http://kansalaisen.karttapaikka.fi/asetukset/asetukset.html?e=349415&n=6743337&scale=4000&width=1000&height=1000&feature=ktjraja&showSRS=EPSG:3067&lang=fi&mode=orto
Kuvan keskellä on esimerkkikiinteistö 4-49. (Valittu sattumanvaraisesti) Miten saan selville kiinteistön omistajan?
Kuvan keskellä on esimerkkikiinteistö 4-49. (Valittu sattumanvaraisesti) Miten saan selville kiinteistön omistajan?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tiedon saa maanmittauslaitoksesta, mutta turha kuvitella, että sillä olisi mitään eniron kaltaista sähköistä palvelua, josta tiedon saisi 24/7 muutamalla sentillä.
Ehei. Tiedon saadakseen pitää virka-aikana matkustaa maanmittauskonttoriin. Siellä on "erittäin ystävällisiä ja työhönsä motivoituneita" virkailijoita, jotka saattavat antaa kaipaamasi kiinteistön omistajatiedon jopa samana päivänä. Hinta jokaisesta omistajatiedosta on muistaakseni 3,50 euroa.