Laivaston vaatteet

Onko kenelläkään asiallista tietoa miksi kaikilla laivasaton miehillä kaikkialla maailmassa on samanlaiset asepuvut Myös lähes kaikki kuninkaat käyttävät laivaston uniformua . Mihinkä perustuvat kauluksen kolme valkoista raitaa musta solmio ja leveät housunlahkeet . Tyhmien ei kannata vastata
152099
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Raidat tässä kauluksen reunoissa on Amiraali Nelssonin kolme isointa voittoa (Englantilainen uffari) silkki solmuke kaulan alla on Nelssonin kuoleman vuoksi ilmentää surua.Tällaisen käsityksen olen saanut voin olla väärässäkin. Lahkeista ei ole tietoa.

Äänestä
  • Ylläolevan lisäksi Wikipediassa oletetaan lahkeiden leveyden johtuvan siitä,
    että veden varaan jouduttaessa housut on helponpi riisua. Aika loogista.

    Äänestä

Oliko ne Nelsonin voitot Trafalgar, Köpenhamina ja Niili? Järjestys ei liene oikea, konsa Nelsonhan kuoli Trafalgarissa. Tuon lahkeiden leveyden kuulin ollessani asevelvollisena Pansiossa.

Äänestä
  • Muistaakseni taisteluiden järjestys oli Niili, Köpis, Trafalgar. Ja Köpikseen liittyy se legenda, että Nelson ei suostunut tottelemaan komentavan amiraalin (hän ei siis ollut siellä ylimpänä päällikkönä) vetäytymismääräystä vaan jatkoi taistelua ja teki ratkaisevan hyökkäyksen. Väitti jälkeenpäin, ettei sokealla silmällään nähnyt lippuviestiä. Tarun mukaan hän pisti kaukoputken sille lapun peittämälle silmälle...

    Käsittääkseni Nelsonin aikaan hyvin väljälahkeiset housut olivat normaali käyttövaate sekä Royal Navyssa että kauppalaivoilla. Veikkaisin syyksi ennemmin sitä, että sillä tavoin saatiin "one size fits all" byysat. En varsinaisesti usko tuohon vedessäriisumisteoriaan, koska siihen aikaan hyvin harvat seilorit osasivat uida ja vaikka ehkä osasivatkin, oli pelastetuksi tulemisen mahdollisuus melko likellä nollaa.

    Se, että vormut ovat hyvin samanlaiset kaikkialla, liittynee lähinnä siihen, että englantilaiset laivastotavat kopioituivat imperiumin suuruuden vuosina muualle. Ja loppujen lopuksi, miten monella eri tavalla perusvaatteita voi mallintaa? Takki, housut, päähine... Se niskassa oleva ruokalappu on kaulaliinasta periytynyt ja kaulaliina kuului merimiesten vakiovaatteisiin menneinä vuosisatoina. "Jäätelöpuvun" valkoinen väri on käytännöllinen tropiikissa (Suomessahan ei taida olla käytössä kokovalkoista vormua lainkaan, kesäjuhlapuvussa voi muistaakseni olla valkoinen takki).

    Pieniä kansallisia kuriositeetteja noissa on, esim. Ranskassa matruusipäähineessä on punainen tupsu päällä. Ja Saksan sukellusvenekipparit pitivät vuoden ympäri valkoista päällystä päähineessään, vaikka muille se oli sallittu vain kesäkaudella.

    Äänestä

Kiitos asiallista vastauksista , Saattaja Hämeenmaalla1964

Äänestä

Tyhmien ei kannata kysyä!

Äänestä
  • Niinhän se on ,että tyhmään kysymykseen saa tymän vastauksen

    Äänestä

Onko kauppalaivastossa virkapukuja ja jos on kuka ne kustantaa ja milloin niitä pidetään päällä?
Ostaisin varalle jo.

Äänestä
  • On. Itse joudut kustantamaan, mutta niitä ei pidetä koskaan päällä.

    Äänestä

Ainakin 60-luvulla oli matruusilla Lee farkut ja pusakka. Olivatkin niin arvokkaita ja harvinaisia Suomessa ,että nuoriso halusi ostaa ne väkisin päältä

Äänestä

Jaa,a oli jo 50-luvulla, mutta ei niitä kukaan tullut nykimään eikä ihmettelemään saatikka ostamaan. Muistaakseni jamekset oli kovempi sana siihen aikaan Suomessa vaikka Leet olikin tuplasti vahvempaa tavaraa. Rotterdamista ostin ensimmäiset Lee-farkkuni muistaakseni 1959.

Äänestä

Kakipuku nallia 1950
Muuten olin esittelemässä laivaston uusia vaatteita
Puolustusvoimain komentajalle Kenraa Heiskaselle 1954
Silloin mm esiteltiin paratipukuun valkoset " tamanskit "
Kavaji myöskin pidennettiin n 25 - 30 cm
" Päämaja " oli silloin Etelä Espalla ½ välissä
Hell.- La oli Katajanokalla , jossa nytten Ulkoministeri.

Äänestä

Satutko muuten muistamaan, minkä väriset piikkarit oli Paavo Nurmella
Helsingin kesäolympialaisissa 1952? On aina kiva saada ajankohtaista tietoa.

Äänestä

Noista lahkeista. Seilorit ompelivat silloin joskus housunsa ite. Purjekankaasta, eihän laivassa muuta ollut. Se oli jaardin levyistä, eli vähän vajaa metri. Ei tarvinnut leikellä, kun pyöräytti putkeksi ja oliki lahje valmis.

Äänestä

Olin tullut Anvemperista - Helsinkiin ( konsulikyydillä )
S/s Arturuksen mukana , jäi Olympialaiset väliin ( sateita )
Pääsin peukalokyydillä Turkuun .

Että sellaista oli merimies-elämä tuolloin.
Olin 28.1.52 täyttänyt 18 v ja seilasin lämmittäjänä .
Olin ja Oon " Lämminmies "

Äänestä

Kommentoi aloitusta


actinia kirjoitti:

Onko kenelläkään asiallista tietoa miksi kaikilla laivasaton miehillä kaikkialla maailmassa on samanlaiset asepuvut Myös lähes kaikki kuninkaat käyttävät laivaston uniformua . Mihinkä perustuvat kauluksen kolme valkoista raitaa musta solmio ja leveät housunlahkeet . Tyhmien ei kannata vastata

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu