Ostin Azet Bio-nurmikkolannoitetta kun sitä mainostettiin että "saat nurmikon tuuhean kuin karhun turkki"! Levittelin sitä kolme viikkoa sitten ennen vesisateita ja jäin odottamaan liukenemista. Vieläkin on kökkökasat pihalla ja haju on vastenmielinen, naapurit varmaan pohtii hajun lähdettä.
Ja tänään kun lämpötila pompsahti ylös ilmestyi ihmeellinen kärpästen tai joittenkin lentävien armeija.Satoja lentäviä ötököitä parveilee pihallamme ja tarkemmin tutkiessani huomasin niitten sikiävän juuri noista lannoitekasoista.
Ihan kuin suoraan jostain Uhrilampaista jossa se tyyppi asui talossa jossa lenteli kaikenlaisia herhiläisiä. Ja tämä rivitalon pihalla Hesassa!
Apua, onko kukaan muu laittanut tuota samaa lantaa pihalleen? Sillä lantaa se tosiaan on, juoksin varastoon katsomaan tuoteselostetta ja siinä luki että eläinperäistä lannoitetta.En olis ostanut jos olisin tiennyt etukäteen.
Toivottavasti huomisen vesisade karkottaa nuo ötökät ja sulattaa lantakasat..
Bio nurmikkolannoite haisee kauhealle
5
5525
Vastaukset
- Siirtolapuutarhuri
Juu haisee kuin märkä karhunturkki. Itse olen levittänyt lannan (kuivattua kananlantaa) hangelle. liukenee osin sulamisen yhteydessä (tietysti keinoa voi käyttää vain jos on täysin tasainen tontti ja ei synny pintavaluntaa) ja näkee että on tullut leviettyä tasaisesti. Lammikoissa haisee vielä pahemmalle.
Ensiavuksi suosittelen haravaan tarttumista ja kasojen levittelyä. Lannoituksessa ei pitäisi muutenkaan kasoja päästä syntymään (onko oikea lannoitusmäärä). Haju ei helpota ennen kuin aines on sitoutunut maaperään. Sade ei auta jos aines on kasoissa. Jos ei helpota on mahdollista levittää pintaan kalkittua turvetta ohut kerros. Sitoo hajuja ja parantaa maanrakennetta. Nurmi kasvaa läpi kyllä nopeasti.- edelleen sama
Ai niin vielä. Kyllä mineraalilannoitteetkin haisevat jos niitä kasoihin kylvee.
- Savimaan Nurmi
Kokemustemme mukaan yhden levityksen jälkeen haisi ja toisen ei. Ilmeisesti säät vaikuttivat tilanteeseen. Mutta molemmilla kerroilla nurmi tykkäsi tosi paljon, eli olimme tuotteeseen erittäinkin tyytyväisiä. Mielenkiintoisen eron tavanomaiseen huomasi siitä, että näiden lannoitusten seurauksena meidän nurmelle alkoi laskeutumaan paljon enemmän lintuja nauttimaan maan matosista kuin naapurin nurmelle, eli lupaustensa mukaan lannoite ilmeisesti tosiaankin lisäsi maaperän eloisuutta. Ruoho tuli muutenkin silminnähden vihreämmäksi rajan omalle puolelle:-)
- Anonyymi
Samaa mieltä. Kirkkaasti paras lannoite, vaikkakin ehkä joka viidennellä käyttökerralla on aiheuttanut hajuhaittoja (väärän ajoituksen vuoksi). Ainoana todellisena ongelmana on varsin arvokan hinta, joka Suomeen tuomisen myötä on noin tuplaten kalliimpaa Saksaan verrattuna . eikä sitä täällä edes juurikaan myydä 20 kg pusseissa, jotka olisivat edes hieman edullisempia. Mutta kirkkaasti paras lannoite jota meidän nurmi on koskaan saanut, ja ainoa joka on todellakin saanut sen mainospuheen näköiseksi - tuuheaksi kuin karhun turkki, ja lisäksi syvän tumman vihreäksi.
- Anonyymi
Haisee kauhealta.Haisee hyvälle eli sinun suuntaasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1478120KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237151Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521423311Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092824Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442358- 1261936
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261576Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457