Väsymys, heikot hermot..

paska_äiti

Olen 10kk ikäisen tytön äiti. Lapsen syntymästä asti olen pääasiassa yksin hoitanut lasta vaikka hänen isänsä kanssa asuttiin yhdessä. Olen alusta asti tuntenut väsymystä ja turhautumista kaikkeen mikä ei onnistu, tai missä olen kokenut olevani paska, osaamaton äti. Olen ollut räjähdys herkkä, pahalla päällä, tiuskinut, huutanut.. Viimeiset kaksi kuukautta olen asunut lapsen kanssa yksin (mies vankilassa) ja tuntuu että tämä on liikaa minulle. On paljon hyviä päiviä ja olen skarpannut niin paljon että en enää räjähtele tai huuda muuta kuin todella uuvuksissa ja harvoin, vaikka tiedän että en saisi tehdä näin ollenkaan! Olen miettinyt että saako äiti olla koskaan vihainen, hermot kireällä, väsynyt? Voisiko tämä olla jotain masennusta? Olen läpikäynyt elämäni aikana vaikean depression enkä näin ollen koe oloani masentuneeksi, koska jaksan arkea ja jaksan hymyillä, nauraa, leikkiä lapseni kanssa. Koen olevani tosi yksin eikä kehenkään voi tukeutua, neuvolassa en haluaisi ottaa asioita esille ettei mitään kamalaa tapahtuisi. Mitä tässä voi tehdä, odottaa että kaikki muuttuu paremmaksi?

5

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paska_äiti

      Lisäksi syyllisyys painaa 24/7, kun olen huutanut pienelle viattomalle lapselle, kiukutellut, haukkunut puolisoa, listaa voisi jatkaa loputtomiin....

    • hyvää äitienpäivää

      Tosi hyvä, että olet nyt havahtunut tilanteeseesi itse. Lapsihan ei todellakaan ole syyllinen tilanteeseesi eikä häntä saa siitä laittaa kärsimään yhtään enempää. Hae apua. Tarvitset selkeästi nyt lepoa. Jos sinulla ei ole tuttuja/sululaisia jotka auttaisivat niin ota rohkeasti yhteyttä neuvolaan tai kunnan sosiaalityöntekijään. Noin pienelle on tietysti hankala selittää, että "sori, äitillä meni hermot, ei ole sun syy". Mutta anna pienelle syliä ja hymyä. Jaksamista.

    • voimia äidille

      Ihminen äitikin on. Ja olet jakuvasti yksin lapsen kassa. Oma neuvo noiden tosieten hyvien lisäki on, että et mitenkään pura tuota kikkua suoraan vauvaasi. Mne nurkan taakse ja potki vaikka kivia ja mesua. Vauva rekisteröi muisiinsa äidin vihan ja raivon ja on herrä aistimaan tuneet.
      Ole hyvä äiti kun purat väsymystäsi näinkin ja koet tarvitsevasi apua. Olisko sinulla lähipiirissä toisa äitejä ja joiden kanssa vaihtaa ajatuksia. Jos olisko vaikka joku jolle voist jättää lapsen ja ottaa itsellesi aikaa.
      Väsynyt olet, et huono.
      Kannattaa etsiä apua, että ei kontrolli petä.

    • ÄIMÄn täti? eiku käk

      kipaseppas tänne tutkimaan asioita! Sinne voi soittaa ja saat vertaistukea!

      http://www.aima.fi/

    • jk

      vai iin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      52
      5890
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4615
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4362
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    9. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1229
    10. Mikset pidä yhteyttä?

      Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.
      Ikävä
      6
      1010
    Aihe