Retkeilijät, varokaa Talvivaaran ympäristöä

Ex-retkeilijä

Välttäkää retkeilyä Talvivaaran kaivoksen lähialueilla. Retkeily tulee muuttumaan vaaralliseksi kaivoksen lähialueilta seuraavan 10 vuoden kuluessa saastumisen vuoksi. Talvivaara nimittäin palauttaa 10% uraanista jäteliemen mukana takaisin pohjavesiin ja kippaa 150 rekkakuormallista kemikaaleja luontoon vuorokaudessa. Talvivaaran läheisyydessä on odotettavissa säteilevä tulevaisuus ja kohonnut syöpäriski, jos aiotte sieltä pyydettyä kalaa tai riistaa syödä. Lukekaa myös Tshernobylin vaikutuksista ympäristön lapsiperheisiin ydinonnettomuuden jälkeen.

Alun alkaen Talvivaaran kemiallisen rikastuksen (Talvivaaran liuotusaltaat) kaivokselle ei olisi saanut antaa ollenkaan toimilupaa, se tuhoaa ympäristön, koska kaikkia prosessiliuoksia ei pystytä tai haluta pitää suljetussa kierrossa, sillä se tulee kalliiksi. Talvivaaran täysi tuotanto käyttää vuorokaudessa yli 150 rekkakuormallista kemikaaleja. Mekaanisella rikastuksella toimiva kaivos on mahdollista tehdä ympäristöystävälliseksi, mutta sen investointikustannukset ovat paljon kalliimat ja kaivosyhtiö tekee tietenkin halvimman ratkaisun, jos viranomaiset ovat niin tyhmiä että luvat antavat. Kyse onkin laajemmasta asiasta l. moraalikadosta ja korruptiosta joka on nyt pesiytynyt myös virkamieskuntaan, kaikki ajattelevat vain omaa etua eikä yhteisön tai yhteiskunnan etua.

Poliitikot ovat näyttäneet tässä jo pitkään hyvää esimerkkiä, eikä tuokaan verorahojen "pumppaaminen" euroalueen talouskriisimaihin ole tätä moraalikatoa valtiotasolla ainakaan vähentänyt. Ei tästä Talvivaaran alueen ympäristötuhosta puutuu enää kuin se uraanin erottaminen, sen jälkeen pohjavesistöön alkaa leviämään myös radioaktiivisia liuoksia ja pohjavedet ovat pilalla laajalta alueelta. Tunnettu tosiasia on että kaikkea uraania ei erotuksessa pystytä kiviaineesta poistamaan, vaan noin 10 prosenttia jää kiviliuokseen joka johdetaan luontoon saosaltaiden kautta. Tästä kaivosyhtiö ei tietenkään ole puhunut julkisuudessa mitään.

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eitolleroita olla

      oletko ihan täyspäinen, hei aloittaja?
      Kukaan ei lähde vaeltelemaan kaivosalueen läheisyyteen, se on selvä asia.
      Niitä löytyy hyviä vaellusalueita ihan muualta. kaivostoiminta on työtä antavaa toimintaa ja sikäli kannatettava, vaellusta taas voi suorittaa muuallakin.

    • Säteilyvaara.

      Talvivaara tuhoaa luonnon 100 km säteellä kaivoksesta tuhansiksi vuosiksi.

    • Idiootti.

      Suomen kaivoslaki antaa ulkomaisille yrityksille oikeuden kaivaa Suomessa mitä tahtovat, käytännössä ilmaiseksi ja korvauksetta. Vain toiminnan tuloksena syntyvä paska jää Suomeen.

      Miten suomalaiset voivat olla näin ylivertaisen typeriä? Kallisarvoiset mineraalit annetaan ilmaiseksi kenelle tahansa toimijalle, joka ne haluaa Suomesta viedä pois!

      Suomen 1960-luvulta peräisin oleva kaivoslaki on monikansallisille yhtiöille todellinen aarrearkku: lähes kuka tahansa voi varata ja vallata vuosiksi kenen tahansa omistamia maita. Maan käyttö ja kaivostoiminnan tuotto ovat yritykselle lähes ilmaisia.

      Kaivoslaki antaa kaivosyhtiölle oikeuden valtaukseen tietyin rajauksin. Valtausoikeudesta maksetaan maanomistajalle vuotuinen valtausmaksu, joka säädetään erikseen asetuksella. Vuonna 2001 tehdyn päätöksen mukaisesti valtausmaksu on valtiolle 6,75 euroa hehtaarilta ja maanomistajalle 10 euroa hehtaarilta.

      Korvauksena hyväksi käyttämistään kaivoskivennäisistä on kaivosoikeuden haltijan, jollei muusta ole sovittu, kultakin kalenterivuodelta suoritettava maanomistajalle kaivospiirin alueelta louhituista ja maanpinnalle nostetuista kaivoskivennäisistä kohtuullinen louhimismaksu, joka on esimerkiksi Talvivaaran kohdalla 0.15% louhitun maa-aineksen arvosta.

      Kaivostoiminnasta syntyy ympäristöministeriön mukaan kolmannes Suomen jätteistä eli noin 66 miljoonaa tonnia. Suomi on purkanut kaivoslain ulkomaalaisrajoitukset. Sen jälkeen suurin osa valtauksista onkin tehty ulkomaalaisten kaivosyhtiöiden nimiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4868
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      9
      3316
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      15
      2530
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1613
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1546
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1316
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1239
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      216
      971
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      932
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      845
    Aihe