Lestadiolaisen ja ns. vääräuskoisen rakkaus hyväksyttävää?

96sadtoosad

Tänne sitten näemmä päädyin kyselemään, hohhoo.
On eräs lestadiolainen poika (15v) ja sitten tyttö (minä 15v) ja olemme olleet toisimmee ihastuneita koko yläasteen.. Minä en ole lestadiolainen nimeksikään ja elämänkatsomukseni on jotain aivan muuta kuin se mitä lestadiolaisille opetetaan.

Tunteet poikaa kohtaan ovat vain syventyneet muutamien vuosien aikana. Kyse on muustakin kuin ihastumisesta.. Silti kaikki on jäänyt haikeisiin pitkiin katseisiin, pikaisiin vilkuiluihin, hymyyn ja sähköön ilmassa.

Eikö meistä koskaan tule mitään uskonnon takia? Eikö poika uskalla tehdä mitään koska luulee etten tiedä hänen uskostaan tms ja pelkää "ei hyväksyvää" suhtautumista? Koulussa poika käyttäytyy (korostetusti silloin kun olen lähellä), kuin kuka tahansa 15vuotias, eli kiroilee jne..

Siis tarvitsen kipeästi lestadiolaisten mielipiteitä! Miten suhtautuisitte lestadiolaisena jos esim. lapsenne rakastuisi ns. "väärä uskoiseen"? Pystyisittekö hyväksymään? Tai lestadiolaisena ylipäätään, mitä ajattelisitte? Ei se voi olla itsestään selvyys että lestadiolainen rakastuu aina lestadiolaiseen..

Itse olen äärimmäisen suvaitsevainen ja kykenisin rakastamaan ketä vain uskonnosta riippumatta, jos näkisin vastapuolessa sisäistä kauneutta.
Eiväthän edes lestadiolaiset voi ajatella niin, että jumala kieltäisi rakkauden. Ei se voi mennä niin..
(anteeksi vielä sekava teksti, itselläni ei ole mitään lestadiolaisia vastaan. tarkoitus ei ole loukata ketään).

7

94

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autanjospystyn

      Ei kai siinä mitään vikaa voisi olla mutta mitä pojan vanhemmat siitä ajattelis (ongelma saattas olla lähinnä siinä) . Se saattas olla sille pojalle paha paikka mut ei sulle. Ja pojalle saattas tulla lisävaikeuksia esim. siitä jos sen vanhemmat tietäs et se kiroilee. P.S. Jos ksysttävää on vielä niin vastaan jos pystyn tai kerkeen ja toivottavasti autto ees jotenki :)

    • 96sadtoosad

      mäkin ajattelin lähinnä pojan vanhempien suhtautumista.. Selkeästi poika häpeää uskoansa ja vaihtaa aina puheenaihetta jos olen yrittänyt keskustella asiasta.. kiitos oli apua:), ehkä pitäisi suoraan mennä juttelemaan asiasta ja kysyä?

    • autanjosvaoin2

      Joo kannattaa sekin mutta mieluiten siten että olette kahden. Sen vuoksi jos esim. joku pojan kavereista saisi tietää pojan lestadiolaisuuden niin se voisi jo olla paha hänelle. Ja ymmärrän jos poika häpeää ja on se lestadiolaisuus joskus vaikeaa yrittää peittääkin. (kokemusta on) Mutta on minulla kavereita ja tuttuja jotka tietää minun lestadiolaisuuteni. Sen verran ymmrtävät kuitenkin etteivät sitä kaikelle kansalle huuda. Kysy vaan lisää jos jokin painaa mieltä :)

    • 96sadtoosad

      kiitos todella paljon:D! jotenkin kiva, että joku ymmärtää asiasta! joo lestadiolaisuudesta ajattelin puhua kahden.. en kyllä usko pojan edes aavistavan, etta voisin tietää/tajuta, toivottavasti ei hämmenny liikaa.. muistan vieläkin kun muutama vuosi sitten kysyin tietämättömänä pojan sisarus määrää, mutta poika sivuutti kysymyksen eikä vastannut. ehkä vaikea paikka:(?
      kuitenkin pystyn välittämään ihmisistä uskontoon katsomatta, kaveripiirissä on ateisteista islamilaisiin jne.
      kiitos vielä!:)

    • oliiloauttaa

      Ei mitään :) Ainakin sai olla avuksi :) sisarusmäärä joskus saattaa hämmentää kun minullakin on 14 sisarusta :D (yht. 15)

      • P.S.

        P.S. oon itekki 15v


    • 96sadtoosad

      :)
      :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe