Talan tarkoittama rauhanomainen työ!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012050615536154_uu.shtml
Tätä on..
3
60
Vastaukset
- Niin?
Jutussa on jotain outoa. Aluksi puhutaan, kuinka kaksi miestä hakkasi ruotsia puhuvan miehen.
Sitten kerrotaankin kahden henkilön loukkaantuneen ja neljän miehen osallistuneen kahakkaan?
Eli kyseessä oli selvästi joukkotappelu, surut vastaan suomalaiset?
Miksi mainitaan erikseen tuo ruotsia puhuvan hakkaminen?- hähä!
Koska suomenkieliset mammanpojat oli ne jotka lopulta sai turpaansa!
Jokin syy tuohon ruotsin kielen aiheuttamaan aggressioon täytyy olla, sillä tullessaan RKP:n puheenjohtajaksi Stefan Wallini Helsingin Sanomien NYT-liitteen toimittaja kysyi, että olisiko mitään paikkaa, missä Wallin ei puhuisi ruotsia. Stefan vastasi, että öisellä nakkikioskilla hän ei puhuisi ruotsia.
Suomalaisten geeneihin on ilmeisesti painunut suomenruotsalaisten ja Ruotsin vallan aikainen harjoittama suomalaisten alistaminen ja se purkautuu mm. öisillä nakkikioskeilla. Ei niissä muiden kielten puhujiin kajota. Suomenruotsalaisilla on peiliin katsomisen paikka - varsinkin kun heidän PISA-tuloksensa sen kuin huononevat suomalaisiin verrattuna. Pakkoruotsi, keinotekoinen ja kallis kaksikielisyys sekä ruotsinkielisten etu- ja erioikeudet aiheuttavat kränää kieliryhmien välille.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 62905
- 119704
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp79680Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm36621- 39620
- 86547
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante110535- 41481
- 37475
- 70446