Onko kenelläkään asiallista tietoa miksi kaikilla laivasaton miehillä kaikkialla maailmassa on samanlaiset asepuvut Myös lähes kaikki kuninkaat käyttävät laivaston uniformua . Mihinkä perustuvat kauluksen kolme valkoista raitaa musta solmio ja leveät housunlahkeet . Tyhmien ei kannata vastata
Laivaston vaatteet
15
1910
Vastaukset
- Buenos Pansio
Raidat tässä kauluksen reunoissa on Amiraali Nelssonin kolme isointa voittoa (Englantilainen uffari) silkki solmuke kaulan alla on Nelssonin kuoleman vuoksi ilmentää surua.Tällaisen käsityksen olen saanut voin olla väärässäkin. Lahkeista ei ole tietoa.
- Don Bacardi
Ylläolevan lisäksi Wikipediassa oletetaan lahkeiden leveyden johtuvan siitä,
että veden varaan jouduttaessa housut on helponpi riisua. Aika loogista.
- Lauri Espoosta
Oliko ne Nelsonin voitot Trafalgar, Köpenhamina ja Niili? Järjestys ei liene oikea, konsa Nelsonhan kuoli Trafalgarissa. Tuon lahkeiden leveyden kuulin ollessani asevelvollisena Pansiossa.
- 20
Muistaakseni taisteluiden järjestys oli Niili, Köpis, Trafalgar. Ja Köpikseen liittyy se legenda, että Nelson ei suostunut tottelemaan komentavan amiraalin (hän ei siis ollut siellä ylimpänä päällikkönä) vetäytymismääräystä vaan jatkoi taistelua ja teki ratkaisevan hyökkäyksen. Väitti jälkeenpäin, ettei sokealla silmällään nähnyt lippuviestiä. Tarun mukaan hän pisti kaukoputken sille lapun peittämälle silmälle...
Käsittääkseni Nelsonin aikaan hyvin väljälahkeiset housut olivat normaali käyttövaate sekä Royal Navyssa että kauppalaivoilla. Veikkaisin syyksi ennemmin sitä, että sillä tavoin saatiin "one size fits all" byysat. En varsinaisesti usko tuohon vedessäriisumisteoriaan, koska siihen aikaan hyvin harvat seilorit osasivat uida ja vaikka ehkä osasivatkin, oli pelastetuksi tulemisen mahdollisuus melko likellä nollaa.
Se, että vormut ovat hyvin samanlaiset kaikkialla, liittynee lähinnä siihen, että englantilaiset laivastotavat kopioituivat imperiumin suuruuden vuosina muualle. Ja loppujen lopuksi, miten monella eri tavalla perusvaatteita voi mallintaa? Takki, housut, päähine... Se niskassa oleva ruokalappu on kaulaliinasta periytynyt ja kaulaliina kuului merimiesten vakiovaatteisiin menneinä vuosisatoina. "Jäätelöpuvun" valkoinen väri on käytännöllinen tropiikissa (Suomessahan ei taida olla käytössä kokovalkoista vormua lainkaan, kesäjuhlapuvussa voi muistaakseni olla valkoinen takki).
Pieniä kansallisia kuriositeetteja noissa on, esim. Ranskassa matruusipäähineessä on punainen tupsu päällä. Ja Saksan sukellusvenekipparit pitivät vuoden ympäri valkoista päällystä päähineessään, vaikka muille se oli sallittu vain kesäkaudella.
Kiitos asiallista vastauksista , Saattaja Hämeenmaalla1964
- 911179
Tyhmien ei kannata kysyä!
- H moilanen
Niinhän se on ,että tyhmään kysymykseen saa tymän vastauksen
- varajungman
Onko kauppalaivastossa virkapukuja ja jos on kuka ne kustantaa ja milloin niitä pidetään päällä?
Ostaisin varalle jo.- Iso ympyrä
On. Itse joudut kustantamaan, mutta niitä ei pidetä koskaan päällä.
Ainakin 60-luvulla oli matruusilla Lee farkut ja pusakka. Olivatkin niin arvokkaita ja harvinaisia Suomessa ,että nuoriso halusi ostaa ne väkisin päältä
- hihailiri
Jaa,a oli jo 50-luvulla, mutta ei niitä kukaan tullut nykimään eikä ihmettelemään saatikka ostamaan. Muistaakseni jamekset oli kovempi sana siihen aikaan Suomessa vaikka Leet olikin tuplasti vahvempaa tavaraa. Rotterdamista ostin ensimmäiset Lee-farkkuni muistaakseni 1959.
- EiköhänSeOllut
Kakipuku nallia 1950
Muuten olin esittelemässä laivaston uusia vaatteita
Puolustusvoimain komentajalle Kenraa Heiskaselle 1954
Silloin mm esiteltiin paratipukuun valkoset " tamanskit "
Kavaji myöskin pidennettiin n 25 - 30 cm
" Päämaja " oli silloin Etelä Espalla ½ välissä
Hell.- La oli Katajanokalla , jossa nytten Ulkoministeri. - Hometta korvassa
Satutko muuten muistamaan, minkä väriset piikkarit oli Paavo Nurmella
Helsingin kesäolympialaisissa 1952? On aina kiva saada ajankohtaista tietoa. - koneesta
Noista lahkeista. Seilorit ompelivat silloin joskus housunsa ite. Purjekankaasta, eihän laivassa muuta ollut. Se oli jaardin levyistä, eli vähän vajaa metri. Ei tarvinnut leikellä, kun pyöräytti putkeksi ja oliki lahje valmis.
- TuoKysymysOnLiikaa
Olin tullut Anvemperista - Helsinkiin ( konsulikyydillä )
S/s Arturuksen mukana , jäi Olympialaiset väliin ( sateita )
Pääsin peukalokyydillä Turkuun .
Että sellaista oli merimies-elämä tuolloin.
Olin 28.1.52 täyttänyt 18 v ja seilasin lämmittäjänä .
Olin ja Oon " Lämminmies "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941763
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581189Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181178- 961048
- 63838
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam36821Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6764- 46706
Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella
Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.132698En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42690