Porvarien arvovalta

estää demokraattisen kehityksen.
1491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kyllä rahaa riittää köyhille, jos virkailijat irtisanotaan

On demokraattista että demarien rahat annetaan köyhille

Äänestä
Aloittaja

Mikä olisi yksilön arvo silloin, jos meillä kaikilla olisi yhtä paljon rahaa?

Äänestä
  • Yksilöillä on sama arvo rahasta riippumatta. Mutta jos demareilta otetaan rahat ja annetaan köyhille, niin silloin työttömillä on enemmän rahaa.

    Äänestä

  • teemme näin. kirjoitti:

    Yksilöillä on sama arvo rahasta riippumatta. Mutta jos demareilta otetaan rahat ja annetaan köyhille, niin silloin työttömillä on enemmän rahaa.

    Sekopää.

    Äänestä

"Porvarien arvovalta estää demokraattisen kehityksen."

Niin, tosin vasemmistolainen "demokratiahan" on valitettavan usein myös perustunut ajatukseen että muut tietävät mikä on massoille parasta eikä sitä mielipidettä tarvitse missään vapaissa vaaleissa kysyä...

Äänestä
Aloittaja

Se on ihmisen psykologinen perimä mikä aiheuttaa kaikki ongelmat maailmassa
Tuo oerimä on toisen hyväksikäyttäminen sekä taloudellisesti, että henkisesti
Oli prvari tai sosialisti ja aatteet miten yleviä tahansa, niin he tekevät vallassa ollessaan ihan samoin, koska tiedostamaton perimä vaatii niin
Koko ihmiskunnan historian pahaa vastaan taistelua, ja kun ns, hyvä voittaa tuon pahan, niin se valtaan päästyään muuttuu tuoksi pahaksi, ja näin kehitys kiertää kehää

Vallankumous on aina syönyt omat lapsensa ja historia osoittaa tämän

Jotta tuosta kierteestä päästäisiin irti niin se vaatisi yksilötason ymmärtämistä mistä tämä kaikki on saanut alkunsa ja miksi se seuraa meitä psykologisena perimänä perisyntinä
Mitä me olemme yksilöinä sitä on koko maailma, ja jos muutumme yksilöinä niin maailmakin muuttuu

Joten Yhteiskunnallinen uudistustyö ei voi muuttaa mitään se vain
totettaa perimäänsä
Taloudellinen muutos lähtee silloin ihmisen henkisestä muutoksesta, eikä päinvastoin, niinkuin aatteet sen hyvien ideoitensa kanssa suunnitelleet

Äänestä

9

Äänestä
Aloittaja

Sielunlaki ja hyvyys

Sielunlaki tarkoittaa sitä, että puolet maailman miehistä tajuaa todellisuuden naisellisella
tavalla. Aistit ja järki muodostavat tajunnan, niinpä tajunta on sielukin. Elämässä on silti
paljon dualismia. Se johtuu kaksijakoisesta sielunlaista, jonka mukaan ihmiskunnan tajunta jakautuu kahtia prosentuaalisesti 75 ja 25. Esimerkiksi minä kuulun tuohon vähemmistöön.

Vielä tätä kirjoittaessani elämässä on paljon pahaa. Jos haluamme tulla hyviksi, meidän
pitää luopua sielunlain perusteella ennen kaikkea rahasta. Rikkaiden arvovalta estää
demokratian.

Äänestä

Demarien omaisuus voidaan jakaa köyhille, kun
- AY-liike lakkautetaan, ja työpaikat annetaan vuokratyöläisille
- Virkailijat irtisanotaan ja siirrytään kansalaispalkkaan. Tällöin säästyy rahaa joka voidaan antaa köyhille
- Sosialistien (virkailijoiden, ay-demarien) omaisuus takavarikoidaan ja jaetaan työttömille ja vuokratyöläisille ja köyhille
- Takavarikoimalla sosialistien eläkekassat ja jakamalla ne rahat köyhille

Äänestä
  • Sekopää.

    Äänestä

Sielun lain mukaan demarien rahat tulee antaa köyhille

Äänestä
  • Sekopää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9517575 kirjoitti:

estää demokraattisen kehityksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu