Jännitteetön koukun pistorasia - missä sulakkeet?

Jännitteetön

Tuli tehtyä vuokraperäkärryllä kaatopaikkareissu ja matkan puolivälissä huomasin, että kärryssä ei palanut enää mikään valo. Yritin irroittaa ja laittaa liitintä useamman kerran takaisin, mutta sillä ei vaikutusta ollut.

Kotona kokeilin pistorasian nastoista jännitteitä ja totesin, että mistään nastasta ei löytynyt merkkiä jännitteestä. GND-nastan totesin olevan hyvin yhteydessä runkoon.

Autossa (Avensis STW 2010) kaikki valot toimivat täysin normaalisti eikä mittaritaulussa ole ollut minkäänlaista viitettä sähköongelmasta.

Osaako joku sanoa, minne koukun pistorasian sulakkeet yleensä laitetaan? Vai saavatko ne virran samojen sulakkeiden kautta kuin auton ajovalotkin? Kyseessä on irroitettava koukkumalli, joka on asennettu autoliikkeessä auton ostovaiheessa.

18

19694

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei siellä ole todennäköisesti kuin yksi sulake joka on "maapuolella" ja palaessaan suojaa auton järjestelmät peräkärrin oikosuluilta. Viksut japanikaiset käyttävät tuota kytkentää suojaamaan auton järjestelmät.

      En tiedä, missä se sulake on Avensiksessa. Subarunkaan manuaalista en vastaavaa sulaketta löytänyt, vaan jouduin aikanaan kysymään merkkikorjaamon sähkäriltä.

      • Muistin nyt aamulla eilisen keskustelun ja tarkistin Subarun manuaalista ja sieltä löytyi sellaisen sulake kuin "lisälaitekosketin". En ehtinyt tarkistaa, sammuuko pistorasia, jos poistaa tuon sulakkeen. Avessa on varmaankin samanlainen.

        Happamiahan ne pihlajan marjat ovat. Mutta fakta on kuitenkin se, että japsit ovat edelläkäviöitä tässäkin asiassa, muut matkivat. Esim. tuo miinuspuolella olevat ohjauskytkimet on nerokas toteutus. Miksi japseja ei vaivaa sähköhäiriöt autoissa? No siksi kun he ymmärtävät, että elekronien suunta on miinuksesta plussaan, vaikka amiksessa taidetaan vielä opettaa, että tasavirran suunta on plussasta miinukseen.

        No mitä se vaikuttaa sähkövikoihin, sitäkään ei taideta amiksessa opettaa.
        Vähempi seikkailee niitä virtoja siellä lampujen kannoissa auton seistessä kostealla ilmalla parkissa ja hapettumiset vähevät.


      • Ei toimi maasulake

        Maapuolella ei saa sulaketta toimimaan muuten kuin eristämällä vetokoukku auton rungosta tai kärryn sähköt kärryn rungosta. Tuskinpa näin on tehty...


      • puuhastelijaukko
        Ei toimi maasulake kirjoitti:

        Maapuolella ei saa sulaketta toimimaan muuten kuin eristämällä vetokoukku auton rungosta tai kärryn sähköt kärryn rungosta. Tuskinpa näin on tehty...

        Toimii se nimittäin perävaunun runkoa ei maadoiteta erikseen, eri juttu jos johdot ottaa kärryn runkoon niin silloin oikosulku on valmis koukun kautta mutta juuri tästä syysä ne johdotukset täytyy tehdä hyvin. Tilanteessa jossa maa puolen sulake pelastaa on nämät valoumpioden/jakorasioiden sisäiset oikosulut maadoitusjohtimeen.


      • Vanha.autosähkäri

        Jos siellä maapuolella olisi sulake ja kärryn maadoitus tulisi vain sen piuhan kautta, niin tulisipa mielenkiintoinen vika kun sulake kärähtäisi. Jollekin kärryn lampulle tuleva sähkö menisi maapiuhaan josta se ei pääsisi palaneen sulakkeen kautta maihin vaan kiertäisi muitten lamppujen kautta auton muille lampuille ja joulukuusen valot ynnä muuta mukavaa olisi valmis!

        Eikä tuossa japsien poikkeavassa valokytkennässä ole kyllä mitään järkeä. Haittaa kyllä on. Nuo sinun elektronijuttusi ovat ihan omia aivopierujasi.


      • Anonyymi
        puuhastelijaukko kirjoitti:

        Toimii se nimittäin perävaunun runkoa ei maadoiteta erikseen, eri juttu jos johdot ottaa kärryn runkoon niin silloin oikosulku on valmis koukun kautta mutta juuri tästä syysä ne johdotukset täytyy tehdä hyvin. Tilanteessa jossa maa puolen sulake pelastaa on nämät valoumpioden/jakorasioiden sisäiset oikosulut maadoitusjohtimeen.

        Kyllä se kärry on koukun kautta auton maassa.


    • hiven ajattelua

      Noihin japsikinnereihin ei yleensäkään pidä mitään koukkuja viritellä, on ne sitten tuolla liikenteessä sellaisia kuusenkoristeita. Palaa mikä lamppu milloinkin jos palaa sittenkään.

      • pienten saarten auto

        Aivan, ja kantavuus loppuu kärryn painoon.


      • Anonyymi

        Aina pitää jonkun idiootin tulla aukomaan päätään, jos jotain asiallista yritetään kysyä. Voit tunkea mielipiteesi sinne, mihin aurinko ei paista. Pidä pääsi kiinni, jos ei ole mitään järkevää sanottavaa ja samaa koskee kaikkia hengenheimolaisiasi myös. Näistä ketjuista on tosi hienoa etsiä mahdollisia auttavia vastauksia, kun yli puolet vastauksista on tuollaista paskaa.


    • Outokoukku Tojossa

      Se koukku on Avessa polkupyörän kuljetustelinettä varten, joten siksi ei tule sähköjä, kärryä ei voi vetää, kun kantavuus loppu kesken ;))

      • vetokyky

        Renkaiden kantavuusko loppuu kesken?


      • on se nähty
        vetokyky kirjoitti:

        Renkaiden kantavuusko loppuu kesken?

        Eikun siitä anjoviksesta loppuu puhti, toki siitä loppuu aisapainon vaatima kannatuskyky.


      • sheriffit

        joo 400kg jos on kantavuus, ei sillä voi edes anoppia kuljettaa laillisesti


    • jakimoto

      Missä Hyundain ix35 peräkärryn sulake

      • Ix35TucsonStyle

        Tosi hyvä kysymys, mullakin ix35 ja jälkiasennettu irroitettava peräkoukku, olis kiva tietää etukäteen, vaikka toistaiseksi ei ole ollut käytössä eikä ilmennyt vikaa, mutta auta armias kun sitä lähtee viime hetkessä kiireellä selvittämään.. Itse ihmettelin auton vararengastilaan tehtyä silikoonimöykkyä asennuksen jälkeen, mutta silloin tajusin että koukun sähköt oli sinne maadoitettu, sulakkeesta ei tosiaan tietoa, tekisi mieli soittaa ja kysyä, kun asentajat varmaan tietäisivät.


    • toyota.fani

      toyota corolla farmari vm.2000 vvt-i 1.4 , hommasin vetokoukun siihen ja nyt tarviin vielä tietää sähkökytkentä kasvion. oisko jollakin tietoo miten toi kytkentä menee 7- napaseen pistokkeeseen ?

    • Wanha.Autosähkäri

      Ei minun autoiisani ole ollut missään peräkärryn millekään valoille eriksen sulaketta. Muitten autoista en tiedä, sehän riippuu ihan siitä onko asennuttaja halunnut niitä sulakkeita vai ei. Yleensä ei.
      Sähkökytkentäkaavio tulee yleensä koukun mukana - ei aina. Netistä löytyy kuitenkin.

    • netioimiihyvinjoo

      Mun Toyotas peräkärryn valojen sulake on sama kun auton omillekkin valoille, eli sähköt on vedetty auton takalampun pistokkeen välissä olevalla adapterilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2270
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      558
      803
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      708
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe