Olen nyt vkolla 10 ja mikään ei kiinnosta, nukkuisin vaan...viime yönäkin yöunet venyivät 14 tuntiin enkä saa kotona mitään aikaiseksi, en jaksa tehdä ruokaa tai siivota. Töihin raahaudun väkisin ja sielläkin yritän pahoinvoinnin ja uupumuksen kanssa jotenkin selvitä päivästä. Kotiin kun pääsen, menen sänkyyn.
Ei kiinnosta liikunta enää, eikä kiinnosta nähdä ystäviäkään. Mies paljon töissä, parisuhde sentään voi silti ihan hyvin ja vauva on toivottu.
Onkohan jotain hormoneista johtuvaa ja voiko odottaa myöhemmin raskaudessa parempia aikoja? Kokemuksia muilta?
Ei kiinnosta liikunta enää, eikä kiinnosta nähdä ystäviäkään. Mies paljon töissä, parisuhde sentään voi silti ihan hyvin ja vauva on toivottu.
Onkohan jotain hormoneista johtuvaa ja voiko odottaa myöhemmin raskaudessa parempia aikoja? Kokemuksia muilta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko poissuljettu anemia ja D-vitamiinin puute sekä kilppariarvot?
Oletko syönyt kunnolla?
On myös ihan hormonaalista oireesi, jos on ravitsemus kunnossa.
Kysyhän vaikka neuvolasta vinkkiä.
mulla oli ihan samanlaista ekassa raskaudessa. Työpäivän kävin suorittamassa ja kotona makasin sohvalla illan odottaen, että pääsen nukkumaan :D Minulla alkoi helpottamaan rv 16 jälkeen, jolloin raskaus alkoi tuntua jopa ihan kivalta olotilalta! Samanlaisia oireita tässäkin raskaudessa ja rv 8 menossa.. Ajattelen, että ehkä se 2 kk:n päästä alkaa helpottamaan. Nyt olen onneksi lapsen kanssa kotona, joten voin nukkua päikkärit päivisin 9-10 tunnin yöunien päälle.
Tsemppiä!
niin ja minulla siis kaikki arvot kunnossa. Hemoglobiini on 142. Syön monipuolisesti ja sen lisäksi syön omegoja ja raskausajalle tarkoitettuja vitamiineja.
Mulla siis ihan hormonaalista tuo väsymys. Mut kannattaa ap vielä varmistaa asia omalta kohdalta!
Mulla myös alkuraskaus meni ihan nukkuessaja arvot oli kohillaan. Teki mieli pelkästään vaan nukkuanukkuanukkua....
Helpotti joskus siinä rv 15-16 nurkilla. Ja sitten olinkin elämäni kunnossa. Ja virkeä kuin peipponen aamusta iltaan