On täällä jutut ja murheet

Valoinko turhaan?

En edes jaksa kirjoittaa omista murheistani kun luin muiden ongelmista ja "asiantuntijoiden" sekä omien mielipiteiden esittäjien vastauksia. Kuulun palstan ikähaarukkaan.
Tulkoon yksi asia joka vaivaa, saako naapurin tontille rakentaa?

9

176

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei siinä varmaan mitään estettä ole, JOS naapuri hakee rakennusluvan ja antaa Sinun rakentaa.
      On siinä riski, jos naapuri tulee toisiin ajatuksiin, ja sanoo, vie rakennus pois tai minä pidän sen.
      Naapuri voi olla jopa hyvillään, ku rakennus on valmis. Ei rakentaminen halpaa ole.

    • ...

      Tottakai saa rakentaa naapurin tontille. KK antoikin jo kattavan vastauksen asiasta.

      Mulla ongelmana naapuri, joka mieluusti viljelee pottua mun tontilla. Jotenkin ne rajapyykit vaan on hävinneet ja ruotsinlaivan kokoinen traktori koittaa tulla kyntämään mun pihaa. Noin niinkuin epähuomiossa tulin kylväneeksi 4000 lupiinin siementä naapurin pottupellolle. Lupiini kuuluu suomen luontoon aivan samoin, kuin kirjolohi tai just pottu.

      Saapa nähdä, mikä meteli siitäkin nousee. :D

      =DW=

      • ora pihla

        Olisit laittanut Tuoksuvatukkaa, se kun villiintyy, on naapurilla pian pelkkää Tuoksuvatukkaa perunan sijasta! Sitä ei saa pois kuin juurineen ja sekin pitää tehdä muutaman kerran ja ajella ruohon leikkurilla versot aina yli. Sitkeämpi hävittää taitaa olla vain orapihlaja, joka kasvaa naapurilla vaikka otatti kaivinkoneella "kaikki" pois!


      • Putkettaa
        ora pihla kirjoitti:

        Olisit laittanut Tuoksuvatukkaa, se kun villiintyy, on naapurilla pian pelkkää Tuoksuvatukkaa perunan sijasta! Sitä ei saa pois kuin juurineen ja sekin pitää tehdä muutaman kerran ja ajella ruohon leikkurilla versot aina yli. Sitkeämpi hävittää taitaa olla vain orapihlaja, joka kasvaa naapurilla vaikka otatti kaivinkoneella "kaikki" pois!

        @ora pihla

        Kyllä tää on varmaan vielä inhottavampi riesa.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Jättiputket


    • L - L

      Serkkuni osti "olemattomalle" tontille, ilman rakennuslupaa rakennetusta rivarista kaksion.
      Asia paljastui viemärin mentyä tukkoon eikä talosta löytynyt mitään piirrustuksia.

      Jatkosta ei serkkuni puhunut mitään mutta eipä rivaria purettukaan.

      Arvaisin rahallista jälkihoitoa.

    • Hei kun keikuskelen

      Enpä osaa kommentoida tuohon "saako naapurin tontille rakentaa", mutta vetäsen yhen kommentin tuohon kirjoittamaasi, että "En edes jaksa kirjoittaa omista murheista kun luin.........."

      Jokaisella on ne ihan ikiomat Murheet. Eihän niitä muiden murheisiin kannata vertailla. Myös mainitsemasi "asiantuntijoiden" kommenteista ei mielestäni kannata piitata yhtikäs mitään. Ainahan niitä asiantuntijoita riittää.
      Yleensä, hyvin monesti, niiden Asiantuntijoiden neuvot ovat niitä kaikkein huonoimpia. Miksi, no siksi, koska eivät osaa ajatella asiaa, kuin vain ja ainoastaan Omalta kantiltaan (omien kokemuksien kautta).

      Elikkä jos sinulla on niitä Omia murheita, joista haluaisit kirjoittaa, niin kirjoita, jos siitä on apua. Usein jo pelkkä kirjoittaminen tai puhuminen auttaa, vaikkei saisi ainuttakaan vastausta tai neuvoa.
      Varmasti kaikilla on joskus aika, että murhe tai huoli tai muu vastaava kalvaa mieltä. Kun murheen tai surun aika on ohi, niin sitten taas kelpaa patikoida eteenpäin.:)

      • laahustava2

        Olen paljolti samaa mieltä kanssasi "keikustelija" jos on omia murheita niin kertomaan tänne vaan.Täällä on paljon viisautta sekä elämän kokemusta,ettei voi olla ottamatta sitä huomioon.
        Voihan joku toinen omalla kokemuksellaan olla todella lähellä omaa kokemustasi ja kertoa kuinka siittä ui kuiville.


    • Kukan lie rakentanut ensin tuon vajan tuohon pihapiiriin.
      On meinaan rakennus kolmen pihan tontilla.
      Ja jokaisella on omat "vajat" siellä saman talon sisällä. omat tilat ja omat ovet omilta pihoilta.

    • Suursuon kansa!

      Täällä paljastuu suomalaisten metsäläisyys!
      Meille olisi paras asumus vanha kunnon
      suokuoppa tai turvekammi. Meitä on tosi
      vaikea sivistää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      96
      2159
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1398
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1360
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1308
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1223
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1038
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      965
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      914
    9. 122
      797
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      786
    Aihe