oli vikana ymmarsin et pelkät säädöt ol persiillää eli ei varsinaista vikaa
- volvo_puranen
Tuota mitä se lasku kertoo vaihdettiiko mitään osia, kun tämä ruiskusysteemi on sellainen johon noita säätöjä ei paljon pysty laittamaan kun komponentit ne hoitaa asentajan puolesta.
- ei toivoo
noin 100 e o lasku
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567765Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615360Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515253Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1062289Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol31140Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e21135Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa37996Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43944