Klapikone

Klaussi 1

Mistä lisätään klapikoneeseen öljyä? Bell 7 ton.

15

9177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwerasdfzxc
      • Kiitos, niin ajattelinkin, kuinka paljon luulet sinne menevän ja voiko kone olla vaakatasossa kun täytän? Olisiko 0-40 öljy hyvä?


      • Eedenistä itään
        klaussi1 kirjoitti:

        Kiitos, niin ajattelinkin, kuinka paljon luulet sinne menevän ja voiko kone olla vaakatasossa kun täytän? Olisiko 0-40 öljy hyvä?

        Myynnissä on klapikonetta varten omaa öljyä. Itse laitoin joskus moottoriöljyä. Ohjekirjasta näkee tarvittavan öljyn määrän. Kone pitää tietenkin olla pystyssä täytön ajan.


      • kelkkaisä
        Eedenistä itään kirjoitti:

        Myynnissä on klapikonetta varten omaa öljyä. Itse laitoin joskus moottoriöljyä. Ohjekirjasta näkee tarvittavan öljyn määrän. Kone pitää tietenkin olla pystyssä täytön ajan.

        saako tuohon kyseiseen klapikoneeseen (bell, turbo 7) varaosia...? Meni tuo sähkömoottorin katkaisin rikki (sormella painettava katkaisin)....Vai voiko tuon katkaisimen ohittaa, ettei tarvitse etusormea kuluttaa....? (välillä on katkaisin jäänyt pohjaan ja klapienteosta on tullut puolet helpompaa kun toinen käsi on vapaana pöllien nostelua varten( toki omat riskinsä siinäkin))


      • Jussi 1
        kelkkaisä kirjoitti:

        saako tuohon kyseiseen klapikoneeseen (bell, turbo 7) varaosia...? Meni tuo sähkömoottorin katkaisin rikki (sormella painettava katkaisin)....Vai voiko tuon katkaisimen ohittaa, ettei tarvitse etusormea kuluttaa....? (välillä on katkaisin jäänyt pohjaan ja klapienteosta on tullut puolet helpompaa kun toinen käsi on vapaana pöllien nostelua varten( toki omat riskinsä siinäkin))

        Varaosia löytyy ,,


      • Millaista ööliä?
        Eedenistä itään kirjoitti:

        Myynnissä on klapikonetta varten omaa öljyä. Itse laitoin joskus moottoriöljyä. Ohjekirjasta näkee tarvittavan öljyn määrän. Kone pitää tietenkin olla pystyssä täytön ajan.

        Mistä tuollaista klapikoneöljyä saa?
        Eikö traktoreissa käytettävä hydr.öljy käy?


      • Jan
        Jussi 1 kirjoitti:

        Varaosia löytyy ,,

        Varaosiako löytyy. Mistä niitä löytyy?


      • Kaitsu3
        Jussi 1 kirjoitti:

        Varaosia löytyy ,,

        Meni kytkin jumiin ja sulake palaa. Saako jostakin ostaa uuden kytkimen tuohon Bell klapikoneeseen
        Terv. Kaitsu


      • Jussi 1 kirjoitti:

        Varaosia löytyy ,,

        Mistä painokytkintä voisi tiedustella?


    • ycuvbionjpkålö¨ä

      Moottoriöljykin käy, tai sitten hydrauliöljy , lue lisää öljyputelin selosteessa

    • AMMATTISAUHURI

      Itse ostin 20l.Kannun traktorivaraosa liikkestä joutui
      Tilamaan öljyn viskositeetti on eri kuin tratorinhydraliikkaöljyssä.
      Käytä vain mitä ohjekirja kertoo

    • asfasfasfafagagagaag

      Turbo 7:n käyttökatkaisin kuluu vähitellen loppuun, se on 2-napainen. Itse tilasin netistä toisen, ihan samanlaista en löytänyt mutta lähes saman, piti vain jousi vängetä sivusta niin, ettei se lukinnut sitä pohjaan. Virrankesto pitää tietysti olla sama.

      Jos kävelee sähkö tai elektroniikka-liikkeeseen niin tilaavat kyllä varmaan uuden mallikappaleen pohjalta. Kannattaa ostaa ainakin kaksi kerralla niin on varalla.

      Hydrauliikka-halkaisijaan soveltuu hydrauliikka öljy.

      • Konerobotti

        omassa turbo 7:ssa on kyllä 4-napainen katkaisija


      • Samuelännä
        Konerobotti kirjoitti:

        omassa turbo 7:ssa on kyllä 4-napainen katkaisija

        Tarkoitin painokytkin


    • hydrauliöljy

      Laita Bell Turbo 7 ton klapikoneeseen HYDRAULIÖLJYÄ T-22 ( Esim. Shell Tellus T-22 )
      ÄLÄ käytä muuta viskositteettia kuin T-22.

      Oli vaikea löytää T-22 laatua niinpä tilasin Saksasta koko patterin T22,T32;T48,T68 á20litraa. eikä ollut pahan kallista.
      Kumma kun ammattilaisetkin sekoilee voitelun perusteissa. Moottoriöljyä ei saa laittaa koneisiin, jossa ei ole öljykiertoa ja suodatinta niinkuin autonmoottoreissa. Ideana on että moottoriöljyn liuotin (detergentti) pitää paskat öljyssä eikä päästä niitä laskeutumaan kammion pohjalle, vaan ne joutuvat suodattimeen. Pienemmissä työkoneissa, sorvissa esimerkiksi voi olla karalaatikossa roiskevoitelu ja painevoitelu muualle, mutta yleensä ei öljynsuodatusta, vaan paskat laskeutuu laatikon pohjalle.
      Nykyään koneiden toleranssit tehdään niin tiukoiksi, että öljyn oltava just' mitä insinööri on suunnitellut.

      Kaiva esille klapikoneen manuska ( tai katso netistä) omat jekkunsa öljynvaihdossa. Minulla on vinssi liiterin katossa niin sitä on helppo kieputella.
      Varaosista en myyjän, K-Raudan, varaan en paljon laskisi.
      Bell s.r.l. on elossa ja toimii Bolognan lähellä Reggio Emilian kaupungissa Italiassa. Klapikoneille löytyy kansainvälinen tuki sieltä voi kysyä osia: www.bell.it (italia,saksa,englanti,ranska- kielillä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      313
      6116
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3606
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2790
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      225
      2167
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      100
      1728
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1182
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1045
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      144
      958
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      928
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      884
    Aihe