Joskus viime syksynä mulle tuli ihan hirveä kaamosmasennus. En jaksanut tehdä mitään tai nähdä ketään ja koko ajan houkutti ajatus siitä että katsoisin vaan koko päivän telkkaria sohvalla ja söisi jotain hyvää. Tilanne meni niin pahaksi että useimmat kaverit vaan katosivat ja mulle jäi vaan pari jäljelle. Koko tän vuoden oon ehkä pari kertaa viikossa tehnyt jotain ja ollut jonkun kanssa, mutta muuten olen lähinnä lojunnut kotona tekemättä mitään. Nyt kuitenkin olen ollut useamman viikon kipeänä ja mulle on tullut tällänen tunne että oisin 'vihannes' : en jaksa tehdä yhtään mitään. Jos en nuku lojuan sängyssä katson telkkaria tai sitten tuijotin vaan seinään . No miksen vaan nouse ja mene kouluun ja tee asioita normaalisti ? En pysty. En jaksa. En pysty edes lukemaan. En tiedä mikä mulla on haluan vaan nukkua eikä mua edes kiinnosta muu. Apua ! En halua tätä haluan olla normaali ja tehdä asioita. Onko jollain kokemusta tai tietääkö joku mitä pitäisi tehdä ?? Olen kuitenkin aika nuori ja tämä haittaa pahasti koulunkäyntiä ja sosiaalista elämää, koska tämä heikentää sitä entisestään. Pelkään että kohta en oikeasti enään nouse ollenkaan ja musta muuttuu vihannes joten auttakaa :(
En jaksa tehdä mitään.
16v
31749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko sulla harrastusta tai mitään mistä olet kiinnostunut? Kannattaa hankkia ensin vaikka joku harrastus ettei tarvitse vain olla tekemättä mitään:)
Toiseks sun pitäis kertoa tosta jollekin(ellet ole jo kertonut), esim. Kaverille tai vanhemmille, ja ehkä ne voi auttaa sua.
Itselläni on myös sama ongelma kun sulla, mutta pikku hiljaa koitan päästä eteenpäin :)
Anna sulle neuvoja. Mene jutteleen lääkärille fiilinkisi.
Lue täältä kokemukseen perustuvia vinkkejä: http://masennus.nettisivu.org/
Ja täältä: http://foodit.fi/terveys/masennuksen-hoito/
Varmista, että syöt monipuolisesti, että saat tarpeeksi D-vitamiinia eli enemmän kuin viralliset suositukset sanoo. Koita harrastaa hyötyliikuntaa, koska liikunta vaikuttaa aivojen mielihyvän kokemukseen.
Mene juttelemaan koulun terveydenhoitajan kanssa ja kerro ettet enää jaksa mitään eikä mikään kiinnosta. Ainakin sinua kiinnostaa saada apua, koska sitä pyydät, joten toivosi ei todellakaan ole menetetty!