Olkaa varovaisia luottaessanne senttihuutokauppoihin

omista kokemuksista

En enää koskaan aio käyttää sentti- ym vastaavia huutokauppoja.

Näissä varmasti eroja, mutta mistä saada varmuus mikä tälläinen huutokauppa toimii varmasti täysin rehellisesti ja tasapuolisesti käyttäjien välillä?

Ohessa yksi huomio omista kokemuksista.

Erään tälläisen huutokauppa-yrityksen säännöissä oli, että omien, palvelun ulkopuolisten huutorobottien käyttö on kiellettyä, mutta itse todistin, että yksikin huutokumppani onnistui käyttämään siellä palvelun ulkopuolista huutorobottia.
Robotti laski tarkempaan kuin ihminen pystyisi ja vasta viime tingassa laittoi huudon, kun huutajia ei ollut hänen lisäkseen, kuin vain yksi.
Huutokauppa toimi öisinkin ja kun esim kahden muun käyttäjän palvelun omat, sallitut huutorobotit taistelivat keskenään kolmen aikaan yöllä ja toiselta loppuivat huudot, tämän huijarin huutorobotti viime tingassa laittoi huudon ja huijari alkoi huutamaan tämän toisen kanssa kilpaa, mutta hänen robottinsa huusi aina myöhemmin toisen jälkeen, kuin rehellisen käyttäjän huutorobotti ja sitten kun ilmaantui kolmas huutaja, huijarin robotti lopetti huutamasta ja tuhlaamasta huutojaan/rahojaan, kunnes huutajia oli jälleen hänen lisäkseen vain yksi.

Tämä huijari voitti todella paljon tuotteita palvelussa. Tiesin etukäteen aina, kun tämä huijari osallistui, että voitto on hänen, eikä kannata lähteä mukaan, ainakin niissä kohteissa, joissa palkinnon arvo ei ollut ihan valtava ja jolloin huutokaupan sulkeutuminen kestää yleensä huomattavasti pidempään.

Hän varasti toiminnallaan näitä huutokohteiden tuotteita, yrityksen ja etenkin muiden kanssahuutajien rahoja. Ja voipa hyvin varastaa vieläkin ja miksei varastaisi ja käyttäisi hyväkseen mahdollisuutta, jos kerta niin paska arvomaailma hänellä.

Sellainenkin tapaus, että kerran kun oli pari muuta ihmistä huutamassa ja toiselta loppui huudot ja huusin viime tingassa itse, tuli vastaus, että "kohde on sulkeutunut, etkä ehdi enää huutaa", mutta päivittäessäni sivun, kauppa kuitenkin jatkui ja minun huutoani kuitenkaan ei ollut hyväksytty, mutta tämä huijari huutorobotteineen oli tullut mukaan, jälleen automaattisesti muita huutajia ollessa hänen lisäkseen vain yksi ja hänen huutonsa oli hyväksytty.

Että sellaista paskaa!

1

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • botbot bot bot botku

      Eikö ilmaisia voittoja olekaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      3002
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      71
      2881
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1842
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1699
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1667
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1632
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1620
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1279
    Aihe