DNA näyttäisi jäävän ikuiseksi lupaukseksi hyvästä tuotosta. DNA:n on omien aikomustensa mukaan pitänyt listautua jo ainakin kaksi eri kertaa. Toistaiseksi kannattavuus on heikolla tolalla. Markkinaosuuksissa DNA lienee saavuttanut tavoitteensa. DNA:n lähitvuosien ennuste ei näytä hyvältä kun Sanomakin realisoi omat DNA-osakkeensa tuntuvalla tappiolla. Eivät kai odota DNA:sta tuottoa lähivuosina. Kotiin saapuvat ostotarjouksista on haihtunut vuodessa 25 %. Eivät ole häävejä tarjouksi olleet aikaisemminkaan, mutta nyt DNA:ta omistavien puhelinyhtiöiden osuuksista tarjotellaan aivan naurettavia hintoja.
Pakkosijoittajaksi tullana kun puhelinlaitos myy liiketoimintansa ja muutetaan osakeyhtiöksi. Yhtiömuutoksen yhteydessä puhelinosakkeita tarjottiin lunastettavaksi alle käyvän arvon ja alle torihintojen.
DNA - ikuinen lupausko vain?
2
246
Vastaukset
- poiukt
Hyvät verottomat osingothan siitä nyt omistajat saavat, saa nähdä saavatko tulevaisuudessa...
- Toinen PS
ICT Oulun kautta DNA:n osingoista pääsee korkeintaan Mopen osille. Entisellä puhelinosakkeella saa noin 30 e. Puhelinosakkeiden markkinahinta oli yli eurontonnin jo 1990-luvulla. Puhelinyhtiö, sittemmin DNA, sittemmin ICT Oulu on tehnyt voittoa 12 vuotta, joten tuskin osakkeen lihallinen arvo ainakaan on laskenut. Osinkotuotto on ollut vaatimatonta koko 2000-luvun. Osakkeen arvostuksesta riippuen 1-3 %. Osakkeen arvonkehitys on vain laskenut koko DNA:n olemassaolon ajan. DNA pitäisi viedä pörssiin pikimiten, jotta paskapaperista pääsisi eroon kohtuu korvauksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068