perusolutkin oikein, miksi suomalaiset juovat tärkkelyspikahiiva"olutta"!!? Säälittävää lähinnä! Perusoluis esim, Löwenbräu.Urquell...huomattavasti parempia!!
Saksassa tehdään
3
230
Vastaukset
- n65
totta, Jever pilsener on oikeasti hyvä olut. ja samaa mieltä nyky suomi"oluista", oluet tehdään: vesi, ohramallas,humala! Ei tärkkelys ikinä!!
- dkoi
Jengi ostaa tosissaan muka "olutta", heh! Oikea olut on saksalaista! Löwenbräu, König pilsener, Jever pilsener
- Näin se menee
>miksi suomalaiset juovat tärkkelyspikahiiva"olutta"!!?
Siksi, että panimot saavat noilla konsteilla "olutta" aikaan paljon nopeammin. (Suur)panimot ovat leimallisesti kaupallisia yrityksiä. Niille ei ole se ja sama, kestääkö yhden oluterän pullotus- tai tölkityskuntoon kypsyminen viikon vai kaksi. Jos panimo saa samalla kalustolla aikaan kaksinkertaisen määrän tavaraa vuodessa, näkyy asia tuloslaskelmassa viivan alla. Jos kilpailija tekee pikakaljaa, on siihen konkurssin välttääkseen syyllistyttävä itsekin.
Tuo kaikki edellyttää, että pikakalja kelpaa kuluttajille. Suomessa kelpaa. Ylivoimaiselle enemmistölle on ratkaisevaa, millä hinnalla se juoman tärkein osa (4–4,7 % sanonko mitä) saadaan kaupasta kotiin.
Niille, joille oluen makukin merkitsee jotain, löytyy kelvollisia pienpanimoiden tuotteita ja ulkomaisia oluita, mutta valitettavasti eri hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922462Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412238Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132058- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 52684