Hei
Autossani (Renaut Megane 04) on jonkin verran pieniä ruostepilkkuja auton ovien alaosassa. Oletukseni on, että nämä ovat pintaruostetta.
Mitä näille voisi tehdä / on järkevää tehdä, sillä oletuksella, että korjauksen tekisi jokin liike / korjaamo? Itse en ala näitä korjaamaan, kun ei ole asiasta mitään kokemusta.
Minkälaisesta liikkeestä näiden poistoa kannattaa lähteä kyselemään? Pystyykö jokin autofixari / korjaamo poistamaan ne, vai vaatiiko tämä "järeämpiä" peltitöitä / maalausta? Missä hinnoissa liikutaan?
Auton ovissa ruostepilkkuja, mistä kannattaa kysellä poistoa?
4
4575
Vastaukset
- a
Todennäköisemmin eivät ole vain pintaruostetta, pintaruoste esiintyy yleensä vain suojaamattomassa metallipinnassa, autossa esim tukivarsi, josta maali irronnut, tai pohja, jonka (ainoa suoja) pohjamaali on kulunut.
Autofiksari osaa nuo piilottaa, mutta korjaaminen vaatii malausta, ja muutatyötä. - CRC-fiksari
Jos ne pilkut on pintaruostetta(vaikkapa nastapölyä), niin kokeile irroittaa niitä CRC:llä.
Tuossa edellä tulikin jo hyvä vastaus. - niitä vaan ne on
otappas tärpättiä ja pyyhi ne pikitäplät pois.
- Yleensä pikitäpliä
Näytti konepellissä olevat pilkut selviltä ruostepilkuilta. Onnekseni en kuitenkaan hiontapuuhasteluun alkanut vaan kokeilin liuottimella ja sillä pilkut poistui. Liuotin teki kuitenkin maalipinnan mataksi, mutta siihenkin auttoi se hienoin maalipinnoille tarkoitettu "pinnan uudistaja" ja vahauksen jälkeen maalipinta oli samanlainen kuin muissakin kohdissa.
Ainakin ranskalaisissa autoissa on korin alaosa koristelistaan saakka käsitelty jollain erityisen lujalla pohjustusaineella ja kiveniskemät tällä alueella eivät aiheuta ruostumisvaaraa, vaikka maali iskemisien seurauksena murtuisikin. Ja sama käsittely näyttäisi olevan myös konepellissä, koska muutamasta kiveniskemästä ei siinäkään ole merkkiä ruostumisen alkamisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 625148
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai554606Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234559Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3041835- 851493
- 911472
- 2351360
- 3201073
- 200961
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50880