Maahanmuuttajan autoa vahingoitettiin

"Tuulilasiin oli kirjoitettu huulipunalla..."

Harmi, ettei muita vinkkejä ole. Kyseessähän on tyypillinen Lieksalainen nuori"mies", jolla on huulipuna käsilaukussaan. Nyt kannattaisi etsiskellä miestä, jonka sukkahousut ovat rikki tai rakennekynsi katkennut. Henkilö tykkää hiiviskellä iltahämärissä ja kenties muiden tyttösten kera rikkomassa paikkoja.
26449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Perskeikkanaurut heti aamusta xD ... Kiitoksia!

Äänestä

Tuo oli parasta mitä pitkästä aikaa tällä palstalla on luettu! Juuri näin - eikun mekkopäälle vaan!

Äänestä

Tuulilasiin oli siis kirjoitettu, haluan mustaa makkaraa, terv. antelias hyysäri täti !!!!

Äänestä

Haiskahtaa koko juttu. Katsokaapa Lieksan Lehdessä olevaa kuvaa ja kirjoitustyyliä. Ja tuo maahanmuuttajan itkuvirsi oli taas vailla vertaansa.

Äänestä
  • Sua se varmaan oman autosi ikkunan rikkominen ja muu rusikoiminen vaan naurattaa?

    Äänestä

Kirjoitus tyyli oli tosiaan aika erikoinen! Ettei vaan olisi tarvetta parempaan kulkupeliin?

Äänestä
  • Kirjoitustyyli on yhdyssana. Käveletkö itse?

    Äänestä

Lukiko niggers vai niguers?
Liekkö reviiriristiriitoja? Ei nuo jalkapallinpeluutkaan ole aina niin rauhanomaisesti menneet. Mamut tappelee sielläkin keskenään.

Äänestä

Minäkini ostaisin auton jos olisi varaa. Millähän rahoilla tämäkin opiskelija on autonsa ostanut, sossunko rahoilla? Pitää ensin paeta henkensä kaupalla kotimaastaan ja sitte onkin jo rahaa ostaa auto vaikka ei käy edes työssäkään.

Äänestä

”Lieksan Lehti tänään 15.5.2012

"Maahanmuuttajan autoa rusikoitiin

19-vuotiasta J A A odotti sunnuntaiaamuna ikävä yllätys: hänen autonsa oli joutunut lauantain ja sunnuntain välisenä yönä ilkivallan kohteeksi Reunatiellä pysäköintialueella. Autoa oli kolhittu, sen oikeanpuoleisen takaoven ikkuna ja takaikkuna oli rikottu ja tuululasiin kirjoitettu huulipunalla englanninkielinen, rasistinen teksti.
-En ymmärrä, miksi tällaista tehdään. Minä en ole tehnyt pahaa kenellekään ja haluaisin vain elää täällä niin kuin muutkin, J A A toteaa.
Poliisi suoritti paikalla teknistä tutkintaa. Tapausta tutkitaan vahingontekona ja poliisi pyytää ilmoittamaan siihen liittyvistä mahdollisista havainnoista.
Kaksi vuotta Lieksassa asunut J A A opiskelee suomen kieltä ja käy aikuisperuskoulua Lieksan kristillisessä opistossa.
-Olen opiskelija, eikä minulla ole varaa viedä autoa korjattavaksi, hän harmittelee.
J A A kertoo, että hänen läheisensä asuvat yhä kotimaassaan.
-Minua pelottaa liikkua täällä, eikä minulla ole täällä ketään sukulaisia, joille voisin tarvittaessa edes soittaa."
Lähde: Lieksan Lehti”

”Lieksan Lehden jutun yhteydessä kuva kaverista ja autosta. Lukijaa ihmetyttää että auto oli ajettu kuvattavaksi Lieksan Lehden toimitalon parkkipaikalle.
Toinen asia joka arveluttaa myös on, mistä toimittaja tietää sanoa niin varmaksi että teko on rasistinen? Voiko esimerkiksi olla kyse jostain muusta, eli maahanmuuttajien välisistä kahnauksista? Näitä on tiettävästi Lieksassa ollut.

Lieksan kristilliselle opistolle on linja-auto kuljetus mennen tullen. Tod. näköisesti Lieksan sosiaalitoimisto maksaa tälle mamulle matkakorvausta? Kaksi vuotta Lieksassa asunut on ollut tullessaan 17 vuotias. Millä rahoilla suorittanut nuorukainen autokoulun? Ja hommannut ajopelin itselleen?
Tasan ei käy onnenlahjat kun vertaa tavallista lieksalaista nuorta ja maahanmuuttaja nuorta.”

http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=768593&page=3

Äänestä
  • Niinpä, tasan ei käy onnenlahjat. Mamuja vainotaan ja Lieksalainen opiskelija saa olla rauhassa.

    Äänestä

  • "Toinen asia joka arveluttaa myös on, mistä toimittaja tietää sanoa niin varmaksi että teko on rasistinen? Voiko esimerkiksi olla kyse jostain muusta, eli maahanmuuttajien välisistä kahnauksista? Näitä on tiettävästi Lieksassa ollut."
    Yritä nyt keksiä jotain vähän uskottavampaa, tuolle jo nauravat Mähkön harakatkin.
    (Ja se kirjoitus on muuten joka tapauksessa rasistinen huolimatta siitä kuka sen kirjoittaa.)

    Äänestä

  • Lainaus viitatusta keskustelusta ja niin totta:
    Ei nimimerkkiä kirjoitti:
    "
    Lieksan Lehden jutun yhteydessä kuva kaverista ja autosta. Lukijaa ihmetyttää että auto oli ajettu kuvattavaksi Lieksan Lehden toimitalon parkkipaikalle.
    Toinen asia joka arveluttaa myös on, mistä toimittaja tietää sanoa niin varmaksi että teko on rasistinen? Voiko esimerkiksi olla kyse jostain muusta, eli maahanmuuttajien välisistä kahnauksista? Näitä on tiettävästi Lieksassa ollut.

    Nää teidän jutut on kuin 1950-luvun Ameriikasta. Lieksa on maailman jämähtänyt sille vuosikymmenelle.

    Äänestä

  • Yritä pestä rikos kirjoitti:

    "Toinen asia joka arveluttaa myös on, mistä toimittaja tietää sanoa niin varmaksi että teko on rasistinen? Voiko esimerkiksi olla kyse jostain muusta, eli maahanmuuttajien välisistä kahnauksista? Näitä on tiettävästi Lieksassa ollut."
    Yritä nyt keksiä jotain vähän uskottavampaa, tuolle jo nauravat Mähkön harakatkin.
    (Ja se kirjoitus on muuten joka tapauksessa rasistinen huolimatta siitä kuka sen kirjoittaa.)

    Hävettää minuakin tuollainen kirjoittaja kuin sinä.
    Kierrä maailmaa, se avartaa ja huomaat sinisilmäsen tyhmyytesi.

    Äänestä

  • jiohn ,jk.mjlö kirjoitti:

    Hävettää minuakin tuollainen kirjoittaja kuin sinä.
    Kierrä maailmaa, se avartaa ja huomaat sinisilmäsen tyhmyytesi.

    Siis osui ja upposi. Hyvä!

    Äänestä

  • Älähtää, johon... kirjoitti:

    Siis osui ja upposi. Hyvä!

    Joensuussa viime launtaina maahanmuuttajat ottivat yhteen yhessä ravintolassa. Kuusi lähti putkaan ja veiset oli aseina.
    Leimaavin asia oli siinä, että eri kansalaisuudet tappeli. Kaikki kuusi oli tarkennuksena maahanmuuttajia.
    Uutisointi tapahtui vasta tänään, kun asiaa ulkoa kyselivät.

    Äänestä

On nämä raukkoja saatanat. Yöllä pitää mennä särkemään toisen omaisuutta! Toinen mikä jurppii, on se, että isolla ryhmällä mennään pieksemään puolustuskyvyttömiä. Ja sitten ollaan niin saatanan polleeta. Idiootit!

Äänestä
  • Juuri näitä nämä rasistiuhoajat ovat - saatanan raukkoja. Paskahousuja koko sakki. Kun ei saatana muuta enää keksitä niin paskaa jauhetaan Icellan baarissa minkä keretään ja sitten uhotaan kalja./ kiljupäissään olevansa niin isoa jätkää jotta. Voi helevata - tosiasiassa näillä pellekekkuroilla ei ole tosiellämästä mitään tajua. Omaan egon ylläpito on tärkeinasia näillä rasistirakuttajilla. Suohon koko sakki.

    Äänestä

  • mökin akka kirjoitti:

    Juuri näitä nämä rasistiuhoajat ovat - saatanan raukkoja. Paskahousuja koko sakki. Kun ei saatana muuta enää keksitä niin paskaa jauhetaan Icellan baarissa minkä keretään ja sitten uhotaan kalja./ kiljupäissään olevansa niin isoa jätkää jotta. Voi helevata - tosiasiassa näillä pellekekkuroilla ei ole tosiellämästä mitään tajua. Omaan egon ylläpito on tärkeinasia näillä rasistirakuttajilla. Suohon koko sakki.

    Mökin akka on hyvä ja kömpii takas perunakuoppaansa kiroilemasta.

    Äänestä

Saako icellasta kiljua?

Äänestä
  • Taitaahan nuo siellä kiljuu iliman kiljuukin.-.....)))

    Äänestä

Eikö voitaisi tehdä joskus niinkinpäin että järjestetään keräys Lieksassa maahanmuuttajille, eikä aina tuhota heidän omaisuuttaan? Jokainen laittaisi muutaman kympin että saisivat ostettua parempia autoja ja muita kulkuvälineitä?
Ei tarvitsisi heidän ajella huonommilla autoilla kuin kantaväestön huonompiosaiset?
Jotenkin hävettää tämä meidän touhu miten me pidämme heitä huonommassa asemassa! Lastenrattaatkin näyttää olevan sellaisia risoja, hommataan parempia!
Maahanmuuttaja naisille pitää saada autoja kun näkyyvät aina kulkevan kävelemällä, ei ole oikein että vain mihet ajelee autoilla!

Äänestä
  • Kunnon vaatteet täytyy naisille ostaa. Kävelevät ties mitkä hurvut päällä.

    Äänestä

  • kyllä hävettää kirjoitti:

    Kunnon vaatteet täytyy naisille ostaa. Kävelevät ties mitkä hurvut päällä.

    eikös tämä somppu ole sama jonka tiliote levisi netissä?kylhä 1600e tuloil maksaa uuden auton ja soile antaa lisää harkinnanvaraista et ei jää siitä kiinni auton osto,hyi helvetti näitä lieksan hyysäreitä!

    Äänestä

  • vekku kirjoitti:

    eikös tämä somppu ole sama jonka tiliote levisi netissä?kylhä 1600e tuloil maksaa uuden auton ja soile antaa lisää harkinnanvaraista et ei jää siitä kiinni auton osto,hyi helvetti näitä lieksan hyysäreitä!

    Ei ole sama kaveri. Keskimmäinen nimi alkoi eri kirjaimella.

    Äänestä

Mistäpä kukaan niiden oikeita nimiä tietää ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Iiiiik.....!!!! kirjoitti:

"Tuulilasiin oli kirjoitettu huulipunalla..."

Harmi, ettei muita vinkkejä ole. Kyseessähän on tyypillinen Lieksalainen nuori"mies", jolla on huulipuna käsilaukussaan. Nyt kannattaisi etsiskellä miestä, jonka sukkahousut ovat rikki tai rakennekynsi katkennut. Henkilö tykkää hiiviskellä iltahämärissä ja kenties muiden tyttösten kera rikkomassa paikkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu