Onko Yliopistoilla oikeus potkia ulos kursseilta poissaolojen takia, vaikka opiskelijalla olisi poissaoloistaan lääkärin todistus? Yliopistossani miltään kurssilta ei saa olla ilman lääkärin todistusta yli 2 kertaa poissa tai lääkärin todistuksella yhteensä max. 4 kertaa, tai joutuu jättämään kurssin kesken. Onko oikeutettua heittää opiskelija kurssilta ulos, jos hän on oikeasti kipeä? Eihän töistäkään saa potkuja tai voi olla maksamatta palkkaa, jos olet sairaslomalla.
Laiton vai laillinen kurssilta ulosheitto?
MietteliäsOpiskelia
4434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos suoritukseen vaaditaan paikalla olo (eli on todettu, että lukemalla ei homma toimi), niin miten voi olla suorittanut kurssin, jossa ei ole paikalla??
Kyllä ainakin miellä oli muutamia sellaisia kursseja joissa vaadittiin ehdotonta läsnäoloa ja jos ei pystynyt olemaan paikalla, niin sitten ei saanut suoritusmerkintää. Muistaakseni yhden kerran sai olla poissa sairastumisen takia, mutta silloinkin piti tehdä jokin "korvaava" essee. Jos poissaoloja tuli enemmän, niin kurssia ei ollut enää mahdollista päästä läpi.
Yleensä tuollaiset läsnäoloa vaativat kurssit olivat joko ns. työpaja kursseja.
Kaikki kurssit kai voi suorittaa kirjatentilläkin mutta jos olet valinnut kurssisuoritustavan, voidaan edellyttää läsnäoloa sekä muita suorituksia läpipääsemiseksi. Meillä on ainakin ollut noilla läsnäolokursseilla niin, että jos ei pääse paikalle, pitää tehdä korvaava tehtävä. Tietämättä mitä alaa opiskelet niin voisi ajatella, että on aineita, joita ei voi suorittaa etätehtävin ja siksi on mahdotonta hyväksyä puutteellista suoritusta, jos kurssin läpipääsemiseksi on määritelty tietyt suoritukset sekä läsnäolo.
Kaikkia kursseja ei todellakaan voi suorittaa kirjatenteillä. Omalla alallani on todella paljon läsnäoloa vaativia kursseja ja niiltä tosiaan potkaistaan pellolle, jos tulee liikaa poissaoloja. Ei sairauden takiakaan voida tehdä poikkeusta, jos asiat jäävät oppimatta.