ostin oliivipuun ja taatelipalmun. Nyt tarvis ohjeita miten saan ne kukoistamaan vuosia. Pitäisikö laittaa isompaanruukkuun? paljon vettä, vähän vettä? miten saan talvehtimaan. onneton kun ostin ne kodinterrasta ja siellähän ei kukaan tiedä edes olevansa töissä siellä saatika jotain ohjeita myymistään tuotteista.pah.
oliivipuu ja taatelipalmu
6
2615
Vastaukset
- palmula
Hei,
Minä kasvatin 2 taatelipalmua kaupan taatelien sisältä löytyvästä siemenestä.
Taimina ne pärjäs vähässäkin valossa, mutta suuremmat kukoistaa
mitä enempi suoraa aurinkoa ja kirkasta valoa ne saa.
Kastelen talevella n. 1 x kk. Kesällä kun saavat suoraa aurinkoa n 4 tuntia päivässä, jos paistaa, kastelen ihan purkin keveyden mukaan.
Joskus viikon välein, joskus 2 viikon välein. Riippuen auringon määrästä haihdutus lisääntyy. Ja kastelen kerralla kunnolla, kunhan multa lähes rutikuivaa.. Upotan "ruukun" melkein kokonaan veteen ja annan veden imeytyä pohjan reikien kautta ruukkuun, kunnes multa on pinnastakin kosteaa.
Mun asunto on lämmin kesää talvea. Toissa talvena kokeilin pitää patterit kiinni palmujen (tatelit, washingtonia, kääpiöpalmut, Kanariantaatelit ja livistona rotundifolia.) vuoksi että ne sais selvemmin erottuvan lepokauden lämmönkin osalta. Valon määrän vaihteluhan on Suomessa todella selvä. Siitähän ne tykkäsivät, ja kasvu oli selvästi voimakkaampaa kuin aikaisempina kasvukausina. Palmut oli ikkunalaudalla jossa lämpötila ajoittain laski 14 asteeseen kovilla pakkasilla kun ikkunalasi "säteili" kylmää (muuten asunnossa oli min. 21 astetta, jo vähän ikkunasta huoneeseen). Kesällä taatelipalmut on 24-30 asteessa (liekö kuumempikin) aurinkoisella ikkunalla. 4 vuotiaina taatelit teki ensimmäiset oikean näköiset lehvät. Lehviä tulee nyt 3-4 per vuosi. Taatelin on aika hitaita käsittääkseni. Lannoitan keväällä ja kesällä kerran kk.Multana on Kekkilän kaktus multaa johon sekoitin jotain turvetta kevennykseksi n. 1/3 osa. Nyt taatelit on 10l lähdevesikanistereissa, ja aion vaihtaa isompaan "ruukkuun" kunhan ehdin.- ohjeita
Kiitos vastauksestasi! Ootkin melekonen velho! Mulla on yksi huone missä en pidä talvella pattereita päällä ollenkaan, lämpöä varmaankin jotain just 14 astetta, taidanpa laittaa taatelin sinne talveksi. Ikkunat huoneessa on itäänpäin, mutta haittaako? Eihän sitä valoa talvella tule kumminkaan mistäänpäin.
- ohjeita
vieä.....et taida pitää kesällä taatelia ulkona? Mitäs luulet, mitä ulkoilu vaikuttais?
- palmula
Laittaisin vaikka jonkun näistä per palmu marras-maaliskuulle. 8 -10h päivässä.
http://www.pavunvarsi.fi/index.php?cPath=22_61
http://www.chilitarvike.fi/esl
Luulen että taateli selviäissen 3 kk luonnonvalolla elossa vaikka eteläikkunalla. Mutta... Mulla on energiansäästölamppuja joiden värilämpö on n. 5500 - 6500Kelviniä. Osa täyspektrisiä, mutta en tiedä onko sillä merkitystä.
En ole pitänyt palmuja ulkona kuin kuumina aurinkoisina päivinä. Luulen että meidän yöminimit hidastais kasvua kun ne vastaa sen lepokauden lämpöja talvella eli vaikka se 14 ja allekin sen. Periaattessahan iso taateli selviää muutaman päivän pikkupakkasistakin...mutta eiköhän ne matalat lämpötilat kesken kasvukauden sekoita vaan kasvurytmiä ja hidasta kasvu. Voin olla väärässäkin :) - nupsa
Oliivipuulle aurinkoinen paikka ikkunalla, kesäksi se kannattaa viedä ulos. Oliivipuu sietää pientä pakkasta niin että mahdolliset yöhallat ei sitä haittaa.
Kastele oliivipuuta niin että pintamulta kuivahtaa kastelujen välillä. Lannoita kasvuaikana pari kertaa kuukaudessa.
Oliivipuun talvehtiminen onnistuu valoisassa ja viileässä huoneessa niukasti kasteltuna. Normaalissa huoneenlämmössä se kärsii talvella, ja karistaa lehtiään.
Oliivipuulle hyvä talvehtimislämpö 5-15 astetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2742432Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001304- 1081211
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581155Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811106- 44972
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67907Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33777