Mitattiin arvot ja ne näytti yllätys yllätys tältä. Alapaine oli normaali 79 mutta yläpaine oli 155. Eilen lueskelin hiukan tietoa netistä ja sieltä sain vastaukseksi että yleensä se johtuu aortan kalkkeutumisesta. Luin kuitenkin sen oireita ja niitä mulla ei ole. Mistä muusta syystä yläpaine voi nousta?
Tässä tuli jo melkein lueskeltua raamattua kun pääsin kotiin sulattelemaan noita arvoja.
Sanottakoon tässä vielä se että paineita ei mitattu lääkärillä, joten en päässyt kysymään keneltäkään lääkäriltä.
Paineet 155/79 55v mies, mikä mättää
6
1289
Vastaukset
- nojoo.
Olisitko ollut hermostunut tai stressaantunut jostain? Minulla paineet nousevat hyvin herkästi, jos jokin ärsyttää, vaikka naapurin kakarat meluavat, tulee aiheeton lasku tms.
Mittasitko oikeaoppisesti, siis istuit rauhassa aloillasi 15 min. ennen mittausta? Olitko juonut kahvia, polttanut tupakkaa, syönyt lakritsaa tai suolaista ruokaa? Nuo kaikki nostavat verenpainetta tilapäisesti. Yhteen mittaustulokseen ei kuitenkaan kannata liikaa tuijottaa, vaan olennaista on se, onko verenpaine jatkuvasti koholla.
155/79 ei ole vielä mikään hirveä verenpaine, minulta on mitattu 225/170... - Paine 100+ikä
Ennen vanhaan yläpaine laskettiin, 100 ikä, eli vanhanajan laskujen mukaan 155 paineesi olisi siis aivan optimi!
Jostain syystä noita ohjearvoja kuitenkin laskettiin. Pillereitähän siinä sitten tarvitaan, että paineet saadaan uudelle alemmalle tasolle. - mikähän mättää
En joo tiedä mistä johtui mutta viimeaikoina olen hörppinyt pepsiä aika paljon kun lomailen nyt Aasiassa. Päivässä on mennyt 2-3 purkkia ja illalla voi mennä 3 tölkkiä putkeen. Tupakkaa ei tule vedettyä ja muutenkin elän aika terveellistä elämää. Mittaus tehtiin hammaslääkäriin mentäessä mutaa en mielestäni tuntenut itseäni jännittyneeksi tai muutenkaan pelännyt sinne menemistä.
Ainut mikä nyt tulee mieleen on se kolan juonti (light) ja samaan aikaan oli Naproxeni kuuri joka ei pitäisi nostaa paineita. Täällä on nyt kuumin kausi ja päivisin 37 jo usean viikon, voisiko sillä sitten olla merkitystä.
Minkäslaisia oireita nää verenpaineet antaa. itselläni on jotenkin ahdistava olo ja sydän lyö aika voimakkaasti. Nyt on ollut myös vähän yököttävä olo.
Colat on nyt jätetty pois pikku hiljaa mutta olo on , ei normaali. - 6+12
Vältä kofeiinia ja juo riittävästi VETTÄ.
Syö magnesium sitraattia purkista.
Ota auringosta D-vitamiinit.
155 on ihan normaali, mutta kuuma ilma saattaa aiheuttaa oireita.
Lisää kalkkeutumisesta ja sen syistä ja ehkäisysytä.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm - huom.
Naproxen nostaa verenpainetta, samoin melkein kaikki muut tulehduskipulääkkeet (aspiriini, burana...)
- RR
itsellä yläpaine nousi hiljalleen 150 luokkaan,olin syönyt omega 3 kapseleita 2päivässä,lopetin kapseleiden oton ja verenpaine nousi.Aloitin uudellee omega3 ottamisen rypsiöljyä ruokalusikallinen aamuisin.Liikuntaa olen lisännyt,käyn päivittäin reilun tunnin lenkkejä. Kolmenviikon jälkeen verenpaine on tippunut huomattavasti, ennen 140-150/90 nyt 130/77 samoin syke laskenut kunnon kohottua.Raskaamman lenkin jälkeen 115/65.Joten meikäläisen rr-lääke on liikunta omega3.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1776764Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1153204Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041895- 191689
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am641676Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.11569"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?381556Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151363Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 651265