Mitkä ovat laivan kapteenin valtaoikeudet? Voiko hän erottaa ensimmäisen perämiehen/konepäällikön tai muun alempiarvoisen miten tahtoo vai onko se varustamon asia?
Merikapteenin valta
Varakippariksi tulos
353110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kapteeni ja konepäällikkö on saman arvoisia.
Päälikkö , voi irtisanoa Konepäälikön .
Ei mikään auta . Kuten minulle 12.02.64
Onhan Päälikkökin vaan ihminen ( mutta tehty mitä tehty )
Aluksessa on vain yksi päällikkö eikä se ole kukaan konemestareista. Aluksen päällikön ollessa estynyt tai kuollessa, tulee ylin perämies hänen tilalleen.
Luulen että laivan kipparilla ei ole mitään valtaa sanoa irti tai palkata henkilökuntaa siinä tapauksessa, että kipparikin on varustamon palkkalistoilla. Eri asia sitten jossain pienessä kalastusaluksessa jos kippari omistaa kaiken kaluston.
Järkikäteen on aivan oikeassa.
Miettikääpä nyt, jos Nokia omistaa tehtaan Kemijärvellä, niin ei tehtaan johtajalla ole mitään oikeutta palkata tai irtisanoa henkilökuntaa, kyllä hänen täytyy kysyä Nokian pääjohtajalta. Eri asia, jos hän omistaa koko Nokian.
Höpö höpö.
Kyllä se nokian tehtaan johtaja saa sanoa irti ja palkata henkilökuntaa jos haluaa.
Tehtaan johtaja on asemassa, joka antaa valtuudet toimia tehtaan parhaaksi, siksi hänet on palkattu.
Henkilöstöpäällikkö tai tuotantopäällikökin voi irtisanoa ja palkata tarpeen niin vaatiessa.
Laivan päälliköllä on vain velvollisuuksia. Poikkeuksena yksi oikeus on kuitenkin. Se on oikeus erota tehtävästään, jos muutamat näkökohdat täyttyvät. Yksityiskohtiin en mene.
Merilaki ja Merimieslaki määrittelee laivanpäällikön vallan, vastuun ja velvollisuudet! Lukekaa sieltä ja lopettakaa tämä turhanhöpötys!
Aluksen kapteeni/päälikö ei voi irtisanoa ketään. Mutta voi poistaa laivasta ja kieltää työskentelemästä juuri siinä laivassa.
Varustamon tehtävä on sitten hoitaa se irtisanominen tai uudelleensijoitus.
Kapteenia toki kuunnellaan sitten siinä vaiheessa, esim syitä mahdolliseen irtisanomiseen.
Sehän muutti paljon .
Olen myös mennyt lämmittäjän luokse , ilmotin : hae lopputili
( älä näytä itseäsi kattilahuoneessa )
Ylikonemestari : Vastaa , pestaa ja erottaa.
Kyllä voi irtisanoa. Ja konepäällikkö ei missään tilanteessa ole päällikön kanssa samanarvoinen vaikka konehenkilökunta kuinka sitä toivoisi ja niin kuvittelisi.
Älä jauha apulantaa.
Kippari voi (ehkä) järkätä lemput siiffille mutta ei voi suoraan purkaa työsopimusta.
Joo ei ole samanarvoinen pällikönkanssa ei, vaan yleensä käytännönasioissa vähän korkeammalla.
Päälliköllä ei ole mitään sanomista siiffin tekemisiin.
Eriasia tietysti jos siiffi tolloilee niin siihen on sitten omat konstit mutta ei päällikkö voi mitään "siltä seisomalta" sama koskee tietty myös päällikköä, eroon siitäkin päästään ja on päästykki.
Kippari voi purkaa työsopimuksen, muttei miten huvittaa. Irtisanomiseen on oltava perusteet. Konttorin renki ja juosupoika kipparikin on, toteltava merkonomeja.
Konepäällikön lähin esimies on konetarkastaja konttorissa, joka voi myös antaa kipparille määräyksiä.
Vaikka olisi kuinka suuri päällikkö hyvänsä, koneasioissa kipparilla ei ole sanomista, eikä laiva liiku ilman konemiehistöä.
Laivassa on vain yksi päällikkö ja se on laivan kapteeni. Tutustukaa Merilakiin ja yleensä alan lainsäädäntöön. Siiffi on vain konemestari muiden konemestareiden joukossa. Hänen käskyvallassaan on konepuolen väki. Jos hän ei hoida hommaansa niin laivan päällikkö voi potkaista hänet puurista.
Turhaa jankuttamista, kipparin ylivallasta, ei se näin mene hykyään. Ei eletä enää susi Larssenien aikaa. Toki kipparilla on oikeus purkaa työsopimus, mutta pitää olla todella hyvät syyt. On käynyt niinkin, että ex pullokalle on antanut laivan päällikölle lemput juopottelun takia, herra on herrallakin. Laivan päällikön työhön kuuluu enemmmän muuta, kuin lemppujen jakelu. Toisaalta myös joihinkin rahtaussopimuksiin kuuluu rahtaajan oikeus päättää kipparista ja konepäälliköstä.
On väärä asenne pyrkiä päälliköksi, että saisi lempata porukkaa. Kipparina voi olla vaikka minkälainen tollo, mutta konepuolella pitää hallita työnsä.
Laivassa on vain yksi päälikkö ja se ei ole naftasukka...
Laivassa on yksi henkilö joka vastaa sen liikkumisesta ja kaikesta mistä merilaki velvoittaa ja se henkilö on tietysti kapteeni eikä siiffi eikä pullokalle.
Koska on kippari sanonut, minun virheeni takia ajettiin kiville? Aina syytetään jotain muuta, useimmiten koneporukkaa. Se siitä vastuusta.
Parasta vastuuta kansipäällystö saa, kun menee asfalttikoneeseen perämieheksi, kysykää Lemminkäiseltä jobeja.
Konehuone on miehittämättömänä 16-tuntia vuorokaudessa nykyajan laivoissa.
Pilli soi stopparimestarin hytissä jos tarve vaatii. Perämiehen hytissä ei pilli soi.
On oltava, ikävä kyllä, henk. koht. brygalla aina merellä oltaessa. Ja useinmiten
jopa selvin päin. Stopparimestarista ei aina ole takeita.
Nykyajan laivoissa ajetaan E0-systeemillä ei E16. On ammatinvalintakysymys hoitaako työnsä hytistä käsin, vai tyhjää tuijottamalla. Siitä maksetaan osaako työnsä, ei siitä, kuinka kauan on työpaikallaan. Voi sitä kateuden ja katkeruuden määrää, mestareita kohtaan,kun huomataan työelämän realiteetit koulun jälkeen
Kuinka usein kuuleekaan, mestari, mestari auta, en osaa, olen tyhmä. Koskaan en ole kuullut mestarin huutavan perämiestä apuun.
Jos laivalla menee hyvin matkat niin päällikkö lähettää viestin konttoriin että minä ajoin. Sitten kun kalahtaa kiville tai tulee kolari viestí on ME ajoimme.
Merikapteenilla ei ole mitään valtaa, laivan päälliköllä sen sijaan on. Tosin on päälliköllä myös velvollisuuksiakin. Niihin voi tutustua lukemalla esim. merilakia, merimieslakia, merityöaikalakia, erillaisia merenkulkua koskevia asetuksia jne. Kaikki tieto löytyy kyllä netistä - ilmaiseksi.
Lue ite!
Minulle asia on jo tältä palstalta tullut riittävän selväksi. Lukekoot merkonomit niitä pykäliä jos jotain ymmärtävät. Ei ne varustamon konttorirotat ketään voi erottaa. Heillä on usein ylimpänä bossinaan kaveri jolla on merikapteenin paperit muitten paprujen lisäksi. Ja hän sanoo merkonolille että seisoo päällään niinkauan kuin minä määrään.
Kipparia , vaikka olisivat päässeetkin " Pääliköksi "
Kipparia , vaikka olisivat päässeetkin " Pääliköksi "
?? Onpa järkevää tekstiä tosi järkevältä uunolta! Mitähän tuokin lause on tarkoittavinaan? Eipä ainakaan ole kippariainesta, vaan taitaa tyyppi olla vielä ympäripäissään, niinkuin tavallista.
Olen nähnyt monta " päälikköä "
Tässä Esim:
Korjautti Singaporissa , ankkurilyyssin jotta ankkuri ei
hakkaisi aallokossa .
Tultaessa Suztsiin ( ankkuri ei irronnutkaan ) perämies senkun
ajoi ankkuria ulos )
Sitten irtosi ja ankkuri putosi n 5 - 6 m
Mitä luulet tapahtuvan kun 25 ton putoo tuo matkan.
Saatiin 2 h aikaa saada ankkurikone kuntoon jotta
päästäisiin kanavaan. ( tai kiertää afrikka )
Saiko Kippari lemput ?
Olipa iso ankkuri!!!
No ei sen puoleen, tuskin te oisitte saanu sitä moorinkia (jos se nyt sitte tossa hajos) kahdessa tunnissa kuntoon vaikka ois ollu vähän pienpikin leka; )
Laivassa. Tuon ankkurin kettinki painoi 300 ton
Otappahan sivää mikä laiva. vuonna 1981 Suomilaiva
Mitenkähän sinäkin nyhverö sen painon osasit laskea? Taisi ollakin niin, että se päällikkö sen asian sinulle valaisi.
Oletko kuullut , laivan pituus ( olikohan 270 m )
Kerrohan Laivan nimi niin tarkistetaan onko paskapuheita.
Suomessa
Seilasi Kipparipapereita, oli luotsina ( Kokkolanpiirissä )
olimme marjapussi kavareita ( jo Enskerissä )
Luultavasti " laivakuvissa" on tuosta ankkurista kuva .
25 ton , ankkuri istuimena. Taustalla Kanarian saaret.
Täkillä 55 ton potkuri.