Hei ! Karvanlähtö ongelma !! SCOTTISH FOLD

nenzy

Onko kellään kokemusta scottish fold kissa rodusta??Minulla on uros scottish fold alle vuoden ikäinen, leikattu. Kun kissa tuli minulle se oli todella takkuinen ja epäsosiaalinen. Nytten kissa on ollut minulla noin 5kk ja sopeutnut todella hyvin. ONGELMA on se että onko tällä rotukissalle kuinka yleistä karvan lähtö ?? Olen harjannut kissaa joka toinen päivä mutta karvan lähtö on todella ongelmallista.Voiko johtua ruuasta (whiskars) Vai olisiko kyse jostain puuttuvista rokotteista !! Kissa näyttää myös todella laihalta vaikka syökin ja ulostaa normaalisti, eikä oksentele.

2

1260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kittikatty

      Heippa, toivottavasti olet jo saanut apua ongelmaasi. :)

      Scottish fold on tuttu rotu, itseltäni löytyy sen suorakorvainen versio. Karvaa lähtee joka kissalta, scottish foldilta ihan yhtä paljon kuin muiltakin roduilta. Onko kissa hankittu mistä, saatko tavoitettua kasvattajaa ja kyseltyä häneltä?

      Kissan ravinto voisi olla yksi osatekijä ongelmaan, joten suosittelisin vaihtamaan lihapitoisemaan ja viljattomaan kuivaruokaan, esimerkiksi Applaws, Orijen ym. Märkäruoan sisältö kannattaa aina varmistaa, ettei siitä löydy esimerkiksi sokeria (kissa ei sitä tarvitse).

      Penturokotteet (2kpl) kannattaisi antaa, mikäli niitä ei ole vielä annettu. Onko madotukset kunnossa? Madottiko kasvattaja kissoja ennen luovutusta? Mikäli sinulla ei ole niistä tietoa, suosittelisin madottamaan kissasi ensi tilassa.

    • Anonyymi

      Meillä on oletettavasti scottish (lääkärin arvio) kyseessä on löytökissa. Ihan valtava karvanlähtö. Muutaman kuukauden ei lähtenyt karvaa. Karva on hienoista. Muuten kissa on vallan mahtava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4879
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3820
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      188
      3571
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3249
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2979
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2004
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1951
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      182
      1804
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1696
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1395
    Aihe