Hei!
Tarvitsisin lainaa 5000e. Pystyisiköhän joku auttamaan, oikeasti? Takaisin maksaisin esim 200e/kk tai ihan kuinka sovitaan. Olen rehellinen ja luotettava, toivottavasti sinäkin. -MM-
Tarvitsisin lainaa 5000e. Pystyisiköhän joku auttamaan, oikeasti? Takaisin maksaisin esim 200e/kk tai ihan kuinka sovitaan. Olen rehellinen ja luotettava, toivottavasti sinäkin. -MM-
Vastaukset 16
Vanhimmat
Rehellinen ja luotettava saa lainaa pankista. Tämä taas on keskustelupalsta, mitä kaikki velkaspedet eivät tunnu ymmärtävän.
Valitettavsti ei saa. Olen aikuisopiskelija ja osa-aikainen työntekijä. -MM-
Jos tulotasosi on riittämätön lainaan suhteutettuna, niin tällöin et ole luotettava sopimusosapuoli. Pankkien tehtävä on tehdä rahaa luotoilla ja he takuulla lainaavat rahaa jokaiselle, jonka katsovat takaisinmaksun suhteen luotettavaksi sopimuskumppaniksi.
Rehellisyyteesi ja luetettavuutesi osoituksesi kerro miten takaat takaisinmaksun.
Olen osa-aika työssä, saan kuukausittain palkkaa sekä opintotukea. Voin tehdä kirjallisen sopimuksen takaisin maksusta. Taloa, autoa, venettä tai muuta kallista en omista. -MM-
Sopimuspaperi ei muutu rahaksi, jos jätät velan maksamatta ja sinulta ei saa perittyä yhtään. Yksityisten välisessä lainassa sopimuspaperin arvo on wc-paperia heikompi.
Vain pantti takaa takaisinmaksun.
Et vaikuta yhteistyöhaluiselta joten antaa olla. -MM-
Antaisin lainaa, jos sinulla olisi antaa vakuus. Se on normaalia luottotoimintaa. Jos sellainen tuntuu sinusta yhteistyöhaluttomuudelta niin et voi olla vilpittömästi lainaa hakemassa.
Mikä kelpaa vakuudeksi? Toki hakisin ja saisinkin pankista lainaa jos minulla näitä arvokkaita vakuuksia (talo, vene, mökki) olisi.. -MM-
Niinpä ja se on juuri syy miksi et saa lainaa pankista ja tuskinpa yksityishenkilöiltä. Elleivät ole sukulaisiasia ta pathaimpia ystäviäsi. Miksi et kokeille heitä?. Jos olet rehellinen ja luotettava niin kyllähän ne lainaa...tai ainakin vanhempasi...
Vakuus on nimensä mukaisesti vakuus lainan takaisinmaksusta, jonka realisoimalla luotonantaja voi varmistaa saatavansa. On tietenkin aivan päivänselvää, että jos haet 5000 euron lainaa, niin vakuuden pitää olla arvoltaan sellainen, jonka realisoimalla luotonantaja saa varmuudella lainapääoman sekä sovitut korot takaisin.
Auttamisesta ei ole puhettakaan, mutta lainan voin kyllä antaa. Takaisinmaksullakaan ei ole kiirettä kunhan maksat korot. Vakuus on tietenkin itsestäänselvyys, kun siitä rehellisyydestä ja luotettavuudesta huolimatta takaisinmaksua ei oikein voi muuten varmistaa.
Voi hyvänen aika:) Voihan sitä tehdä velallisen kanssa suoraveloitus sopimuksen pankkiin.Aloitus pv ja lopetus...velanottajan säännölliset tulot mahdollistavat veloituksen tililtä sovitttuna päivänä.Tietty voihan tuossakin ketkuilla kun ohjaa tulot toiselle tilille et se siitä suoraveloituksesta:)Enkä itse lähtisi yksityiseltä lainaamaan! Viimeisen lyhennyksen jälkeen ei takeita ettei ole yllätyskorkoja tai kuluja.Huomaa olevansa velkaa enemmän ko pitikään.Pankkiin vaan nöyränä jos sukulaisilta ei pysty lainaamaan.
Tuollaiset tällä palstalla usein ehdotetut suoraveloitussopimukset on täysin järjettömiä ehdotuksia, jos niitä tarjotaan ikäänkuin lainavakuutena. Ei siinä tarvitse palkkaansa edes ohjata toiselle tilille tuosta sopimuksesta luistaakseen. Se riittää että esim. nettipankin kautta peruuttaa suoraveloitusvaltuutuksen.
Suoraveloitus voi kaatua myös rehellisen velallisen osalta ihan yksinkertaisesti siihen, että tilillä ei ole rahaa. Syynä voi olla vaikkapa työttömyys tai sairaus.
Sellaisessa tilanteessa ei ulosotostakaan ole velkojalle apua, kun velallisen tulot jäävät suojaosuuden alle.
No niin luottamuksesta tässä on kysymys puolin ja toisin! kuinka moni yksityinen lainaaja on valmis laatimaan virallisen velkakirjan todistajineen ja joka talletettaisiin pankkiin? Tietenkin puolueettomat todistajat:) Tuskinpa siihenkään suostuttaisiin että pantin paperit olisivat lainaajan osoittamassa tallelokerossa pankissa.Vähän tuhoisaa lähteä lainaamaan yksityiseltä jota ei tunne:)Koronkiskureitahan tuolla mopopiireissä on.Bisnestä nekin tekee ei sen puoleen.Kassakaappi himassa jossa säilytetään ns.lainarahaa/velkakirjat.Rahaa joka ei näy tileillä.Sukulaisiin jos pankista ei irtoo!! Tai sitten nöyränä makselee vaan mitä pitääkin ja se kirpaiseen vaan hetken.Talous helpottaa heti kun on nolla saldo velkojen suhteen.
ps.ei suoraveloitus käykään jos ei haluta oikeasti näyttää rahaliikennettä:)