Harhaoppia.

Jopi.48.

Håkan Westergård vääristelee Raamatun sanaa, että Herran päivä on Sunnuntai. Mutta mitä sanoo Raamattu? Tess.2:2. Ettette anna minkään hegen ettekä sanan ettekä minkään muka meidän lähettämämme kirjeen heti järkyttää itseämme, niin että menetätte mielemme maltin, ikääkuin Herran päivä jo olisi käsissä.

15

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1234567...

      Herran päivästä Apostolien teoissa 2:20. Aurinko muuttuu pimeydeksi ja kuu vereksi, ennenkuin Herran päivä tulee, se suuri ja julkinen.

      Ihmisestä lähtöisin: 1. Maaliskuun 7. 321 jKr. keisari Konstantinus antoi lain, jolla määräsi sunnuntain erotettavaksi lepopäiväksi.
      2. Vuonna 325 jKr. Rooman piispa Sylvester MUUTTI nk. apostolisella vallalla viikon ensimmäisen päivän nimen Herran päiväksi.

      Jumala ei ole valtuuksia ihmiselle muutoksiin.

      • Markku Tampio

        Kun Raamatun kirjoitukset puhuvat Herran päivästä, niin se Herran päivä on se päivä, jolloinka Herra tulee takaisin julkisesti näkyen kaikille kaikkialla..

        Mitä siihen sotkemaan keisari Konstantinusta ja sunnuntaita, joilla ei ole mitään tekemistä Raamatun ilmoituksen kanssa; sillä ei Herran päivä suinkaan ole mikään lepopäivä, vaan tuomion päivä..


      • 1234567...
        Markku Tampio kirjoitti:

        Kun Raamatun kirjoitukset puhuvat Herran päivästä, niin se Herran päivä on se päivä, jolloinka Herra tulee takaisin julkisesti näkyen kaikille kaikkialla..

        Mitä siihen sotkemaan keisari Konstantinusta ja sunnuntaita, joilla ei ole mitään tekemistä Raamatun ilmoituksen kanssa; sillä ei Herran päivä suinkaan ole mikään lepopäivä, vaan tuomion päivä..

        Jopi.48. Kirjoitti että Håkan W. vääristelee Raamatun sanaa, että Herran päivä on sunnuntai.

        Vastasin että mistä lähteestä tämä on kotoisin, että Herran päivä olisi sunnuntai Rooman piispa Sylvesterin aikaansaannoksia v.325 jKr.


      • Outoa vaahtoamista

        Samalla tavalla Apostolien teot kuten kaikki Vanhan ja Uuden testamentin kirjat ovat ihmisestä lähtöisin eli ihmisten kirjoittamia. Muinaiset kirkolliskokoukset päättivät kristinuskon sisällöstä ja siitäkin, mitkä kirjat kuuluvat Raamattuun.
        Turha siihen on Jumalaa tai muita mahdollisia jumalia sotkea...


    • Håkan Westergård

      Useammat kristityt viettävät sunnuntai "Herran päivänä" sen johdosta että ensimmäiset kristityt alkoivat aika varhain kokoontumaan viikon ensimmäisenä päivän sen johdosta että Jeesus nousi kuolleista sunnuntai-aamuna.

      • Te eksytte.

        Mitä sanoo Raamattu? Jooel.3:14. Meluvia joukkoja, meluvia joukkoja ratkaisulaaksossa! Sillä lähellä on Herran päivä ratkaisulaaksossa. 2Piet. 3:8. Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on Herran edessä niikuin niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niikuin yksi päivä. Vai olekko Håkan viisaampi kun Raamatun sana?


    • 1234567...

      Håkan Westergård
      Kirkko otti pakanallisen sunnuntain ja teki siitä kristillisen sunnuntain. Ja täten pakanallisesta Balderille (auringon jumalalle) pyhitetystä päivästä tuli kristillinen, Jeesukselle pyhitetty sunnuntai. - Catholic World.

      Historioitsija William Frederick sanoo: Pakanat olivat epäjumalan palvelijoita, jotka palvoivat aurinkoa, ja sunnuntai oli heidän pyhin päivänsä. Näin saavuttaakseen kansan tässä uudessa tilanteessa tuntuu vain luonnolliselta sekä välttämättömältä tehdä sunnuntaista kirkon lepopäivä.
      Kirkko luonnollisesti voi saavuttaa heidät paremmin pitämällä heidän päivänsä.

      Jes. 24:4,5. Maa on saastunut asukkaittensa alla, sillä he ovat rikkoneet lait, muuttaneet käskyt, hyljänneet iankaikkisen liiton.

      Jeesus nousi kuolleista sunnuntaina viikon ensimmäisenä päivänä Jeesus sanoi: En ole tullut kumoamaan lakia ja profeettoja.

      Viikon seitsemännestä päivästä Jumala sanoo: Muista.

      Toivon, että tämä sapattikin sinulle selventyisi. Jumalan siunausta elämääsi.

    • hah hah haaaaaa

      Ei nämä henkilöt TV7 ssa ole Jumalaa tai Jeesusta varten, vaan ovat täysiä pikkujoulu stän ab koomikkoja, sitä studioyleisöä naurattamassa.

      • hihuhihu

        Komiikan puolelle menee katsomossa, juu.Ihan tosissaan vanhat äijät tv7:ssa fanaattista julistusta vääntävät männäajassa tapahtuneesta. Yritys on kova saada katsojat uskomaan kukin omaan mantraansa. Mukavia puhumalla yrittää eräs herra saada yleisön vakuuttuneeksi omista näkemyksistään raamatusta. Parasta komiikkaa ikinä. Hihhuliheijaa!


    • jopinpostia

      Jokainen Suomessa koulunsa käynyt, lukutaitoinen ihminen tajuaa, että useimmat julistajat keksivät juttuja ja yksityiskohtia omasta mielikuvituksestaan. Saarnaaminen on ainakin jenkeissä hyvä bisnes. Hurjimpien tarinoiden kertojat pärjäävät parhaiten.

    • KTS (ei kirj.)

      Sunnuntai oli alkuseurakunnassa pyhäpäivä ja sitä kutsuttiin Herran Päiväksi, koska Herramme Jeesus Kristus nousi silloin ylös. Tästä löytyy todistus Apostolien Teoista ja alkuseurakunnan myöhemmistäkin dokumenteista. Myöhemmät kirkolliskokoukset vain VAHVISTIVAT asioita, jotka olivat olleet käytäntönä jo vuosisatojen ajan.

      • 1234567...

        KTS. . Sunnuntai on varhain "KEKSITTY PYHÄKSI".

        Arvostettu Piispa Eero Huovinen kirjoitti Ilta-Sanomissa "Vapaa sana" 5.11.99 seuraavasti.
        Vuoden 1973 Alusta virallinen maallinen viikkokalenterimme on alkanut maanantaista. Vielä 1970-luvun alussa viikkomme alkoi sunnuntaista. Kristityt olivat jo VARHAIN KEKSINEET TEHDÄ sapatin jälkeisestä päivästä varsinaisen juhlapäivän, vaikka yleinen lepopäivä siitä tuli vasta 300-luvulla.

        Raamatussa sanat: Maa on saastunut asukkaittensa, sillä he ovat rikkoneet lait, muuttaneet käskyt, hyljänneet iankaikkisen liiton.


      • KTS (Ei kirj.)
        1234567... kirjoitti:

        KTS. . Sunnuntai on varhain "KEKSITTY PYHÄKSI".

        Arvostettu Piispa Eero Huovinen kirjoitti Ilta-Sanomissa "Vapaa sana" 5.11.99 seuraavasti.
        Vuoden 1973 Alusta virallinen maallinen viikkokalenterimme on alkanut maanantaista. Vielä 1970-luvun alussa viikkomme alkoi sunnuntaista. Kristityt olivat jo VARHAIN KEKSINEET TEHDÄ sapatin jälkeisestä päivästä varsinaisen juhlapäivän, vaikka yleinen lepopäivä siitä tuli vasta 300-luvulla.

        Raamatussa sanat: Maa on saastunut asukkaittensa, sillä he ovat rikkoneet lait, muuttaneet käskyt, hyljänneet iankaikkisen liiton.

        Roskaa. Sunnuntai on erinomaisesti perusteltu pyhäpäivä, koska sinä päivänä Jeesus nousi ylös ja murskasi vanhan liiton kirouksen alkeisvoimineen.

        HYVÄ!


      • 1234567...
        KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

        Roskaa. Sunnuntai on erinomaisesti perusteltu pyhäpäivä, koska sinä päivänä Jeesus nousi ylös ja murskasi vanhan liiton kirouksen alkeisvoimineen.

        HYVÄ!

        KTS. . . .Heitä jo paksu peite silmiltäsi pois ja usko totuuteen !


      • Outoa vaahtoamista

        Kirkolliskokoukset myös valitsivat erilaisista käsityksistä sen, joka otettiin kirkon viralliseksi kannaksi. Muita käsityksiä nimitetään harhaopiksi...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10258
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9823
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6829
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      213
      5268
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4979
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      154
      3816
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      81
      2648
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2621
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      165
      2460
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2292
    Aihe