Kerkeääkö esimerkiksi pääministeri täysipainoisesti perehtymään kotikuntansa mahdollisesti vähäpätöisiltäkin tuntuviin asioihin? Miksi pelkkä ääntenkalastus merkittävään asemaan nousseilla poliitikoilla sallitaan.
Kukaan ei uskone pääministerin kerkeävän aidosti perehtymään kotikuntansa apua tarvitsevan vanhuksen hellapuiden tasapuoliseen jakamiseen...
Miksi kaksoisedustaminen sallitaan?
3
<50
Vastaukset
- vain ääniä
Äänikalastusta!
- Narsismia narsismia
Ei tietenkään kukaan voi tehdä kahta "työtä" yhtäaikaan,etteikö toinen tai molemmat työt siitä kärsi.Tässä vaan ollaan tehty itsestä niin tärkeitä,etteivät muut "osaa" tehdä tärkeitä päätöksiä.Mitä enemmän ihminen on bessewisser,sitä enemmän haluu olla jokapaikassa päsmäröimässä.Tämä ei ole yksistään politikkojen "synti",vaan muillakin aloilla johtavassa asemassa olevilla näyttää olevan pakottava tarve olla muita neuvomassa oikeiden päätösten tekemisessä.Onko heidän työpanos on oikeissa töissä niin vähäinen jotta voimia riittää vielä iltamenoihinkin,sitäkin sietää pohtia.
- D Emograatti
Olen ollut havaitsevinani, että nämä "kaksoiskansalaiset" kyllä yrittävät käväistä kuntansa kokouksissa, mutta eivät ehdi edes kokouksen esitys- ja asialistan sisältävää kirjekuorta avaamaan, ennekuin juuri ja juuri puheenjohtajan avattua kokouksen. Kokoussalissa käy senpäiväinen kirjekuorten repimiskuhina!
Yleensä hallitusten ja valtuustojen kokouslistat ovat sen verran mittavia kaikkine liitteineen, tutkimuksineen, vaihtoehtoineen ja juridisine koukeroineen, että niihin tutustuminen tosissaan veisi vähimmilläänkin useita tunteja. Näin siitä huolimatta, että useimpien kuntien valtuustot ovat delegoineet pääosan asioista kunnanhallituksensa ratkaistaviksi. Delegointitarpeen perusteena on käytetty asiainhoidon "viraviivaistamista"!? Monesti ahkerat ja asioihin paneutuvat valtuutetut ovatkin tuskailleet, että heille asti tulee usein varsin vähän päätettävää?
Hyvänä esimerkkinä delegoinnin yllättävistäkin vaikutuksista on Guggenheim-museon käsittely Helsingisä: päätöksenteko - näinkin merkittävässä asiassa - oli sirretty kaupunginhallitukselle. Ihmettelevät siinä sitten valtuutetut, miksei aisaa tuotu heideän päätettäväkseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011591
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581011Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61896
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11770Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266766Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75717Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61712Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342711