Eli olisin kiinnostunut otattamaan itsestäni noi testit. Olen vuosi sitten muuttanut tänne, joten tietääkö joku miten tulee toimia? Onko täällä jotain omaa klinikkaa mihin voi mennä? Maksaako vai onko ilmainen?
Mites sitten tämä, olen kuullut että aika nihkeesti otetaan testejä jos ei ole "syytä" joten kannattaako jo heti kättelyssä valehdella että on ollut irtosuhteita ja suojaamattomia yhdyntöjä?
Miten sukupuolitautitesteihin Tampereella?
7
4595
Vastaukset
- pohdin vaan
http://www.tampere.fi/terveyspalvelut/ennaltaehkaisevatyo/seksuaaliterveys/sukupuolitaudit.html
Ilmainen ja mukana pitää olla henkilöllisyystodistus. Ehkä kannattaa mainita kondomin pettäminen tai ilman kondomia jos tuntuu ettei kovin helpolla oteta? Ajankohtaa kysytään, tulokset eivät näy esim hivissä heti -vaan pitää odottaa tietty aika ennen testiä. Minusta on selvää että testit pitäisi ottaa kaikilta, ei kukaan voi tietää onko ollut pelinaisen tai miehen kanssa. Käsistä nesteet tarttuvat myös ellei ole tarkka.
Minusta on kiusallista että tiski jonne ilmoittaudutaan, kaikki kuuluu odottajille. Omat tiedothan pitäisi olla salaisia. -Papakokeeseen (kondylooma tutkimus naisille, säännöllisin väliajoin) pääset gynekologilla yksityisellä, jos olet nainen...tai jos mies niin älä mene papaan. Kondyloomasta voi näet kysyä erikseen urologilta. Naisille papa on halpa henkivakuutus, koska kohdunkaulan muutokset havaitaan ajoissa.
Jos haluat ettei kukaan ota näytettä virtsateistäsi tikulla (klamydia ja tippuri?), voi kirpaista, pyydä lähete labraan jonne voit viedä purkilla virtsanäytteen. Verikokeessa saisit hiv ja kuppa näytteet paikanpäällä. Papassa otetaan irtosolunäyte kohdunkaulalta, se nippaa vähän muttei ole paha. Tottuu tavallaan. -Tässä oli mun valistus osuus. :D- korjaan!
Ai niin sori, voi tuollakin antaa virtsanäytteen, tai myöhemmin labraan. Niin se taisi ollakin.
- dfghjhgfdf
Eiköhän sukupuolitauti voi olla muillakin kuin pelimiehillä tai -naisilla.
- testaaja Tolonen
Näin voit testata itsesi itse:
1. Hanki mikroskooppi.
2. Mene Keskustorille ja vittuile siellä ihmisille niin kauan että joku tinttaa kuonoon eli ottaa ns. senkan nenästä.
3. Valuttele veri talteen ja tällää tippa mikroskooppiin, jolloin voit tarkastella näkyykö lätäkössä jotain mitä ei pitäisi. Jonkinlainen lääketieteen käsikirja tai Google lienee tässä apuna.- Kustaaja Kelonen
Näitä huumormiehiä riittää sitten aina joka paikkaan. Kovin naurattaa. Hah hah. Jos näkisin sinut, niin voisin ottaa sinulta sen verinäytteen.
- Sad,
Kannattaa valehdella. Muuten ei valitettavasti meinaa päästä testeihin :(
- joko olet käynnyt?
Sukupuolitautien vastaanotto
Itsenäisyydenkatu 17 A (6. krs.)
33100 Tampere
Bussiyhteydet: Reittioppaan reittiehdotus (täytä itse lähtöpaikkasi, määränpää on jo valmiiksi valittuna).
Ajanvaraus ja tiedustelut
puhelin 03 5657 0150
ma - ke klo 8.15 - 9.15 ja ma - pe klo 12 - 13
Vastaanottoajat
maanantaisin klo 8.30 - 11 ja klo 12.30 - 15.30
keskiviikkoisin klo 8.30 - 11
torstaisin klo 12.30 - 15.30
Asiakasmaksut
Käynti ja tutkimukset ovat maksuttomia. Palvelu on tarkoitettu tamperelaisille.
Tutkimukset
Osa tutkimuksista tehdään virtsanäytteestä. Ennen näytteenottoa tulee olla 2 tuntia virtsaamatta. Tulokset saadaan 3 - 4 päivän kuluessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1012294- 2221940
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761752Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011316- 381230
- 1221108
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27783290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47675Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51670