Mikä on tuplalaajakaista rautalangasta väännetynä??????

pakettivuori

Otin Saunalahdelta (myyjä siis soitti) tuplalaajakaistan, koska myyjö sanoi, että he päivittävät vanhat Elisan liittymät edullisemmiksi. Ja että elisa luopuu yksityishenkiliden liittymistä?!Paketti on tossa tuolilla toistaiseksi.

Minusta tarjous kuulosti hyvältä samaan hintaan laajakaista langattomasti läppäriin nettitikku että voin käyttää kyseistä laitetta maalla 100 kilometrin päässä hesasta. Tähän astio kaikki ok.

Nyt kysyn tätä kun mukana tuli myös sim kortti puhelimeen ja kuulema uusi mobiililaajakaista siihen niin jos käytän sitä onko maksu se kiinteä 29 egua nk he sanoivat( tosin en tajunnut tilanneeni mitään puhelimeen) koko tähän kolmen koplaan eli laajakaista himassa, tikun kanssa missä vaan ja laajakaista puhelimeen.

Mulla on ihan hyvä dna liittymä puhelimeen jota en aio sanoa irti.

Mutta koska en ole avannut vielä mitään niin kysyn miksi myyjä ei puhunut mobiililaajakaistasta mitään ja voisinko kokeilla tota puhelinliittymää aluksi vaikka johonki älypuhelimeen pelkkäänä nettiyhteytenä ja käyttää vanhaa soittamiseen.

Siis tää mobiililaajakaista tuli ylimääräisenä mutta onko tässä nyt joku kompa vai voisiko kaikki nää kolme systeemiä pelata 29 n hinnalla ilman että tulee jotain lisälaskua tms?

4

5118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helkonen

      Siihen tuplaan kuuluu 10 Mt adsl liittymä ja nettitikku johon se simkortti asetetaan. Se on Saunalahdella siis mobiililaajakaista. Puhelimessa käytät sitä Dnaliittymää. Eli kaksi liittymää ostit.

      • pakettivuori

        kaikki pelaa jo, kiitos kuitenkin.

        Ainoa etten saa konetta pelaa langattomasti vaikka sen pitäs toimia niin. Mistähän asetuksesta se voisi löytyä.

        Jos nyt joku jaksaa vastata olen kiitollinen.


      • kiva saunalahti :p
        pakettivuori kirjoitti:

        kaikki pelaa jo, kiitos kuitenkin.

        Ainoa etten saa konetta pelaa langattomasti vaikka sen pitäs toimia niin. Mistähän asetuksesta se voisi löytyä.

        Jos nyt joku jaksaa vastata olen kiitollinen.

        Kun olet saanut modeemin toimimaan (verkkovirta, puhelinverkon johto, kenties pöytäkoneen piuha jne) niin sen jälkeen etsit läppärillä langattomia verkkoja, valitsen sen omasi: Koti(kolmiosainen numerosarja perässä) ja sitten modeemin takaa se WEP key, kannattaa kirjoittaa johonkin muistiin ettei aina tarvi repiä sitä irti seinästä jos joku toinenkin sitä käyttää. Muista isot kirjaimet!!!

        Olet kenties saanut jo koneesi toimimaan langattomasti, meillä meni modeemi vaihtoon kun luvatun 10G sijasta tuli vain 6G, nyt uudella saa jopa 11G, vanhalla Elisan 8G verkolla pääsi ajoittain jopa 10G nopeuksiin. Nettitikkua olen käyttänyt silloin kun yhteys on poikki, 1,5 kuukauden aikana kaksi pitkää katkosta, toinen kesti 7 tuntia, toinen hiukan pidempään!!!


    • helkonen

      Tarkoitat varmaan tuota nettitikkua. Mulla on Dnan mokkula mutta tuskin on paljonkaan eroja. Tikkuun pitää laittaa simkortti ja koneen ollessa käynnissä laitat sen usb liittimeen.
      Kone tunnistaa sen ja kysyy ladataanko tiedot johon ok. Sitten se kysyy pinkoodin ja sitten valitset asetukset joista voi valita 3G yhteys jne... Ei ole vaikea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3023
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2675
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2285
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      35
      1785
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1517
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1350
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe