elikkäs, yksityistien liittymässä, eikä missään yksityistien varrella ole painorajoitusmerkkiä.
yksityistien tiekunnan pj kieltää kaikki raskaat kuljetukset suullisesti, mutta antaa oikeuden ajaa traktorilla ja perävaunulla 8 Tonnin kuormilla.
laskentaa:
Traktorin massa: noin 5-9 Tonnia
Perävaunun massa: noin 3-9 Tonnia
"sallittu kuorma": 8 Tonnia
eli traktorilla suoritettu kuljetus voi painaa yhteensä 34 Tonnia
hyötykuorma 8 Tonnia
4-aks ka täydellä kuormalla paino 32 Tonnia
hyötykuorma n 18 Tonnia
Kumpikohan noista on parempi ratkaisu???
esim:
mikäli asiakas tilaa soraa, onko tiekunnan pj:llä oikeus keskeyttää soran toimittaminen pysäyttämällä sorantoimittaja, ja kieltää kuljetuksien suorittaminen kuorma-autolla, vaikka missään ei ole painorajoitusmerkkiä?
Onko moraali kyseiseltä pj:ltä kateissa, kun tarjoaa asiakkaalle itseään traktorilla soran ajoon, vai onkohan kyseessä kateus?
vai olisikohan kyseinen pj vain P****an tärkeä julli?
yksityistien "painorajoitus"ja pj:n päätäntävalta
asiakkaan asialla
2
5352
Vastaukset
- iliilikuh
mitä hittoa noi laskennat traktorit otetaan sun painavimman mukaan 9 9 8=26 t
niin kunpikohan on parempi tien kannalta? ja lopuksi ihan normi traktori massat
traktori 5t kärry 2t kuorma 8t = yht 15t eli kumpikohan on parempi - Anonyymi
meillä taas laitettiin 6tn painoraja sekä kelirikko merkki.
mutta muutamat evät sitä noudata tulee kaivinkoneita,kasettisoraautoja,betoniautoja
mitenkähän rajut ylikuorma sakot saisikaan kasetti kun paino noin 50tn
käsittääkseni merkki kieltää ajamasta,kuinka on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372320
- 551337
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361266- 631191
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39914Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121788- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23596Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55575