Poliisin partio havaitsi sunnuntai-iltana Hämeenlinnanväylällä Nurmijärvellä kohti pohjoista silminnähden kovaa vauhtia ajavan henkilöauton. Autolle mitattiin nopeudeksi 187km/h. Moottoritiellä sallittu kesänopeusrajoitus on 120km/h. Auto saatiin pysäytettyä ja kuljettajaksi selvisi vuonna -82 syntynyt mies. Miehelle annettiin tiedoksi väliaikainen ajokielto ja ajokortti päätyi poliisin haltuun.
Toinen reipasta ylinopeutta ajanut kuljettaja pysäytettiin hieman myöhemmin Hämeenlinnanväylällä vähän ennen Nurmijärven liittymää. Autolle mitattiin nopeudeksi 144km/h. Sallittu nopeusrajoitus tapahtumapaikalla on 100km/h. Kuljettajaksi selvisi vuonna – 84 syntynyt mies, jolla ei ollut voimassa olevaa ajo-oikeutta. Lisäksi kuljettaja puhalsi törkeän rattijuopumuksen rajan ylittävät lukemat 1,31 promillea. Kyydissä autossa istuneen matkustajan epäillään syyllistyneen ajoneuvon luovuttamiseen kortittomalle ja juopuneelle henkilölle.
KAAHARI MOOTTORITIELLÄ
10
239
Vastaukset
- e2r3t4
Se on vaan kumma juttu kun Saksassa voi ajaa 240kmh, eikä poliisit korviaan lotkauta, vaan jatkavat donitsien syömistä. Mitä muita rikoksia on, joita muissa maissa saa tehdä, mutta Suomessa ei?
- Elvanto
Tuskinpa Saksan poliisikaan katselee ohi, jos joku ajaa 67 pykälää yli rajoituksen. Tosin siellä on myös sellaisia teitä joilla rajoitusta ei ole.
- No muuta muualle
Lapsiin sekaantuminen, eläimiin sekaantuminen, kaksin naiminen, perheväkivalta kurituksena, uskottoman puolison surmaaminen, aseeen kantaminen mukana, tappaminen itseään puolustaessa....
Talouspuolella paljon asioita, joista tulee suomessa penalti, mutta jossain kehitysmaassa ei.... - rajoitukset/talous
Ehkä ei enää kauaa, siellä tapahtuu liikaa onnettomuuksia autobahnoilla ja jos olisi suomen päättäjät asialla olisi rajoitukset laitettu aika päivää sitten.
Ehkä syynä on se (ettei lasketa), että saksalaisen autoteollisuuden myynti laskisi, kun ei olisi enää hyötyä tehoista...
- HOT BMW_boy
Vajakkien hommaa kytätä muita ja kateelliset sitten täällä urputtaa!
- tottaturisetbemmu
Vajakkien hommaa pysäyttää rattijuoppoa ennen kuin ehtii surmata yhden tai useamman sivullisen.
- tulossa 1.1.2013
Pisteytys järjestelmä muuten tulossa ensivuoden alusta.Faija on toimikunnassa joka valmistelee lakia.Eli kaikki vaikuttaa ajooikeuteen niin kännykkään puhuminen,ylinopeus tai vaikka liian pieni turvaväli.Kun pisteitä tarpeeksi lähtee kortti ja virhepisteet ei nollaudu heti vaan nollautuvat pikku hiljaa jotta noin 4 vuotta jos kunnolla ajaa niin taas ollaan puhtailla papereilla.
- papukaija???
Kiitos kovasti aloittajalle noista maailmaa järkyttävistä tiedoista.
Joku ajoi ylinopeutta ja yksi jopa kännissä ja kortitta, wauh! ei ole ikinä ennen moista
tapahtunut missään päin maailmaa.- heikkohermo?
Tuskin nuo maailmaa järkyttivät, mutta sinua ne ärsyttivät. Miksi?
- Kakarat.
Voi teitä kaahareita ja päihteissä ajavia.. Kun pääsisin jokaselle teille antamaan opetuksen.
Mulla paljo pinna kerran yhteen "bemari kuskiin".. Se nyt lähinnä meni siinä, kun se pikkupoika hiillosti puskurissa kiinni.
Seurasin kaveria sen kotipihalle asti, ja tiputin sen siihen kadulle..
Ei ollut enää niin kovaa kundia.
Ja kerran yksi virolainen ajo kanssa aivan törkeän holtittomasti pientareilla ja ohitteli ties mistä, niin toteutin saman asian. Ne menee kyllä äkkiä hiljaseks.
Kaikki jotka noita autoja ja muita vaahto suussa ajattelee 24/7, on kyllä täysin hukassa elämässään..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741350Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11920Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79862Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.89769Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51674- 53654
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46594Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot132579Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv41574Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.45537