Kiinassa rääkätään kilpikonnia!

Kiina boikottiin

Järkyttävää! Onko tämä sairain tuliainen ikinä?
Kiinaan matkustavien turistien kannattaa olla tarkkana, etteivät he osta vahingossa tuotetta, joka pitää sisällään hiljaa kärsivän ja lopulta kuolevan eläimen.

Kiinassa myydään avaimenperiä, joiden sisällä on - uskomatonta kyllä - oikea kilpikonna. Konna lilluu värikkäässä yrttivedessä sinetöidyssä ja paksussa pussissa, joka heiluu avainnauhan jatkona. Myyjien mukaan konna saattaa selvitä avaimenperän sisältämässä litkussa hengissä yhdestä kolmeen kuukautta.

Tapa on uskomattoman julmaa eläinrääkkäystä ja nyt asian tiimoilta kiertääkin Facebookissa viesti, jota pyydetään välittämään eteenpäin, jotta julmalle tavalle saadaan laitettua piste.
http://www.voice.fi/uutiset/ilmiot/jarkyttavaa-onko-tama-sairain-tuliainen-ikina/8/37193

Kiinalaisia avaimenperiä!
Vaikkka ehkä jo vähän vanha uutinen niin silti niin järkyttävä! Kiinassa myydään ihan turisteille matkamuistoina avaimenperiä joiden sisällä on eläviä eläimiä mm. tuliliskoja,kilpikonnia,kultakaloja ja liskoja. Ne selviävät ravintoliuoksessa (joidenkin lähteiden mukaan värjätyssä vedessä) eläen pari kuukautta,sitten kun ne kuolee ne heitetään roskiin tai syödään. Näitä yleensä myydään metro- ja juna asemilla mutta myös esim. pekingin olympialaisissa myytiin näitä. Kiinassa näiden myymisestä ei edes rangaista. Pussit missä eläimet ovat ovat noin 7 cm pitkiä, joten ei kyllä ole paljoa tilaa liikkua.
http://frogboy.blogit.fi/kiinalaisia-avaimenperia/

^ Linkissä myös kuva :(

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläin kasvattaja

      tiesin jo kauvan kun näin siitä videon en nukkunut kokonaiseen kuukauteen totta on

    • voiraukkaparatpussei

      Ostetaan ne kaikki isolla porukalla ja päästetään otusraukat vapauteen

    • Voiiiiiiiiii..:(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2565
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      193
      2275
    3. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      2242
    4. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      48
      2157
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1915
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      195
      1706
    7. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1591
    8. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      221
      1566
    9. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1305
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      225
      1165
    Aihe