Plus TV:n outous

Miksi leffakanavat alkavat näkymään vasta iltaisin antennipuolella? Himassa samat kanavat suoltavat ohjelmaa iltapäivästä myöhään yöhön. Mökillä ohjelmat alkavat klo 18 eteenpäin ja loppuvat aikaisemmin kuin kaapelissa.
6417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Johtuu kanavien toimiluvista ja osittain lähetyskapasiteetista, kaapelissa ei ole kapasiteettipulaa eikä tarvita toimilupia joten kanavat näkyy pidempään. Toisinsanoen......MTV3 Leffan ja Nelonen Kinon toimiluvat on jaettuja toimilupia eli MTV3 Leffa ja MTV3 Juniori jakaa saman toimiluvan ja lähetyskapasiteetin, samaten Nelonen Kino jakaa saman toimiluvan ja kapasiteetin Nelonen Perheen kanssa. Tämä siis Digitan verkossa jossa Plustv:n edustamat kanavat näkyy. Harmiksi myös Disney Channel joutuu lopettamaan lähetykset päivittäin klo 18 juuri tuon toimilupa/lähetyskapasiteettijutun takia.

Tähän on sellainen poikkeus että Dnan antennniverkossa sitävastoin Nelonen Kino näkyy periaatteessa koko ajan koska toimilupa on kokoaikainen (ei jaettu toisinkuin Digitan verkossa). MTV3 Leffaa taas ei Dnan antenniverkossa ole vielä ainakaan.

Äänestä

Eli tässäkin kuluttajaa hämätään. Maksat palvelusta jota ei periaatteessa kuluttajalle toimiteta. Markkinointikin on siis virheellistä.

Äänestä

Siis Plus TV ei halua maksaa toimiluvista, vai ei voi? Outoa. Laitoin juuri kuluttaja-asiamiehelle viestiä tästä outoudesta. Missään Plus TV:n nettisivuille ei mainita, että kanavat eivät näy kokonaan. Sehän pitäisi lukea isoilla kirjaimilla.

Äänestä
  • Ei se johdu Plustv:stä (Plustv ei hoitele toimilupia vaan toimii vain jälleenmyyjänä) vaan Liikenne- ja viestintäministeriöstä joka ei ole myöntänyt toimilupia kokopäiväiseksi joillekin kanaville, kanavat kyllä olis halunneet lähettää kokopäiväisinä. Lisänsä vielä tuo tuohon se että antenniverkossa ei ole riittävästi kapasiteettia lähettää niitä kokopäiväisinä.

    Kanavien lähetysajat on kylllä mainittu Plustv;n sivuilla selkeästi, esim. Disneyn kohalla mainitaan lähetysaika 07-18.

    Äänestä

Meidän digiboksin kaukosäätimessä on nappi, josta saa äänet kokonaan
pois päältä. Onkin tullut käyttöä viime aikoina, varsinkin TV5 kanavan ylipitkien mainosten kanssa. Kun katsoo tallennettua ohjelmaa, niin yhdellä napilla
se hyppää minuutilla eteenpäin. Oikein kelpo toiminta mainosten kohdalla.

Äänestä
  • Miten tää Mute-nappi juttusi liittyy koko aiheeseen jossa keskustellaan antenniverkon tynkäkanavista?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mökkihöperö444 kirjoitti:

Miksi leffakanavat alkavat näkymään vasta iltaisin antennipuolella? Himassa samat kanavat suoltavat ohjelmaa iltapäivästä myöhään yöhön. Mökillä ohjelmat alkavat klo 18 eteenpäin ja loppuvat aikaisemmin kuin kaapelissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu